Natrysk bez brodzika – jak go zrobić, by nie przeciekał

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Brodzik podpłytkowy w kabinie typu walk-inW urządzaniu łazienek coraz popularniejsze są kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, z pominięciem tradycyjnego brodzika. W takim przypadku standardem są obecnie odpływy liniowe. Można zdecydować się również na montaż brodzika podpłytkowego z odwodnieniem liniowym. Rozwiązanie to daje większą gwarancję szczelności.
Brodzik podpłytkowy w kabinie typu walk-inW urządzaniu łazienek coraz popularniejsze są kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, z pominięciem tradycyjnego brodzika. W takim przypadku standardem są obecnie odpływy liniowe. Można zdecydować się również na montaż brodzika podpłytkowego z odwodnieniem liniowym. Rozwiązanie to daje większą gwarancję szczelności. Radaway
Prysznic bez brodzika to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko w nowoczesnych domach. A do tego ciekawe, bo woda leci, ale nie wypływa na łazienkę. Tłumaczymy, jak wykonać kabinę prysznicową bez brodzika.

Polskie łazienki są małe, średnio mają niecałe 10 metrów kwadratowych. W wielu łazienkach nie zmieści się standardowa wanna. Rozwiązaniem jest brodzik prysznicowy. Najnowszym rozwiązaniem jest natomiast natrysk bez brodzika.

Kabina walk-in, czyli co to takiego

Prysznice typu walk-in to otwarte kabiny, które nie odcinają przestrzeni prysznica od reszty pomieszczenia. Takie rozwiązania poprawiają komfort korzystania z łazienki, a przy tym zmniejszają klaustrofobiczność małych łazienek.

Przeczytaj: Urządzamy małą łazienkę - jak ją optycznie powiększyć

O funkcjonalnym natryski – z życia wzięte

Użytkownicy chwalą sobie to rozwiązanie. Ania, internautka, pisze na forum, że tego rodzaju prysznic zafundowała sobie w wąskiej, ale dosyć długiej wnęce. Gdy fachowiec zabrał się za uszczelnienia, przekroczył nawet zalecenia producenta. Jak wykonywał spadki, kilka razy sprawdzał odcinki milimetr po milimetrze. Kobieta zainwestowała też w porządne materiały. Teraz ani pani Ania (mieszka na trzecim piętrze w bloku), ani sąsiedzi pod nią, nie mają żadnych problemów z zalewaniem mieszkania. Jest jeszcze jeden plus: w małej łazience taka „jednolita" podłoga wygląda lepiej niż biały brodzik wstawiony niejako na siłę.

Plusy natrysku bez brodzika

Prysznice bez brodzika pozwalają łatwiej przystosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych, seniorów i dzieci. Kabina bez brodzika to prawie płaska podłoga w całym pomieszczeniu. To dzięki temu, że wejście do prysznica umiejscowione jest na poziomie posadzki. Kolejny plus jest taki, że otwarte kabiny ułatwiają instalację uchwytów przy natrysku.

– W przypadku pryszniców typu walk-in istotna jest instalacja odpływu liniowego – zaznacza Krzysztof Kaczmarek z firmy TECE. – Do wyboru mamy ruszty ze stali nierdzewnej, szklane oraz do wypełniania kamieniem i płytkami ceramicznymi, które integrują się z posadzką.

Metraż łazienki a wydajność odpływu

– Mało miejsca w łazience nie wpływa na wydajność odpływu – zaznacza Kaczmarek. – Ta bowiem zależy od zastosowanego syfonu, a nie od długości rynny, która będzie krótsza w przypadku małych przestrzeni prysznicowych.

Ekspert kontynuuje: – Przy doborze syfonu należy także wziąć pod uwagę ilość wody, jaka będzie zużywana przez domowników. Wydajność syfonu musi być skorelowana z wydajnością natrysku, aby nie powstawały przestoje w odprowadzaniu wody.

Rodzaj syfonu także ma znaczenie. Najlepszy model to taki, który jest wyposażony w specjalną membranę, zapobiegającą przed szybkim odparowaniem wody. Wtedy też nie będzie brzydkich zapachów wydobywających się z otworów ściekowych. Czyszczenie odpływu nie jest trudne. To dlatego, że w pełni otwarte konstrukcje nie mają trudno dostępnych miejsc, co natomiast ułatwia zachowanie ich w czystości.

Warto wiedzieć: Hydroizolacja w łazience 

Przyłącza w takiej wersji znajdą się około 10 centymetrów pod podłogą. Podejście kanalizacyjne może znajdować się zazwyczaj w podłodze na gruncie (w przypadku np. domu na parterze bez piwnicy) albo w stropie gęstożebrowym, czyli belek gęsto rozstawionych obok siebie wykonanych ze stali i betonu albo ze stali i ceramiki.

Zainwestuj w fachowca

Najlepiej, jeśli za zadanie zabierze się wykwalifikowany fachowiec, bo poprawne przeprowadzenie prac jest kluczowe dla właściwego działania odpływu. W skrócie mówiąc, spec zdecyduje o wyborze rodzaju odwodnienia: czy ma być wspomniane liniowe (jest kanał prysznicowy wbudowany w powierzchnię podłogi), czy punktowe (wpusty podłogowe składają się z odpływu, który znajdzie się w podłodze oraz z kratki). Robotnik wykona też izolację przeciwwodną na całej powierzchni podłogi w łazience. Wykona także specjalne zagłębienie, a więc spadek w stronę odpływu. A na koniec ułoży jeszcze płytki.

Jak zabezpieczyć podłogę w natrysku bez brodzika, żeby nie przeciekała

– Jednym z kluczowych aspektów, gwarantujących bezpieczeństwo instalacji, jest stosowanie certyfikowanych produktów uszczelniających – zaznacza Rafał Petryszyn, ekspert marki TECE. – Rynnę prysznicową najlepiej uszczelnić kompleksowo. System opierający się na jastrychu, folii ochronnej na kołnierzu rynny, taśmie uszczelniającej i dwóch warstwach uszczelnienia zespolonego gwarantuje trwałość instalacji na długie lata. W celu zbadania jakości produkowanych elementów, korzysta się z niezależnych badań, przeprowadzanych przez np. instytut badawczy KIWA TBU. Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniego fachowca. Niedokładny montaż nawet najlepszej jakości produktów, w konsekwencji prowadzi do licznych usterek. 

Przeczytaj również: Ważne w kabinach prysznicowych bez brodzika 

Jeżeli obawiamy się tego, że wypłytkowana posadzka w strefie prysznicowej, może przeciekać lub nie lubimy czyszczenia fug, możemy wykorzystać płaski brodzik, który zabudowuje się w płaszczyźnie podłogi. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i bardzo estetyczne.

Na powierzchni prysznicowej pozbawionej fug brudowi, bakteriom czy pleśni nie tak łatwo się zadomowić. Brodzik zrównany z powierzchnią posadzki jest
Na powierzchni prysznicowej pozbawionej fug brudowi, bakteriom czy pleśni nie tak łatwo się zadomowić. Brodzik zrównany z powierzchnią posadzki jest wygodny i eliminuje zagrożenia wynikające z nieszczelności strefy prysznicowej i znacznie redukuje ryzyko zalania. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wysoki poziom higieny w mokrej strefie prysznica. fot. Kaldewei 

Więcej na temat łazienek dowiesz się na forumbudowlane.pl

forumbudowlane.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom