Listwy przypodłogowe - dostępne rodzaje i ich prawidłowy montaż

redakcja.regiodom
Montaż listew przypodłogowychMontaż listew przypodłogowych najlepiej rozpocząć od dowolnego narożnika pomieszczenia lub od futryny.
Montaż listew przypodłogowychMontaż listew przypodłogowych najlepiej rozpocząć od dowolnego narożnika pomieszczenia lub od futryny. Invado
Listwy przypodłogowe montujemy, gdy remont dobiega końca. Ściany muszą być pomalowane, a posadzki ułożone. Radzimy, jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe.

Listwy przypodłogowe to najczęstszy sposób łączenia podłogi ze ścianą. Zakrywają dylatacje oraz wszelkie remontowe niedociągnięcia, które na styku dwóch płaszczyzn często się pojawiają.Ponadto listwy pozwalają na estetyczny i nieinwazyjny sposób ukrycia kabli.

Większości z nas wydaje się, że listwy przypodłogowe są mało lub wręcz niewidoczne. Jednak elementy te podkreślają charakter i styl wnętrza.

Dostępne rodzaje listew przypodłogowych

Jest sporo rodzajów listew przypodłogowych. Mogą one być wykonane z drewna, płyt MDF, PVC, polistyrenu lub aluminium.Osoby interesujące się designem prywatnie lub zawodowo coraz częściej wybierają listwy z MDF lub klejonki drewnianej oklejonej folią dekoracyjną lub fornirem naturalnym. Listwy wykończone białą okleiną można malować wielokrotnie na dowolny kolor. Najtańsze są listwy przypodłogowe z PVC. Ich ceny wahają się w granicach od ok. 6 do 18 złotych za sztukę (najczęściej o długości 2,5 m). Listwy przypodłogowe z MDF kosztują od 15 do nawet 48 złotych (długość listew to najczęściej 2,5–2,6 m). Listwy wykonane z polistyrenu kosztują ok. 40–60 zł za sztukę o długości 2,5 metra. A koszt zakupu listew aluminiowych waha się w granicach 30–42 zł. Każdy rodzaj listew ma wiele modeli – od klasycznych po nowoczesne.

Warto wiedzieć, że największą ochronę przed uszkodzeniem i zabrudzeniami dadzą naszym ścianom listwy aluminiowe. Są one również całkowicie odporne na działanie wilgoci.

Jednak najczęściej wybieranymi listwami są te zrobione z PVC oraz MDF.

Listwy przypodłogowe najlepiej położyć od razu po malowaniu i ułożeniu podłogi

Po remoncie nie zwlekajmy z montażem listew, ponieważ wtedy wykonanie zadania może znacznie przesunąć się w czasie. Często odwlekamy montaż listew, ponieważ kojarzy się nam z czynnością żmudną i czasochłonną.

Sposób montażu listew przypodłogowych zależy od wybranego rodzaju. Listwy z PVC montuje się za pomocą kołków szybkiego montażu, które umieszczamy co 40–50 cm. Można także zamontować je za pomocą kleju montażowego, który nakładamy na środkowe pióro w tylnej części listwy. Sąsiednie listwy łączymy za pomocą łączników (płaskiego na prostym odcinki ściany, wewnętrznego lub zewnętrznego w narożach) – wsuwamy w niego końcówki listew. Natomiast estetyczne wykończenie listew uzyskamy dzięki końcówkom zamykającym.

Listwy z MDF najczęściej przyklejamy do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Rozwiązanie to jest względnie tanie, jednak mało praktyczne na przyszłość. Przy większym remoncie listwy trzeba będzie oderwać ze ściany, ryzykując przy tym ich uszkodzenie. Następnie cały montaż trzeba wykonać od początku. Zadanie możemy sobie ułatwić, jeżeli użyjemy gotowego systemu montażu listew. Dzięki niemu nie tylko sprawnie zamontujemy listwy po raz pierwszy, ale w razie potrzeby, szybko zdemontujemy je przed kolejnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli.

Decydując się na system montażu, prace zaczynamy, podobnie jak w przypadku klejenia listew, od dopasowania ich do ścian i równego przycięcia. Na końcach musimy pozostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. Następnie klamry trzeba przymocować do ściany co 40–50 cm. Jeżeli ściany są krzywe, trzeba rozmieścić w mniejszych odstępach. Do montażu używamy wkrętów i kołków rozporowych. Robimy tak bez względu na rodzaj systemu montażu. Po wykonaniu tej części prac możemy rozprowadzić przewody wzdłuż ścian, które chcemy ukryć za listwami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom