Płytki matowe i z połyskiem – do jakich pomieszczeń pasują. Jak je czyścić i konserwować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Płytki w domu i mieszkaniuKafli nie trzeba traktować woskiem ani ich polerować. Pielęgnacja płytek jest szybka i prosta.
Płytki w domu i mieszkaniuKafli nie trzeba traktować woskiem ani ich polerować. Pielęgnacja płytek jest szybka i prosta. Cramika Tubądzin
Płytki z połyskiem robią wrażenie nie tylko na wejściu. Te matowe są praktyczne, bo nie widać na nich tak szybko zabrudzeń. Tłumaczymy, do jakich pomieszczeń, jakie płytki się nadają i w jaki sposób je czyścić.

Zarówno płytki matowe, jak i z połyskiem, są popularne. Wyjaśniamy, co przemawia za wyborem tych pierwszych i drugich.

Zobacz zdjęcia: Pomysły czytelników na ułożenie płytek

Matowe czy błyszczące – oto jest pytanie

Płytki z połyskiem optycznie powiększają wnętrze i rozświetlają je. Nadają pomieszczeniu dystyngowanego charakteru i wyrafinowania. Kafelki o matowej powierzchni są bardziej praktyczne. To dlatego, że nie widać na nich tak szybko zabrudzeń. Np. na kaflach z połyskiem od razu widać kłaczki, piasek czy zacieki albo inne zabrudzenia, a na tych o matowej nawierzchni tak nie jest.

Jakie kafle, do jakiego pomieszczenia

Do łazienki, kuchni i przedpokoju, garażu oraz na taras nadają się bardziej kafle matowe (i na podłogę, i na ściany), ponieważ w tych pomieszczeniach najszybciej się brudzi i najłatwiej jest w nich także o uszkodzenia mechaniczne. W salonie, pokoju dziennym czy gabinecie można sobie natomiast pozwolić na płytki błyszczące. Za tymi drugimi przemawia za to łatwość ich mycia. Płytki matowe często mają nierówną powierzchnię, więc ich pielęgnacja jest nieco utrudniona.

Polecamy: Wyślij zdjęcie swoich płytek. Wygraj notebook HP

Wzornictwo też ma znaczenie. Na jednokolorowych płytkach zabrudzenia widać szybciej niż na tych ze wzorami. Im więcej kolorów i wzorów, tym mniej widoczne są piasek, kurz czy plamy np. po kroplach płynu.

Układaj kafelki, jak uważasz

Funkcjonuje wiele mitów dotyczących układania płytek matowych i błyszczących. – Obecnie jednak, często łączy się różne powierzchnie, faktury oraz wzory w jednym pomieszczeniu – mówi Piotr Popłonikowski, marketing manager Grupy Tubądzin. – W łazience czy kuchni mamy pełną dowolność aranżacyjną, dlatego dokonujemy wyboru płytek kierując się własnym gustem. Najważniejsza jest ich funkcjonalność i właściwości techniczne. Płytki ceramiczne w przeciwieństwie do płytek gipsowych, nie chłoną wody i mogą być stosowane w najbardziej wrażliwych miejscach, np. pod prysznicem czy przy umywalce.

Czyszczenie i pielęgnacja płytek

Płytki zarówno błyszczące, jak i matowe, czyści się ogólnodostępnymi środkami chemii gospodarstwa domowego. Nie wymagają one dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, aby zachowały wygląd przez długie lata.

– Lepiej czyścić płytki matowe – twierdzi Marcin Stelmach, specjalista ds. kontroli jakości w Polcolorit. – Jako producent nie deklarujemy klientom środków czyszczących do produkowanych przez nas płytek, które podczas procesu produkcji są już impregnowane.  

Stelmach kontynuuje: – Do usuwania zabrudzeń np. cementowych czy wapiennych, można zastosować dostępny na rynku środek Atlas Szop, jednak wcześniej należy przeprowadzić próbę na mniejszej powierzchni. To z uwagi na to, iż preparat ten zawiera w składzie kwas nieorganiczny.

Radzimy: Jak dopasować kolor fugi do płytek 

Pielęgnacja płytek dekoracyjnych

Kafli nie trzeba traktować woskiem ani ich polerować. – Jeżeli chodzi o czyszczenie powierzchni płytek dekoracyjnych, zawierających elementy dekoracyjne, tj. lustra, granilie, brokat, to taką powierzchnię należy czyścić wyłączni miękką szmatką, zwilżoną wodą. Czyszczenie dekoracji innymi środkami, w szczególności agresywnymi środkami chemicznymi i gruboziarnistymi preparatami, może powodować ścieranie, zarysowanie lub zmianę odcienia elementów dekoracyjnych – dodaje Stelmach. – Roszczenia z tego tytułu nie będą uznane za zasadne. Producent informuje o tym na etykietach znajdujących się na opakowaniach dekoracji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom