Dywany inspirowane motywami podlaskimi

redakcja.regiodom
Dywan OsadaLudowe motywy bardzo dobrze harmonizują z nowoczesnym wystrojem wnętrz – dzięki stonowanej, dwubarwnej kolorystyce sprawdzają się w zestawieniu z wyrazistymi, intensywnymi kolorami. Ze względu na swoje pochodzenie (sugeruje się bowiem, że wzornictwo tkanin dwuosnowowych najbliższe jest ornamentyce skandynawskiej) idealnie komponują się we wnętrzach utrzymanych w naturalnym i funkcjonalnym stylu.
Dywan OsadaLudowe motywy bardzo dobrze harmonizują z nowoczesnym wystrojem wnętrz – dzięki stonowanej, dwubarwnej kolorystyce sprawdzają się w zestawieniu z wyrazistymi, intensywnymi kolorami. Ze względu na swoje pochodzenie (sugeruje się bowiem, że wzornictwo tkanin dwuosnowowych najbliższe jest ornamentyce skandynawskiej) idealnie komponują się we wnętrzach utrzymanych w naturalnym i funkcjonalnym stylu. Agnella
Wzorzyste tkaniny dwuosnowowe jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w wielu podlaskich domach – służyły przede wszystkim do przykrywania łóżek, często też przekazywane były w wianie córkom.

Polska tradycja tkactwa dwuosnowowego – jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych rzemiosł kultury ludowej – wywodzi się z Polski północno-wschodniej. Natomiast najstarsze, wełniane, podwójnie tkane dywany tworzone były na Mazurach już w XVIII wieku.

Ten rodzaj tkaniny nadal ma swoich miłośników na całym świecie. Mieszkańcy wschodnich terenów Polski przez lata wypracowali własny, niepowtarzalny styl i wzornictwo. Były one inspiracjądla projektantów Fabryki Dywanów Agnella. Efektem prac są nawiązujące do motywów podlaskich tkanin dwuosnowowych dywany z najnowszej kolekcji Folk.

Dywany z kolekcji Folk inspirowane są sztuką ludową. Ich kompozycja i ornamentyka wierne są podlaskiej tradycji. Szachownicowy układ, zgeometryzowany sposób przedstawienia świata, charakterystyczne motywy – winnej latorośli, drzewa, palmet, gwiazd, domów, korowodów weselnych i figurek zwierząt oraz klasyczny podział na pole środkowe i ozdobną bordiurę sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z oryginalnymi tkaninami dwuosnowowymi. Ważna jest kolorystyka tych dywanów oraz naczelna zasada kontrastu, w której z bielą zestawiony jest np. kolor czarny lub grafitowy. Dywany te są wełniane – co stanowi nawiązanie do najstarszych podwójnie tkanych kobierców, które również wytwarzane były z wełny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom