Jak pielęgnować drewniane podłogi, parkiety i panele laminowane

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Drewniane podłogi nie wychodzą z mody - wymagają jednak starannej pielęgnacjiDobrze utrzymana i konserwowana drewniana podłoga sprawdzi się nawet w miejscach o niekorzystnych warunkach, na przykład z dużym natężeniu ruchu lub podwyższoną wilgotnością.
Drewniane podłogi nie wychodzą z mody - wymagają jednak starannej pielęgnacjiDobrze utrzymana i konserwowana drewniana podłoga sprawdzi się nawet w miejscach o niekorzystnych warunkach, na przykład z dużym natężeniu ruchu lub podwyższoną wilgotnością. Pfleiderer
Każda drewniana podłoga, odpowiednio zadbana i starannie pielęgnowana posłuży domownikom przez lata będąc wizytówką całego domu. Źle konserwowana i zaniedbana będzie źródłem kłopotów i niepotrzebnych wydatków.

Przed myciem i pielęgnacją podłóg warto ją najpierw zamieść i odkurzyć. Jednak nie wszystkie odkurzacze mają w zestawie specjalną końcówkę dedykowaną czyszczeniu parkietów czy paneli podłogowych. Jeśli nie ma w zestawie miękkiej szczotki, która czyści i wyciąga kurz z każdego zakamarka, warto ją dokupić. Ciężka, metalowa końcówka odkurzacza, nawet jeśli ma wysuwaną szczotkę, dość łatwo jest w stanie zarysować podłogę przy każdej napotkanej nierówności. Podobnie sytuacja ma się z meblami, które przesuwa się przy okazji mycia i pielęgnacji podłóg. Fotele, kanapy, krzesła, stoły – wszystkie powinny być podbite filcową nakładką, która nie tylko ułatwia przesuwanie mebli, ale chroni podłogę przed porysowaniem.

 Warto przeczytać też: Jak odnowić podłogę drewnianą – krok po kroku 

Bez względu na typ podłogi należy pamiętać, by nie zalegał na niej piasek i kurz. Drobinki piasku łatwo porysują nawierzchnię, a usunięcie takich zarysowań jest często niemożliwe. Aby zminimalizować ryzyko porysowania piaskiem podłogi, warto rozważyć położenie jednej lub kilku wycieraczek przed wejściem, by piasek zostawał na zewnątrz mieszkania. Złym pomysłem nie jest również osobna wycieraczka przy wyjściu z balkonu/tarasu.

Panele laminowane – pielęgnacja

Panele podłogowe coraz częściej zastępują deskę podłogową z uwagi na fakt, że są względnie tanie i łatwe w montażu. Przy dobrej klasie ścieralności (od AC4 wzwyż) są bardzo wytrzymałe, a odpowiednio położone posłużą przez lata – o ile będą właściwie konserwowane i pielęgnowane. Jeśli na panelach nie ma starych plam z tłuszczu, śladów butów czy innych klejących zabrudzeń, wystarczy wykorzystanie mopa ściereczkowego, który oprócz innych zalet ma tę, że nie gromadzi wiele wody. Większe zabrudzenia lepiej wyczyścić od razu, jeśli spędziły już jakiś czas na panelach, do wody można dodać specjalne płyny do czyszczenia podłóg laminowanych. Powinny być to detergenty dedykowane panelom, które są dość delikatne. Oprócz dobrych właściwości czyszczących i miłego zapachu pomagają w walce z kurzem, bo mają działanie antystatyczne.

Do czyszczenia można też wykorzystać wodę z octem. Jednak ani detergentów, ani octu nie nakłada się bezpośrednio na panele, tylko miesza się z wodą albo nakłada na szmatkę, by ich nie odbarwić. Przy myciu paneli trzeba zadbać o to, by nie dostało się między nie zbyt dużo wody, co powodować może w dłuższym czasie ich wypaczanie i tworzenie się większych szpar na łączeniach. Całość zabiegów pielęgnacyjnych można „podsumować" środkami nabłyszczającymi panele.

Drewniane podłogi – pielęgnacja

– Drewnianej powierzchni nie powinno się czyścić na mokro, ociekającym wodą mopem. Najlepiej użyć wilgotnego płaskiego mopa nasączonego specjalnym środkiem do pielęgnacji podłóg drewnianych. W zależności od rodzaju wykończenia musimy pamiętać, że podłogi lakierowane myjemy środkiem przeznaczonym do tego rodzaju powierzchni, natomiast podłogi olejowane czy woskowane – specjalnym mydłem do podłóg olejowanych – mówi ekspert serwisu Parkiety24.

 Zobacz zdjęcia: Aranżacje wnętrz z podłogami drewnianymi 

Ale to właśnie lakier, wosk czy olej chronią drewnianą strukturę podłogi przed uszkodzeniami. W pierwszym rzędzie dbać trzeba o to, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy deski (stąd ważna rola odkurzania i zamiatania przed właściwym myciem podłogi, jak i w codziennej pielęgnacji). Podobnie jak w przypadku paneli do czyszczenia deski podłogowej nie nadaje się gruby mop, gdyż zabiera ze sobą zbyt wiele wody. Do czyszczenia wykorzystywać należy dobrze odsączone płaskie mopy, albo suche ściereczki. Po wyczyszczeniu drewnianej podłogi można na nią nanieść kolejną warstwę pasty, która konserwuje powierzchnie, podkreśla kolor deski i ją nabłyszcza.
W przeciwieństwie do paneli, podłogi drewniane poważnie zabrudzone czy uszkodzone można „uratować" poddając je cyklinowaniu – to jednak zabieg dość drogi, który jest ostatecznością, nie można go też powtarzać w nieskończoność.

Parkiet drewniany – pielęgnacja

Ze względu na stopień skomplikowania i wysoką cenę, drewniany parkiet jest coraz rzadziej widywany na podłogach. Jednak fachowo ułożona powierzchnia, wykonana z dobrego surowca i odpowiednio zabezpieczona nadaje niepowtarzalny klimat każdemu wnętrzu. Posiadacze parkietów powinni być szczególnie uważni przy pielęgnacji, takiej podłogi nie można wymienić tak łatwo jak laminowanych paneli, zwłaszcza jeśli to podłogi, które mają już dziesiątki lat.

Parkiet pielęgnujemy podobnie jak inne drewniane podłogi – przy minimalnym zaangażowaniu wody, z użyciem miękkich ściereczek/mopów i delikatnych środków czyszczących. Na szczęście parkiet - nawet poważnie uszkodzony, daje pewne możliwości renowacji. Na rynku dostępne są środki, którymi można zalepić pojawiające się niewielkie pęknięcia czy rozszczelnienia oraz produkty, którymi można „potraktować" większe dziury. W ostateczności zastosować można szlifierkę, którą przeczyści się zniszczoną powierzchnię i ponownie polakieruje. Jeśli to możliwe, najbardziej zniszczone (na przykład przez wilgoć) klepki można wymienić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom