Jak przygotować meble ogrodowe na wiosnę. Krok po kroku

mk, www.chemiabudowlana.info
Drewnia ławka ogrodowaJak przygotować meble ogrodowe na wiosnę. Krok po kroku
Drewnia ławka ogrodowaJak przygotować meble ogrodowe na wiosnę. Krok po kroku kevinrosseel
Drewniane meble bardzo dobrze komponują się z ogrodową zielenią. Jednak, żeby mogły służyć nam właściwie, należy o nie dbać i odnawiać drewno.

Krok pierwszy – oględziny mebli ogrodowych

Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, wystarczy drewno oczyścić za pomocą szczotki i wody. Jeżeli jednak zauważymy oznaki korozji biologicznej, otarcia, czy zarysowania powerzchni – meble ogrodowe bądź elementy drewniane małej architektury powinny przejść gruntowną kurację odmładzającą. Mierzymy powierzchnię drewna przeznaczonego do odnowienia – na tej podstawie będziemy w stanie obliczyć zużycie środków ochronnych i kupić puszkę o odpowiedniej pojemności. 

Krok drugi – co będzie nam potrzebne do konserwacji mebli w ogrodzie

Kompletujemy wszystkie niezbędne do renowacji mebli narzędzia. Przydadzą się:

  • papier ścierny o granulacji 120 lub 180,
  • pędzel,
  • rękawice robocze,
  • puszka preparatu dekoracyjno-ochronnego w wybranym kolorze (np. lakierobejcy, lakieru - wykończenie z połyskiem, czy impregnatu barwnego - wykończenie matowe),
  • rozpuszczalnik do oczyszczenia pędzla po zakończonej pracy.

Krok trzeci – przygotowanie powierzchni

Suszymy drewno na świeżym powietrzu (zależnie od stopnia zawilgocenia i potrzeb). Zwykle wystarczy do tego kilka słonecznych dni. Usuwamy wierzchnią, złuszczoną powłokę lakieru papierem ściernym. Jeśli meble były wcześniej użytkowane i pomalowane preparatem ochronnym, a ich powierzchnia nie jest bardzo zniszczona – nie ma potrzeby zeszlifowywania powłoki aż do surowego drewna. Meble szlifujemy papierem 180, drewniane elementy ogrodowej architektury 120. Odpylamy powierzchnię i odtłuszczamy wodą z niewielkim dodatkiem detergentu. Po przeschnięciu powierzchnia nadaje się do malowania.

Krok czwarty – zabezpieczenie drewna

Przed rozpoczęciem prac malarskich dokładnie mieszamy zawartość puszki. Wybrany wcześniej preparat nanosimy w jednej lub w dwóch warstwach. Wszystko zależy od tego, jak intensywną barwę chcemy osiągnąć. Dodatkowo, druga warstwa wzmacnia oczywiście parametry wytrzymałościowe powłoki. Trzymajmy się też ściśle zaleceń producentów dotyczących czasu schnięcia każdej powłoki i nanoszenia kolejnej. Ma to bezpośredni wpływ na jakość i końcowy efekt. Zalecana temperatura powietrza podczas prac mieści się zwyle w przedziale od +10 do +25°C. 

Zobacz również: Jak szybko zadbać o drewno w ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom