Funkcjonalna łazienka na własną rękę

Ewa Wieczorska, Armatura
Funkcjonalna łazienka na własną rękęFunkcjonalna łazienka na własną rękę
Funkcjonalna łazienka na własną rękęFunkcjonalna łazienka na własną rękę Armatura
Bez względu na metraż pomieszczenia, kluczową kwestią przy projektowaniu wnętrza jest zapewnienie wygody użytkowania. Zobacz jak samodzielnie rozplanować wyposażenie łazienki, by była funkcjonalna i komfortowa.

Projektując przestrzeń łazienkową, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Musimy myśleć zarówno o bezpieczeństwie, wygodzie codziennego użytkowania oraz o tym, czy będziemy mogli łatwo posprzątać pomieszczenie. Kluczowe dla wszystkich tych aspektów jest dostosowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów do przyjętych zasad projektowania wnętrz i utrzymanie minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Przestrzeganie kilku podstawowych reguł zagwarantuje nam zarówno komfortowe wykonanie codziennej toalety, jak i łatwy dostęp do wszystkich miejsc.

Zobacz również: Inteligentna armatura łazienkowa (ZDJĘCIA) 

Umywalka dopasowana do potrzeb domowników

- Umownie przyjmuje się, że wolna powierzchnia bezpośrednio przed umywalką powinna mieć 65 cm szerokości i 110 cm długości. Dodatkowo, powinniśmy zostawić wokół ok. 45 cm. Ułatwi nam to sprzątanie. Trudno o tak precyzyjne wytyczne, jeśli chodzi o wysokość, na której montujemy ceramikę. Chociaż przy standardowych modelach wiszących określa się ją na 75-85 cm, dużo zależy od typu i kształtu konkretnego modelu. W przypadku umywalek "nablatowych" lub wpuszczanych, wymiary dostosowane są zwykle do rodzaju szafki, na jakiej zostaną one zamontowane. Aby uniknąć niedopasowania elementów, warto zastanowić się nad zakupem zestawu pochodzącego z jednej kolekcji łazienkowej - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. 

Projektując przestrzeń umywalkową, nie zapominajmy o odpowiednim montażu lustra. Aby uniknąć nieestetycznych zachlapań na tafli, dolna krawędź powinna być oddzielona od ceramiki o co najmniej 20 cm. Umiejscowienie górnej krawędzi zależy od wzrostu domowników. Nie powinna się ona jednak znajdować poniżej 180 cm od podłogi.

To też cię zainteresuje: Dobrze dobrana armatura kluczem do funkcjonalnej wanny (ZDJĘCIA) 

WC na właściwej wysokości

Specyficzny kształt misek sedesowych sprawia, że ich czyszczenie jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku załamań, charakterystycznych dla modeli stojących, sprzątanie wymaga dużej swobody ruchu. - Minimalne wymiary przestrzeni bezpośrednio przed miską sedesową, które ułatwią nam funkcjonowanie to 60 cm na 60 cm. Jeśli dysponujemy jednak większym metrażem pomieszczenia, warto zwiększyć je do 80-85 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na 40 cm. Wymiary te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej. Projektując wyposażenie łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, konieczne jest umożliwienie im wygodnego poruszania się. Komfort użytkowania zapewni zamontowanie sanitariatu o 6 cm wyżej oraz wyposażenie łazienki w specjalne uchwyty - podpowiada Aneta Dziedzina, grupy Armatura. 

Kąpiel komfortowa i bezpieczna

Właściwe rozplanowanie miejsca przed kabiną prysznicową lub wanną ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Śliska posadzka i ograniczone pole ruchu mogą uniemożliwić wygodne osuszenie się i ubranie po kąpieli, zwłaszcza osobom starszym lub mającym trudność z poruszaniem się. W przypadku kabiny prysznicowej, wolną przestrzeń wyznacza zwykle zasięg otwartych drzwiczek. Przyjmuje się natomiast, że optymalne wartości to 70 cm szerokości i 90 cm długości. Podobnie określa się wymiary powierzchni przy wannie - 70 cm na 100 cm. Aby zapewnić użytkownikom łatwe wchodzenie i wychodzenie, jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 60 cm. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom