Jak wybrać działkę pod budowę domu?

redakcja GL, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, (oprac. kb)
Działka budowlanaDziałka budowlana położona na uboczu to wyższe koszty doprowadzenia mediów.
Działka budowlanaDziałka budowlana położona na uboczu to wyższe koszty doprowadzenia mediów. Urszula Baumann
Gdy tylko robi się ciepło, zawsze ożywa popyt na działki budowlane pod domy jednorodzinne. Podpowiadamy, jak wybrać grunt.

Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie działki budowlanej.

  1. Plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź go w gminie, na terenie której znajduje się nieruchomość. Plan przygotowuje jej zarząd, a ustala rada. |
    Z planu dowiesz się, jakie inwestycje są możliwe na danym gruncie, co może powstać wokół naszej działki. Jeżeli planu nie ma, można taką nieruchomość kupić, ale warto wystąpić do gminy o warunki zabudowy. Będziesz wiedział, co można na tej ziemi wybudować i skąd doprowadzić odpowiednie media (prąd, woda).
  2. Księga wieczysta. Koniecznie sprawdź księgę wieczystą nieruchomości. Są tam istotne informacje o stanie prawnym gruntu: oznaczenie nieruchomości, wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego oraz te dot. innych roszczeń, służebności, hipoteki. Warto też zwrócić uwagę na tzw. wzmianki - to dopiero zapowiedzi ewentualnych wpisów.
    Trzeba również obejrzeć podstawę do tych wpisów, czyli np. akt notarialny zakupu.
    Przede wszystkim musisz jednak zdawać sobie sprawę, jakie prawo do gruntu kupujesz. Bo np. może okazać się, że gmina ma prawo pierwokupu albo w przypadku nabywania prawa użytkowania wieczystego - że jest ono obciążone pewnymi zobowiązaniami. Możesz kupić np. prawo użytkowania wieczystego, które twój kontrahent nabył od Skarbu Państwa i jest tam warunek zabudowy w określonym terminie.
    Dlatego nie ograniczaj się do sprawdzania wyciągów z ksiąg wieczystych. Zawsze sprawdzaj, jak i od kogo sprzedający nabył grunt.
  3. Powierzchnia działki. Sprawdzisz ją w ewidencji prowadzonej przez gminę. Zdarzyć się może, że dane w księdze wieczystej będą się różnić od tych w ewidencji. Przy cenach gruntu sięgających kilkaset złotych za każdy metr kwadratowy jest to ważne. Wtedy należy przyjąć powierzchnię z ewidencji gruntów i załatwić formalności oraz dokumenty, które pozwolą ujawnić w księdze wieczystej właściwe dane.
    W gminie możesz zobaczyć też specjalną mapę, na której będzie m.in. pokazana działka, ukształtowanie terenu i sieć uzbrojenia terenu.
    Należy pamiętać, że działkę będzie można nazwać uzbrojoną tylko wtedy, gdy znasz warunki dostawy mediów! Aby uniknąć późniejszych sądowych sporów o miedzę, sprzedający działkę powinien wyznaczyć jej granicę przy pomocy geodety.
  4. Droga do działki i jej stan prawny. To, że dojechałeś do działki samochodem nie znaczy, że ma ona dostęp do drogi publicznej. A musi go mieć, jeżeli ma tam powstać dom. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki sprawdź, czy taka droga istnieje i czy jest uregulowana pod względem prawnym.
  5. Umowa przedwstępna. Zawierając umowę przedwstępną, masz na względzie zagwarantowanie sobie transakcji. Służą do tego takie prawne narzędzia, jak: zaliczka, zadatek, depozyt u notariusza, rachunek powierniczy, odstępne, kary umowne, wpisy roszczeń do księgi wieczystej itd. Są już kancelarie prawnicze oferujące tego typu usługi. Zwiększa to koszty transakcji, ale może ustrzec przed nabyciem działki obciążonej jakimś roszczeniem, nienadającej się jednak pod zabudowę domu jednorodzinnego.
  6. Fachowiec wskaże plusy i minusy. Nawet przyglądając się długo upatrzonej działce, możesz nie zauważyć jej pewnych wad, ale i ukrytych zalet. Dostrzeże je natomiast fachowiec, którego warto wziąć ze sobą przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki budowlanej.
  7. Media i ich przepustowość. Zwróć też uwagę, jak daleko jest dostęp do mediów i czy w ogóle ich przepustowość jest wystarczająca. Może się okazać, że działka jest okazyjnie tania, ale za to będą znaczne koszty doprowadzenia mediów.
  8. Drzewa na działce. Jeżeli działka jest mocno zalesiona, sprawdź czy nie trzeba będzie wycinać drzew, co może być zbyt kosztowne lub nie dostaniesz na to zgody. Urocza działka okolona lasem może się też okazać np. niemożliwa do zabudowy, bo od terenów leśnych oddzielać muszą ją określone prawnie odległości.
  9. Działka rolna. Taka działka jest tańsza, ale ryzyko transakcji wyższe! Sprawdź, czy wolno tam budować. Niektórzy ryzykują z myślą o podziale ziemi i jej sprzedaży z zyskiem. Może się jednak okazać, że warunków zabudowy nie dostaną, nie będzie możliwości podziału, a obok ma powstać cmentarz, bo tak to widzi gmina.
    Niektórzy decydują się na tzw. działkę zagrodową. Taki grunt ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i produkcyjnych kogoś, kto uprawia rolę. Aby więc uzyskać zgodę na zrobienie tam obejścia, trzeba mieć ziemię o wielkości nie mniejszej niż wielkość średniego gospodarstwa w gminie!
    Przeczytaj: Jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną 
  10. Kupować na własną rękę czy korzystając z pomocy eksperta? Na własną rękę raczej wtedy, gdy dobrze znasz dany teren, bo są to twoje rodzinne strony, masz tam mnóstwo znajomych i łatwiej zbierzesz informacje o interesującym cię gruncie. Jeśli jednak okolice, w których szukasz działki znasz jedynie pobieżnie lub wcale, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z ofert u pośrednika. Najlepiej, gdy ten pośrednik ma oferty na wyłączność. Wówczas ma dobrze zebrane informacje o gruncie.
  11. Porozmawiaj z sąsiadami. Miejsce, w którym chcesz zamieszkać, jeszcze przed kupnem wielokrotnie odwiedź o różnych porach dnia. Obejrzyj też okolicę, porozmawiaj z sąsiadami, poznaj lokalne środowisko.
  12. Spójrz okiem inwestora. Nawet jeżeli kupujesz nieruchomość na własne potrzeby, popatrz na nią, jak na inwestycję. Czy po kilku latach, gdy będziesz zmuszony nieruchomość sprzedać, uda ci się odzyskać zainwestowane w nią pieniądze?

Wybierz z naszej bazy składającej się z 11 000 projektów: Gotowe projekty domów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom