Kalina koralowa Roseum, czyli kule śniegu, które ozdobią ogród. Polecam pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Kalina koralowa odmiany Roseum to jeden z najbardziej efektownych, a jednocześnie łatwych w uprawie krzewów ozdobnych. Pięknie kwitnie i jest wytrzymała na różne warunki. Zobacz, jak wygląda krzew, który ma kwiaty jak śnieżne kule, gdzie go posadzić i jak uprawiać.

Spis treści

Jak wygląda kalina koralowa Roseum?

Śnieżne kule w maju i czerwcu to jeden z największych koszmarów każdego ogrodnika. Chyba że pojawią się na pędach pewnego krzewu – czyli kaliny koralowej odmiany Roseum. Bo tak właśnie wyglądają jej kwiatostany. Zawdzięcza im tradycyjną nazwę: buldeneż, która pochodzi z francuskiego boule de neige, czyli właśnie śnieżna kula czy śnieżka.

Kalina koralowa Roseum pięknie kwitnie i jest łatwa w uprawie.
Kalina koralowa Roseum pięknie kwitnie i jest łatwa w uprawie. Katarzyna Laszczak

W pełni rozkwitu kwiaty kaliny koralowej są białe, natomiast młode mają zielonkawy kolor, a kiedy przekwitają, przybierają różowy odcień. Kolorowy spektakl kalina koralowa Roseum daje również jesienią, kiedy jej liście intensywnie przebarwiają się na czerwono-bordowy kolor. Na zimę krzew je zrzuca.

Kalina Roseum jest ozdobną odmianą popularnej kaliny koralowej, która rośnie w Polsce również dziko. Różni się od niej przede wszystkim formą kwiatostanów, które u zwyklej kaliny są spłaszczone i tworzą je także drobniejsze kwiaty. Ważna różnica jest też taka, że ozdobna odmiana Roseum nie tworzy owoców.

Jak szybko rośnie kalina Roseum?

Kalina koralowa, również odmiany Roseum, rosną szybko – rocznie około 30-40 cm (moja potrzebowała nieco czasu, żeby wystartować, ale kiedy zaczęła rosnąć, rozwija się dobrze). To spore krzewy, bo docelowo dorastają do 3-4 m wysokości i około 2 szerokości. Mają luźny pokrój.

Kalina koralowa Roseum na pniu

Bardzo efektownie prezentuje się kalina koralowa Roseum na pniu, czyli szczepiona na pojedynczym pieńku. Wygląda wtedy jak małe drzewko. Jej podkładka (pień) nie rośnie wzwyż, ale rozwija się korona.

Gdzie posadzić kalinę koralową Roseum?

Kalina buldeneż najlepiej posadź w słonecznym lub tylko lekko cienistym miejscu. Nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na lekko wilgotnych i gliniastych oraz próchniczych. W praktyce polubi każdą w miarę typową ziemię ogrodową. Nie będą jej odpowiadać piaszczyste i szybko wysychające. Kalinę Roseum świetnie rośnie w pobliżu oczek i innych zbiorników wodnych, ale możesz ją posadzić w dowolnym miejscu ogrodu – wszędzie tam, gdzie będziesz mógł podziwiać jej piękne kwiaty. W dużym ogrodzie można ją sadzić również jako żywopłot.

Kiedy kwitnie kalina buldeneż?

Kalina koralowa Roseum zwykle kwitnie w połowie maja i czerwcu, jednak w tym roku w wielu regionach zakwitła już na samym początku maja.

Kiedy i jak przycinać kalinę koralową Roseum?

W cięciu kaliny koralowej najważniejsza jest jedna rzecz – pamiętaj, by to zrobić zaraz, gdy przekwitnie. Nie skracaj jej pędów wiosną (przed kwitnieniem), bo zetniesz pąki i nie doczekasz się kwiatów. Tych krzewów nie trzeba ciąć co roku. Ale w praktyce warto to robić regularnie, bo dzięki temu krzew ma lepszy pokrój i ładnie zagęszcza się.

Kalina Roseum jest odporna, ale ma jednego wroga

Kalina koralowa Roseum jest odporna na mróz, nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze, zniesie też przejściową suszę. Poza okresowym cięciem nie wymaga pielęgnacji. Z nawozów podrzuć jej kompost, możesz też stosować nawozy dla krzewów kwitnących.
Jedynym problemem mogą być mszyce, które wyjątkowo lubią ten krzew. Żerują na dolnych stronach liści i pomimo wyrazistego koloru (są czarne) łatwo przegapić początek ich inwazji. Warto stosować naturalne opryski (w a ostateczności również chemiczne, przestrzegając zaleceń producenta). Aby zapobiec rozwojowi mszyc wczesną wiosną, zanim pojawiją się liście, warto zrobić oprysk na bazie oleju parafinowego lub rydzowego. Dowiedz się więcej: opryski z oleju parafinowego – jak i na co je stosować.

Wybrane źródła

  • e-katalogroslin.pl
  • Katalog roślin II Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Warszawa 2002
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom