Podłoga drewniana w kuchni - jak ją wykonać i czym zabezpieczyć

redakcja.regiodom
Drewniana podłoga w kuchniEstetykę drewnianej podłogi doceniają miłośnicy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Planując drewnianą podłogę w kuchni należy jednak starannie wybrać odpowiedni gatunek drewna, a później dobrze go pielęgnować i zabezpieczać. Na kuchennej podłodze wykańczanej drewnem najczęściej układa się deski, klepki i mozaiki. Należy pamiętać, że oprócz standardowej impregnacji, lite drewno wymaga uszczelnienia krawędzi specjalnym środkiem, by w szczeliny nie wnikała woda.
Drewniana podłoga w kuchniEstetykę drewnianej podłogi doceniają miłośnicy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Planując drewnianą podłogę w kuchni należy jednak starannie wybrać odpowiedni gatunek drewna, a później dobrze go pielęgnować i zabezpieczać. Na kuchennej podłodze wykańczanej drewnem najczęściej układa się deski, klepki i mozaiki. Należy pamiętać, że oprócz standardowej impregnacji, lite drewno wymaga uszczelnienia krawędzi specjalnym środkiem, by w szczeliny nie wnikała woda. Domalux
Podłoga w kuchni powinna być wytrzymała, odporna na wilgoć, łatwa do utrzymania w czystości i oczywiście ładna. Czy w związku z tym podłoga drewniana może być ułożona w kuchni? Po spełnieniu pewnych warunków, jak najbardziej tak.

Odpowiednio zabezpieczony parkiet i mozaika drewniana mogą być użytkowane w kuchni i jadalni przez wiele lat. Radzimy, jakie drewno najlepiej nadaje się do kuchni oraz jak je zabezpieczyć i pielęgnować.

Obawy związane z montażem podłogi drewnianej w kuchni

Podłoga w kuchni jest bardzo mocno narażona na zużycie i zniszczenie (wilgoć, zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne), dlatego obawy związane z użyciem drewna na jej powierzchni są uzasadnione.

To w kuchni na posadzkę rozlewa się woda i inne płyny (w tym detergenty) oraz spadają sztućce i naczynia. Podłoga w kuchni jest też mocno eksploatowana w związku z intensywnym ruchem, w wyniku czego może się nieco zetrzeć, przebarwić i wgnieść. Posadzka będzie służyła nam przez lata, jeżeli wykonamy ją z odpowiedniego gatunku drewna i profesjonalnie zabezpieczymy.

Drewniana podłoga jest przyjemna, ciepła i bezpieczna. Ponadto ma też inne zalety: pasuje do nowoczesnych jak i rustykalnych mebli, nigdy nie wychodzi z mody i tworzy jednolitą powierzchnię, która nie ma brudzących się fug, które powstają między płytkami.

Wybieramy drewno na podłogę w kuchni

Wśród gatunków drewna są bardziej i mniej wytrzymałe rodzaje.
– Spośród dostępnych posadzek drewnianych, w kuchni najlepiej zastosować parkiet lub deski z litego drewna. Przyklejone do warstwy betonu będzie można w przyszłości poddać je renowacji czyli cyklinowaniu, które przywróci im dawny blask. Drewniane elementy posadzki można dodatkowo zabezpieczyć lakierem – tłumaczy Aldona Słapa, Brand Manager marki Domalux, PPG Deco Polska. – Z rodzimych gatunków drewna, w kuchni, najlepiej sprawdzają się jesion, dąb i buk, a z egzotycznych, bardziej twardych, lecz i droższych – jatoba, merbau i doussie – uzupełnia.

Wybierane do kuchni drewno powinno być pierwszego gatunku, o jednolitej barwie i równomiernym usłojeniu, bez sęków. Podczas montażu warto zadbać o lekkie nachylenie podłogi od szafek w kierunku środka kuchni (jeżeli pod meblami pojawi się woda, szybciej ją zauważymy i usuniemy).

Dobrze zabezpieczone drewno jest długowieczne

Podłoga drewniana w kuchni powinna być zabezpieczona przed wilgocią, plamami, uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Ze względu na kontakt z wodą zaleca się wykończenie powierzchni lakierem lub olejem.

Lakierując lub pokrywając olejem posadzkę drewnianą musimy pamiętać o tym, żeby dodatkowo zabezpieczyć elementy przy listwach, listwy oraz krawędzie.

Polakierowane drewno jest odporne na promienie UV, wilgoć i ścieranie, a ewentualne zabrudzenia na jego powierzchni są łatwe do usunięcia. Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat. Po tym czasie powłokę należy odnowić.

Jeżeli zdecydujemy się na olejowane drewno, to jego powłokę będziemy musieli regularnie odnawiać co kilka miesięcy. Jednak drewno olejowane wygląda bardziej naturalnie od lakierowanego. Dodatkową zaletą olejowania jest to, że drobne uszkodzenia podłogi możemy zabezpieczyć kładąc nową warstwę oleju tylko na ten fragment. 

Utrzymanie posadzki drewnianej w idealnym stanie jest bardziej wymagające i czasochłonne niż np. podłogi z gresu czy linoleum. Jednak dzięki drewnianej podłodze będziemy mieć ciepłą i miłą powierzchnię, a nie zimne płytki. Pamiętajmy również, że drewniana podłoga sprawia, że wnętrze jest eleganckie i komfortowe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom