Garaż w domu: razem czy osobno

mk, ARCHON+
Dom jednorodziny z garażem połączonym z domemGaraż w domu: razem czy osobno
Dom jednorodziny z garażem połączonym z domemGaraż w domu: razem czy osobno ARCHON+
Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu.

Ostateczny wybór czy garaż ma być w byle dmu czy osobno może być jednak uzależniony nie tylko od indywidualnych upodobań i preferencji inwestora, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki budowlanej.

Garaż jako budynek połączony z domem

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów. Jedną z zalet jest fakt, że nawet gdy pada nie mokniemy wsiadając do samochodu i nie brudzimy jego wnętrza brudnym obuwiem. Zmą możemy pójść do auta po zapomnianą rzecz bez konieczności ubierania się, a zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd.

Argumentem przemawiającym za garażem połączonym z domem jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużym terenem, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym ogrodzie. Połączenie garażu i domu może być zaprojektowane w różny sposób. Może on być wbudowany w zwartą, prostą bryłę domu lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym.

Atutem połączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad garażem na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.

Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę, do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła uciekającego z pomieszczeń mieszkalnych do zazwyczaj nieogrzewanego garażu - podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów  

Garaż osobno

To rozwiązanie badzo dobrze sprawdza się, gdy powierzchnia działki nie ogranicza nas. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieści sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka.

Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos. Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, izolacją termiczną, a także zakupem drzwi antywłamaniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom