Kabina prysznicowa – jak wybrać odpowiednią

Nina Romanek
Kabina priszniocowaNiestandardowa kabina prysznicowa z wycięciem na siedzisko
Kabina priszniocowaNiestandardowa kabina prysznicowa z wycięciem na siedzisko Radaway
Urządzając lub remontując łazienkę już przed przystąpieniem do zakupu prysznica musimy jasno sprecyzować, czego oczekujemy od produktu oraz kto z niego ma korzystać, aby wybrane przez nas rozwiązanie cieszyło długo nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością.

Inaczej przygotujemy łazienkę dla seniora, osoby niepełnosprawnej, dziecka, osoby wysokiej lub z dużą nadwagą, dlatego na początku warto określić, kto będzie korzystał z pomieszczenia. Na rynku mamy dość duży wachlarz różnych produktów, które odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb, znacznie ułatwią codzienną toaletę.

Wymiary kabiny prysznicowej

Najpopularniejsze i najbardziej optymalne są kabiny prysznicowe o wymiarach 90 x 90 cm. W przypadku niewielkich łazienek można zastosować 80 x 80 cm. Mniejsze poleca się jedynie jako dodatkową opcję, niekoniecznie jedyną i często używaną, bo może dla wielu osób okazać się zwyczajnie niewygodna. Najczęściej wybierane są brodziki z wycinka koła, lub kwadratowe. Najpopularniejsze są kabiny narożne, które mogą mieć szyby okrągłe, kwadratowe, półokrągłe lub prostokątne.

PrzeczytajProste sposoby na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie 

Przy zakupie kabiny prysznicowej musimy uwzględnić jej drzwi. W niedużych wnętrzach sprawdzą się harmonijkowe lub przesuwne, natomiast w większych ładnie prezentować się będą drzwi na zawiasach. Osobom niepełnosprawnym poleca się walk-in, czyli prysznic bez drzwi, którego instalacja nie pozwala na przedostawanie się wody poza wyznaczone miejsce. To ostatnio modne i często wybierane rozwiązanie aranżacyjne w dużych łazienkach, zwłaszcza bez brodzika z systemem odprowadzania wody zamontowanym w podłodze.

Rodzaje brodzików

Brodziki płaskie – są minimalistyczne, gustowne i bardzo estetyczne. Mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi lub trochę nad nimi wystawać. Dostęp do takiego brodzika jest bezproblemowy, dlatego z przyjemnością korzystają z niego osoby starsze i dzieci.

Brodziki głębokie – mają zwykle do 16 cm wysokości, choć występują również 50 cm, które pełnią rolę małej wanny. Zwykle używa się ich, gdy w domu są małe dzieci, ale również, gdy szukamy kompromisu między plusami wanny a prysznica. Brodzik przydatny jest do zabiegów kosmetycznych stóp, ręcznego prania czy umycia się na siedząco.

Natrysk bez brodzika – stosuje się w nim odwodnienie liniowe, punktowe lub ścienne. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla osób niepełnosprawnych, ale także niezwykle stylowe i modne w ostatnim czasie.

Zobacz krok po krokuMontaż odwonienia liniowego w natrysku bez brodzika 

Materiał na brodzik

Popularne i często wybierane są brodziki akrylowe, które są lekkie i łatwe w zachowaniu czystości. Nie matowieją, a kolor nie ściera się. Pięknie prezentują się również brodziki z lanego marmuru, charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz wysokim stopniem higieny, dzięki gładkiej powierzchni, która nie pozwala na rozwój bakterii i grzybów. 

Kabina prysznicowa jest nie tylko miejscem, które ma zapewniać komfort użytkowania. powinna też być jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze
Kabina prysznicowa jest nie tylko miejscem, które ma zapewniać komfort użytkowania. powinna też być jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze łazienki. Fot. Aquaform
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom