Mycie okien krok po kroku

redakcja.regiodom, Vileda
Mycie okienOkna powinniśmy myć nie tylko po to, aby były czysto i wyglądały estetycznie, ale także po to, by brud nie niszczył ich powierzchni. Należy także pamiętać, aby szyby czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego płynami, a także aby nie myć okna na sucho.
Mycie okienOkna powinniśmy myć nie tylko po to, aby były czysto i wyglądały estetycznie, ale także po to, by brud nie niszczył ich powierzchni. Należy także pamiętać, aby szyby czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego płynami, a także aby nie myć okna na sucho. Vileda
Z zewnątrz okna myjemy tylko wtedy, gdy jest to konieczne, od wewnątrz – trzy razy do roku. Wiosna jest najlepszym czasem na sprawdzenie ich stanu technicznego, czyszczenie, pielęgnację i konserwację.

Prawidłowa pielęgnacja okien przedłuża ich żywotności. Jeżeli zadbamy o nie właściwie, będą nam służyć przez długi czas.Niestety mycie okien to dla wielu z nas nie tylko wyczerpująca i czasochłonna, ale także trudna praca.Zobacz, jak się za nią zabrać, by efekt był zadowalający.

Troska o ramy okienne

Okna są stale poddawane obciążeniom mechanicznym i związanym ze wahaniami temperatur. Testem wytrzymałości dla okien są czynniki atmosferyczne (deszcz, niska lub wysoka temperatura, wiatr, opady) oraz otwieranie, czy ryglowanie skrzydeł. By ocenić stan techniczny stolarki okiennej, by poddać ją konserwacji, musimy pozbyć się brudu i zanieczyszczeń, które nagromadziły się zimą.

Rozpoczynamy od wyczyszczenia ram okiennych. To, jakich środków użyjemy, zależy w dużej mierze od rodzaju zabrudzeń i materiału, z którego są okna (drewno, PVC, aluminium). Pamiętajmy, że środki do czyszczenia szyb mogą być niebezpieczne dla powierzchni okien drewnianych, ponieważ amoniak występujący w detergentach może uszkodzić lakier. Spośród wielu preparatów dostępnych na rynku, wybierajmy produkty specjalistyczne, które przeznaczone są do danego rodzaju materiału. Ramy wykonane z PCV skutecznie wyczyścimy środkiem odtłuszczającym, do umycia ram drewnianych użyjmy wody z płynem do naczyń. Nie zapominajmy o roletach i parapetach zewnętrznych. Niezbędne będą: szczotka, ściereczka i woda z delikatnym preparatem.

Czysta szyba – to się przyda

Okna powinniśmy myć przynajmniej 2–3 razy w roku. Istotne znaczenie mają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Optymalna temperatura sprzyjająca myciu okien to 10–25°C. Pamiętajmy, by nie myć okien przy dużym nasłonecznieniu oraz podczas mrozu. Promienie słońca wysuszają wodę szybciej, często pozostawiając smugi. Podczas mrozu zaś szkło jest delikatniejsze, kruche i w kontakcie z ciepłą wodą może pękać.
Zanim szyby zostaną wypolerowane, musimy je dokładnie umyć. Prace rozpocznijmy zatem od pozbycia się kurzu i brudu. Do mycia okien możemy użyć środków do mycia powierzchni szklanych.

Więcej cennych wskazówek: Mycie i konserwacja okien na wiosnę 

Przy czyszczeniu szyb pamiętajmy jednak o rozprowadzaniu płynu od góry do dołu i osuszaniu ich w odwrotnym kierunku.

Tradycyjnym sposobem, najczęściej stosowanym przez mamy i babcie, jest mycie okien za pomocą chłonnej ścierki i wody z dodatkiem płynu do naczyń. Ta technika sprawdza się szczególnie, gdy okna są mocno zabrudzone i wymagają kilkukrotnego mycia. Kolejnym krokiem będzie polerowanie – dzięki tej czynności pozbędziemy się smug, a nasze szyby będą lśniły. Domowym sposobem na lśniące okna są też... gazety. Ale ostrożnie, by nie porysować szyb. Możemy sięgnąć również po inne akcesoria. Jednym z nich jest pucerka okienna, którą wystarczy zwilżyć niewielką ilością wody.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pomocnych podczas mycia okien. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu podczas pracy, ale nie tylko. Ważniejsze jest to, jak dany produkt radzi sobie z zabrudzeniami i czy jest skuteczny.

Możemy zaopatrzyć się w myjkę do szyb. Służy ona nie tylko do mycia szyb okiennych, ale także do wszystkich powierzchni szklanych, luster oraz fliz na ścianie (ceramicznych, kamiennych itp.). Czyszczoną powierzchnię wystarczy spryskać środkiem czyszczącym w sprayu, pozostawić na chwilkę a następnie, w razie potrzeby, przetrzeć przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Na koniec wystarczy zebrać wodę za pomocą urządzenia. Myjka zbiera brudną wodę i nie zostawia przy tym plam ani smug. Myjką można operować w każdym kierunku (góra-dół, lewo-prawo, skos-łuk). 

Myjka do mycia szyb okiennych skraca czas pracy. Myjkę do okien można kupić jako zestaw ze ściereczką z mikrofibry oraz spryskiwaczem lub jako samodzielne
Myjka do mycia szyb okiennych skraca czas pracy. Myjkę do okien można kupić jako zestaw ze ściereczką z mikrofibry oraz spryskiwaczem lub jako samodzielne urządzenie. Jedno opakowanie środka czyszczącego w koncentracie wystarcza na przygotowanie 250 ml płynu (jeden zbiornik), który doskonale usuwa między innymi tłuszcz, zabrudzenia wynikające z warunków atmosferycznych, kurz, a nawet brud osadzający się z dymu papierosowego.  Fot. Kärcher

Problem z dokładnym wyczyszczeniem okien mają przede wszystkim mieszkańcy kamienic, ponieważ okna w ich mieszkaniach są bardzo wysokie. – Produktem, który sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach jest teleskopowa ściągaczka. Wyposażona jest ona w nakładkę wykonaną z mikroaktywnych włókien oraz gumowe pióro, a trapezoidalny kształt ułatwia dotarcie do kątów. Umożliwia dokładne umycie okien – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Przegląd techniczny stolarki okiennej

Podczas wiosennego mycia okien, warto ocenić stan ram, uszczelek i zawiasów. Dwa razy w roku uszczelki powinniśmy powlekać specjalistycznym środkiem konserwującym, zapewniającym im odpowiednią elastyczność. Powlekanie uszczelnień np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną zabezpiecza je przed wilgocią i chroni przed korozją.

Tarciu okuć zapobiegną preparaty na bazie silikonów. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę. Nie powinniśmy natomiast oliwić okuć domowym sposobem wykorzystując produkty spożywcze, takie jak olej spożywczy lub masło.

Pragniesz zmian? Przeczytaj wskazówki: Wiosenna metamorfoza wnętrz według architekta i psychologa 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom