Elewacje budynków - kiedy i jak kontrolować ich stan

Bogna Skarul, SSO
Budynek mieszkalny z elewacją wykonaną BSORaz do roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.
Budynek mieszkalny z elewacją wykonaną BSORaz do roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. SSO
Elewacje i inne elementy budynku trzeba regularnie kontrolować. Podpowiadamy, co i kiedy sprawdzać.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prezentuje wskazówki, jak dbać o elewację. Najważniejszą z nich jest obowiązek wykonywania regularnych kontroli stanu elewacji. Tylko na tej podstawie można podjąć decyzję o ewentualnych naprawach i konserwacji.

Kiedy sprawdzamy stan techniczny elewacji domu

Wszelkie kwestie z tym związane reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kontrole okresowe powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane z następującą częstotliwością:

  • co najmniej raz w roku - sprawdzenie stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • co najmniej dwa razy w roku, w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m kw.,
  • co najmniej raz na 5 lat - sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.

Prawidłowo przeprowadzone kontrole mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowanego budynku. Dzięki nim można bowiem nie tylko zadbać o wygląd elewacji budynku, ale także zapobiec uszkodzenim konstrukcji, a nawet katastrofom budowlanym. Dlatego należy sprawdzać nie tylko stan samej elewacji, ale także inne elementy budynku współpracujące z systemem ociepleń.

Istotne jest zatem, aby prace kontrolne nie ograniczały się wyłącznie do oceny stanu samej elewacji, ale obejmowały również elementy budynku mające wpływ na współpracę z system ociepleń - radzi Włodzimierz Krupa ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Proces kontroli powinien obejmować stan techniczny następujących elementów:

  • zewnętrznych warstw elewacji (czyli warstw systemu znajdujących się na płytach termoizolacyjnych: powłoki malarskiej, wyprawy tynkarskiej oraz warstwy szpachlowej zbrojonej siatką, elementów ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy), balustrad, loggii i balkonów,
  • urządzeń i elementów zamocowanych do ścian i dachu budynku (m. in. mocowań bilbordów, reklam, tablic informacyjnych, krat, rolet, instalacji antenowych, opraw oświetleniowych itp.), 
  • elementów odwodnienia oraz opaski budynku, 
  • obróbek blacharskich, 
  • pokryć dachowych, 
  • przejść przyłączy instalacyjnych przez system ociepleniowy i ściany budynku ściany budynku.

Specjalista, który dokonuje kontroli, powinien sporządzić protoków, a jego kopię wysłać do właściwego inspektoratu budowlanego. Z kolei osoby odpowiedzialne za budynek powinny jak najszybciej usunąć wszystkie usterki wymienione w protokole.

Dokumentacja obowiązkowa

Jedną z obowiązkowych form dokumentowania stanu technicznego budynków mieszkalnych jest prowadzenie książki obiektu budowlanego. Dokument ten, którego wzór i sposób prowadzenia określony jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, powinien zawierać zapisy dotyczące przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania budynków.

Do książki obiektu budowlanego dołączona jest dokumentacja dodatkowa, która powinna obejmować:

  • protokoły z kontroli obiektu budowlanego, 
  • oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, 
  • opracowania projektowe, 
  • dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania, 
  • dokumentacja budowy i dokumentacja powykonawcza, 
  • inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Pełna dokumentacja użytkowania budynku mieszkalnego powinna być systematycznie gromadzona i przechowywana przez cały okres istnienia budynku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom