Drzwi zewnętrzne do domu – jakie materiały są dostępne i jakie parametry są ważne

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Drzwi zewnętrznePrawidłowy montaż nie tylko zapewni bezproblemowe działanie drzwi i zamków, ale również sprawi, że w domu nie będzie przewiewów.
Drzwi zewnętrznePrawidłowy montaż nie tylko zapewni bezproblemowe działanie drzwi i zamków, ale również sprawi, że w domu nie będzie przewiewów. Oknoplast
Drzwi zewnętrzne kosztują od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo nieruchomości, ale także komfort mieszkających w niej lokatorów.

O ile z drzwiami wewnętrznymi przy odrobinie wprawy i doświadczenia możemy poradzić sobie sami i prawidłowo je zamontować, to specjaliści polecają pozostawienie instalacji drzwi zewnętrznych fachowej ekipie. Prawidłowy montaż nie tylko zapewni bezproblemowe działanie drzwi i zamków, ale również sprawi że w domu nie będzie przewiewów (przynajmniej od strony drzwi), a zimą nie będzie wdzierał się do domu chłód (przy okazji oszczędzimy na ogrzewaniu).

Przeczytaj również: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

To właśnie walory termoizolacyjne, a więc w konsekwencji energooszczędność, są jednym z najważniejszych kryteriów wyboru drzwi zewnętrznych. Na rynku panuje ostra konkurencja i możliwość wyboru drzwi jest niemal nieograniczona. Dostępne są drzwi z PVC, stalowe, mieszane, a także klasyczne – drewniane.

Drzwi drewniane

To właśnie drzwi z litego drewna są tymi, które mają najlepsze parametry termoizolacyjne. Specjaliści wskazują, że szczególnie drzwi wykonane z drewna sosnowego cechuje dobra izolacyjność cieplna. Przy czym takie drzwi doskonale wyglądają nie tylko w utrzymanych w klasycznym stylu mieszkaniach, ale również tam, gdzie wystrój jest bardziej modernistyczny, a nawet minimalistyczny.

Drzwi stalowe

Wielu klientów wybiera jednak drzwi stalowe. Powodów jest kilka – są zdecydowanie tańsze od tych wykonanych z litego drewna, łatwiej się je czyści, a ze względu na gładką powierzchnię nie wymagają częstych zabiegów konserwacyjno-pielęgnacyjnych. Jeśli są solidnie wykonane, w środku ocieplone (na przykład wełną mineralną), to nie ustępują pod względem termoizolacyjności drzwiom drewnianym.

Na rynku znaleźć można również wiele form pośrednich, jak drzwi stalowe obite drewnem lub płytami HDF. 

Drzwi z PVC

Coraz więcej osób wybiera też drzwi z tworzywa sztucznego, które obecnie nie przypominają już znanych sprzed lat topornych modeli. Są nie tylko energooszczędne, o dobrej jakości i trwałości. Bogactwo ich kształtów, wypełnień i profili sprawia, że nikt nie będzie miał kłopotów z doborem odpowiedniego modelu do własnego domu czy mieszkania.

Ma być ciepło i bezpiecznie

Przy wyborze drzwi istotne jest, czy mają być otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz. Otwieranie na zewnątrz pozwoli oszczędzić miejsce w korytarzu, nie zawsze jednak pozwala na to przestrzeń przed domem czy mieszkaniem.

Kluczowe dla drzwi zewnętrznych jest też, aby możliwie długo stanowiły zaporę dla włamywacza. Nie ma drzwi nie do pokonania, ale najlepsze modele antywłamaniowe w klasie C powinny opierać się włamywaczowi minimum 20 minut, o ile będą prawidłowo zamontowane. Dużo zależy też od ich zamków, a nawet ścian i ościeżnic, w których zostały osadzone. Modele z certyfikatem kosztują nawet kilka tysięcy złotych, ale wydatek ten wynagrodzi nam poczucie bezpieczeństwa oraz zniżki przy ubezpieczeniu domu i mieszkania.

Drzwi odporne na hałas

Wielu właścicieli nieruchomości, zwłaszcza tych, których domy stoją blisko tras ruchu lub w innych miejscach narażonych na hałas, zwraca uwagę na dźwiękoszczelność drzwi, czyli ich wygłuszenie określane współczynnikiem Rw (liczba decybeli, jaką drzwi wytłumią dobiegający z zewnątrz hałas). Im wyższy współczynnik Rw, tym dla drzwi lepiej. Wynik w granicach Rw = 40 można uznać już za bardzo dobry.

Warto wiedzieć więcej o drzwiach wejściowych: Drzwi antywłamaniowe 

Problem w tym, że bardzo często drzwi antywłamaniowe nie mogą być jednocześnie bardzo dźwiękoszczelne i odwrotnie. Wynika to bowiem z materiałów, z których zostały wykonane.
Na drzwiach zewnętrznych nie powinno się oszczędzać. Kilka tysięcy złotych wydane na ten element wyposażenia domu czy mieszkania z pewnością nie będzie pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom