Kupujemy więcej zmywarek, mniej telewizorów. Co najchętniej kupują Polacy do domu? Zobacz dane GUS o wyposażeniu gospodarstw domowych

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w wyposażeniu polskich gospodarstw domowych, które odzwierciedlają rosnące potrzeby i preferencje społeczne. Dane GUS z 2022 roku ukazują nie tylko, co najchętniej kupują Polacy do domu, ale także ciekawe różnice w tej kwestii między mieszkańcami miast a wsi. Zobacz, ile procent rodzin w Polsce zrezygnowało z telewizora i pralki na rzecz posiadania zmywarki i kilku telefonów komórkowych.

Spis treści

Co najchętniej kupują Polacy do domu?

Dane GUS pokazują, że w ostatnich latach Polacy masowo rezygnują z posiadania w domu telewizora. Co ciekawe, w tym samym czasie w polskich gospodarstwach domowych wzrosła liczba zmywarek i telefonów komórkowych. Tych ostatnich zazwyczaj jest kilka w jednej rodzinie. Jeszcze w 2003 roku, czyli przeszło 20 lat temu, mniej niż połowa Polaków mogła pochwalić się tym gadżetem.

wnętrze sklepu ze sprzętem AGD
W ostatnich latach telewizora pozbyło się nawet kilka milionów Polaków. Co w zamian kupują Polacy? 123RF/starush

To, że ludzie kupują telefony komórkowe i mają ich nawet po kilka sztuk, dziwić raczej nie powinno. Nieco zaskakujący może być natomiast fakt, że w polskich domach goszczą one częściej niż pralki! Te w 2022 roku były na wyposażeniu mniej niż 94 proc. gospodarstw domowych. Z danych GUS wynika, że Polacy coraz częściej kupują sprzęty, dzięki którym mogą oszczędzić czas. Niesłabnącą popularnością cieszą się zatem zmywarki i mikrofalówki.

Od 2003 r. pokonaliśmy w tym obszarze bardzo długą drogę. W tym czasie popularność mikrofalówek wzrosła prawie trzykrotnie, a zmywarek aż 17-krotnie – podaje HREIT Investment.

wykres z danymi
materiał prasowy/HREIT

Coraz więcej bogatych Polaków. Co kupują bogaci?

Zamożniejsze rodziny najchętniej inwestują w nowy samochód. Trzy na cztery rodziny ma przynajmniej jedno auto. Samochody bowiem są na wyposażeniu prawie 73 proc. gospodarstw domowych. W 2022 r. odnotowano największy wzrost liczby gospodarstw domowych wyposażonych w przedmioty trwałego użytku, zwłaszcza w motocykle, skutery, motorowery (o 15,8 proc.) oraz zestawy kina domowego (o 8,8 proc.)

Czego Polacy kupują mniej?

Największy spadek zainteresowania kupnem wystąpił w przypadku:

  • urządzenia do odbioru TV satelitarnej lub kablowej – spadek o 5,7 proc.,
  • oraz sprzętu do odbioru, nagrywania i odtwarzania dźwięku – spadek o 5,3 proc.

Jednocześnie we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych zaobserwowano spadek liczby gospodarstw domowych wyposażonych w urządzenie do odbioru TV satelitarnej lub kablowej (największy dotyczył gospodarstw domowych rolników – o 8,9 proc.).

Poziom wyposażenia gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytku zależy w dużym stopniu od ich sytuacji materialnej.

Gospodarstwa najbogatsze (V grupa kwintylowa) były znacznie lepiej wyposażone niż gospodarstwa najuboższe (I grupa kwintylowa). Warto jednak zaznaczyć, różnice w stopniu wyposażenia pomiędzy V i I grupą kwintylową zmniejszyły się w stosunku do 2021 r., a najbardziej w przypadku samochodu osobowego – o 0,7 p. proc. Wystąpił natomiast wzrost różnicy w stopniu wyposażenia w zmywarkę do naczyń w stosunku do roku poprzedniego – o 4,4 p. proc. – podaje raport GUS.

Kupujemy więcej zmywarek, mniej telewizorów. Co najchętniej kupują Polacy do domu? Zobacz dane GUS o wyposażeniu gospodarstw domowych
GUS

Jeżeli chodzi o posiadanie nowoczesnego sprzętu (urządzenia z dostępem do Internetu, smartfony itp.), odnotowano niewielkie różnice między gospodarstwami domowymi w miastach i na wsi (odpowiednio o 0,5 punktu procentowego i 2,6 punktu procentowego na korzyść wsi). Co ciekawe znacznie większy odsetek gospodarstw domowych na wsi w porównaniu do miast posiadał:

  • rower (o 23,9 punktu procentowego),
  • samochód osobowy (o 17,2 punktu procentowego),
  • motocykl, skuter i motorower (o 6,4 punktu procentowego).

W porównaniu z rokiem 2021, zauważono zmianę w stopniu wyposażenia w nowoczesny sprzęt, a w roku 2022 gospodarstwa domowe na wsi po raz pierwszy były lepiej wyposażone w tego rodzaju urządzenia niż mieszkańcy miast – czytamy w raporcie GUS.

Na co Polacy wydają zaoszczędzone pieniądze?

Co Polacy robią z zaoszczędzoną gotówką? Patrząc na dane GUS, przeznaczamy ją przede wszystkim na rozrywkę i gadżety. Świadczy o tym popularność telefonów komórkowych oraz komputerów. Ten drugi sprzęt ma obecnie ponad trzy czwarte Polaków. W porównaniu do 2003 r. oznacza to prawie trzykrotny wzrost.

Ale tzw. poduszkę finansową inwestujemy nie tylko w drogie gadżety. Osoby reprezentacje tzw. klasę średnią korzystają z rosnącego dostępu do dóbr konsumpcyjnych, które są dostępne na rynku. Ich zainteresowania skupiają się głównie na kulturze, edukacji i podróżach. Coraz częściej korzystają z basenów, spa i salonów masażu.

Usługi - analiza
materiał prasowy/Oferteo

Polacy, którzy decydują się na postawienie domu, coraz częściej podejmują też decyzję o budowie basenu lub sauny. Trend ten potwierdza analiza danych z serwisu usług online Oferteo.pl. Od 2021 roku zainteresowanie takimi usługami, jak budowa basenów, saun czy jacuzzi znacząco wzrosło. Obecnie serwis notuje blisko 1000 zapytań rocznie dotyczących każdej z powyższych opcji.

Widzimy, że Polacy upodobali sobie pewne usługi, które do tej pory uznawane były za „luksusowe” Posiadanie w domu łaźni czy jaccuzi niewielu już dziwi – mówi Martyna Głowińska-Gryglewska z Oferteo.pl.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom