Genialny sposób na mole odzieżowe. Tak uratujesz ukochane swetry i marynarki z wełną. Koniecznie przetestuj ten trik

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Mole odzieżowe wylatują z twojej szafy? Na ulubionych swetrach z wełną pojawił się szary nalot? To ostatni moment, żeby uratować ukochane ubrania. Podsuwamy genialny trik na pozbycie się moli z odzieży. Zobacz, jak sprytnie unicestwić irytujące szkodniki.

Spis treści

Jak odróżnić mole odzieżowe od moli spożywczych?

Małe owady latające po twoim domu powinny nas zaniepokoić. Małe owady wyglądem przypominające miniaturowe ćmy wylatujące z półek czy szuflad, mogą siać spustoszenie w naszych ulubionych ubraniach. Gdy za oknami robi się coraz cieplej, wiele osób skarży się na plagę moli w mieszkaniu, bo szkodniki wlatują do domu przez otwarte okno czy drzwi wejściowe.

Podpowiadamy, jak skutecznie zlikwidować mole odzieżowe.
Poznaj skuteczny domowy sposób na pozbycie się moli ubraniowych z ukochanych swetrów. aldemarbernal/123rf

Mól ubraniowe (tzw. mól kożusznik czy mól włosienniczek) to niewielki owad ze skrzydłami, którego długość maksymalna to ok. 1 cm. Dorosłe osobniki żyją ok. 30 dni i mają kolor szaro-złoty, a ich znakiem szczególnym są niewielkie plamy i włoski na powierzchni skrzydeł. Wprawdzie nie atakują odzieży, ale za to ich samice składają nawet do 200 jaj na tkaninach. Larwy moli odzieżowych mają kolor biały i są wielkość główki od szpilki. Wykluwają się po ok. 5-10 dniach. Niestety żywią się nie tylko tkaninami z domieszką wełny czy bawełnianymi, ale też materiałami syntetycznymi. Mole ubraniowe kochają również sierść czworonożnych pupili.

Natomiast bytujące w żywności mole spożywcze mają odcień brązowy z domieszką czerwieni oraz żółci i są nieco większe. Rozpoznamy je po charakterystycznych zygzakach na skrzydłach. Jeśli znajdziemy w kącikach szafek lepkie pajęczynki to znak, że nieproszonymi gośćmi w domu są mole spożywcze.

Sprawdzony trik na pozbycie się moli z ubrań

Gdy tylko zauważymy, że nasze ukochane ubrania zaatakowały mole odzieżowe musi zacząć działać!

Tak krok po kroku pozbędziemy się moli z ulubionych swetrów:

  • Najpierw dokładnie oczyśćmy elementy garderoby zaatakowane przez mole i posegregujmy je. Jeśli ubrania nie są mocno zniszczone przez szkodniki, możemy je uratować.
  • W następnym kroku wypierzmy odzież zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na metce i ją wysuszmy.
  • Następnie włóżmy poszczególne elementy garderoby – swetry, spodnie czy szaliki do dobrej jakości foliowych toreb z zamknięciem strunowym (pojedynczo). Ubrania należy szczelnie zapakować, aby nie dostała się do wnętrza torebek wilgoć. Pamiętajmy również o usunięcie jak największej ilości powietrza z torby przed jej zamknięciem.
  • Teraz przyszedł czas na wygospodarowanie miejsca w zamrażalniku. Najlepiej całkowicie opróżnić i wyczyścić jedną z szuflad.
  • W następnym kroku włóżmy ubrania zaatakowane wcześniej przez mole odzieżowe do pojemnika w zamrażalniku. Ten trik działa genialnie, ponieważ niskie temperatury zabijają larwy gryzoni.
  • Po ok. tygodniu wyjmijmy odzież z szuflady lodówki, poczekajmy, aż się rozmrozi, ponownie ją wypierzmy, wysuszmy i gotowe!
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom