Już za moment tłusty czwartek i Środa Popielcowa. Sprawdź, kiedy kończy się karnawał i zaczyna Wielki Post

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Karnawał w tym roku jest wyjątkowo krótki. Sprawdź, kiedy obchodzimy tłusty czwartek i Środę Popielcową w 2024. Dowiedz się, jaką historię ma karnawał i dlaczego świętowano mięsopust. Jak najszybciej zaplanuj zabawę z przyjaciółmi i znajomymi.

Spis treści

Kiedy jest tłusty czwartek?

Święto pączka rozpoczynało ostatni tydzień karnawału. W 2024 roku tłusty czwartek wypada już 8 lutego. Ten dzień trudno przeoczyć, ponieważ w polskiej tradycji w tłusty czwartek wszyscy kupują ogromne ilości pączków i faworków (chrustu). Nawet osoby na diecie tego dnia robią sobie dyspensę i nie potrafią sobie odmówić tych przepysznych słodkości. W polskiej tradycji funkcjonuje nawet przesąd, że ten, kto w tłusty czwartek zrezygnuje zupełnie z pączków, temu w ciągu całego roku nie będzie sprzyjało szczęście i dobrobyt.

Najpopularniejszym przysmakiem tłustego czwartku są pączki i faworki
Tłusty czwartek - nie możesz przegapić tego ważnego święta! czarnybez/123RF.com

Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole – głosi przysłowie.

Karnawał oraz kultowe ostatki to czas hucznych zabaw, kuligów i balów przebierańców. Warto więc zaplanować, chociaż kameralną domówkę z pysznymi pączkami i chrupiącymi faworkami w roli głównej, żeby z pozytywnym nastawieniem oczekiwać wiosny i Wielkanocy.

Ile potrwa karnawał w 2024 roku? Skąd pochodzi tradycja karnawałowej zabawy?

Karnawał 2024 rozpoczyna się 6 stycznia (święto Trzech Króli), czyli w sobotę. Możemy więc już zaplanować zabawę. Ostatki, czyli ostatni dzień karnawał w 2024 roku wypada w dniu 13 lutego (wtorek).

Słowo – karnawał znane w Polsce również pod nazwą mięsopust ma ciekawe korzenie. Określenie pochodzi m.in. od włoskiego słowa carnevale – z łaciny: caro vale (żegnaj mięso) czy też carnem levāre (usuwać mięso).

To radosny czas, w którym żegnamy się z mięsem przed zbliżającym się Wielkim Postem, bawiąc się przy rytmach wesołej muzyki. Okres karnawału symbolizuje też oczekiwanie na wiosnę, bo ma również swoje korzenie w kultach płodności i kultach agrarnych. Niegdyś wierzono, że tańce i wysokie skoki pozwolą uprosić bogów o obfite i zdrowe plony.

Językoznawcy uważają również, że określenie karnawał pochodzi z łaciny od słowa carrus navalis, które oznaczało wóz w kształcie okrętu. Pojazdów tego typu używano w starożytnym Rzymie podczas procesji ku czci bogów płodności – Izydy i Dionizosa.

Kiedy obchodzimy ostatki w 2024 roku i Środę Popielcową?

Ostatni tydzień karnawału w Polsce rozpoczyna tłusty czwartek, a kończy Środa Popielcowa. Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału wypadają zawsze we wtorek, w 2024 roku świętujemy je dokładnie 13 lutego. Środa Popielcowa obchodzona jest w tym roku 14 lutego. Katolicy zaczynają okres Wielkiego Postu i oczekują Wielkanocy.

Jeśli po deszczu środa popielcowa, to cała wiosna bywa deszczowa – prognozuje polskie przysłowie.

Termin końca karnawału jest ruchomy i uzależniony od tego, kiedy w kalendarzu katolickim rozpoczyna się Wielkanoc i poprzedzający ją czas Wielkiego Postu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom