Jak dobrze postawić ścianę wewnętrzną

Marek Weckwerth, Bruk-bet i Termalica
Jak dobrze postawić ścianę wewnętrznąBudowa ścian wewnętrznych wymaga - podobnie jak tych zewnętrznych - fachowej wiedzy i staranności wykończenia
Jak dobrze postawić ścianę wewnętrznąBudowa ścian wewnętrznych wymaga - podobnie jak tych zewnętrznych - fachowej wiedzy i staranności wykończenia Bruk-bet
Ściany we wnętrzach domu stanowią jeden z ważniejszych elementów budynku. Sprawdź, z czego warto wznosić ściany działowe ani też jak daleko możemy ingerować w konstrukcję.

Odpowiednie wydzielenie poszczególnych pomieszczeń w domu decyduje o funkcjonalności mieszkania i ma istotny wpływ na komfort domowników.

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: ściany nośne i działowe. Zadaniem ścian nośnych wewnętrznych jest przenoszenie obciążeń, np. ze stropu na fundamenty. Ściany działowe są zazwyczaj lżejsze i stanowią przegrody pomiędzy pomieszczeniami.

Wewnętrzne przegrody w budynku mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, by wymienić beton komórkowy, silikaty czy pustaki ceramiczne. W przypadku lekkich ścian działowych zdecydować się można nawet na płyty gipsowo-kartonowe lub przegrody szklane.

- Aby nadmiernie nie obciążać stropów, ściany wewnętrzne warto wykonywać z lżejszych materiałów, takich jak beton komórkowy - wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, product manager Termalica. - Ze względu na niską wagę, bloczki z betonu komórkowego są chętnie wykorzystywane również podczas prac modernizacyjnych i remontowych w starych budynkach.

Jeśli w istniejącym już budynku zechcemy przesunąć, wyburzyć lub postawić nową przegrodę wewnętrzną, powinniśmy pamiętać, że w myśl Prawa budowlanego, burzenie lub wzniesienie nowej ściany wewnętrznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Sytuacja ta dotyczy - wbrew powszechnej opinii - nie tylko ścian nośnych wewnętrznych, ale i ścian działowych.

Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie remonty. Pamiętać jednak powinniśmy o tym, że polskie Prawo budowlane za remonty uznaje tylko te prace, które mają na celu odtworzenie pierwotnego stanu budynku, a nie jego przebudowę.

Oprac. (M)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom