Drewniana balia czy nowoczesne jacuzzi do ogrodu? Już nie musisz wybierać

Artykuł sponsorowany
Balie ogrodoweDrewniana balia czy nowoczesne jacuzzi do ogrodu? Już nie musisz wybierać
Balie ogrodoweDrewniana balia czy nowoczesne jacuzzi do ogrodu? Już nie musisz wybierać ScandiSpa
Na rynku stają się modne ogrodowe balie z Finlandii, które pod kątem wyposażenia i komfortowej obsługi doganiają nowoczesne jacuzzi.

Czym jest balia ogrodowa? 

Tradycyjna balia (zwana też gorącą beczką czy ruską banią) to beczka wykonana w całości z drewna. Ma średnicę około 150-180 cm, wewnątrz są ławeczki dla 6-8 osób, na zewnątrz jest piec opalany drewnem. Do balii nalewa się wody, w piecu zapala się ogień i po 2-3 godzinach woda jest gorąca, gotowa do kąpieli. Drewniana balia w ogrodzie wygląda obłędnie. Sielsko, naturalnie, oryginalnie, zdecydowanie lepiej niż plastikowe wanny. Dobrze komponuje się w rustykalnych i skandynawskich ogrodach oraz na wyposażeniu ośrodków górskich i domów wczasowych. Jednakże w dzisiejszych szybkich i wygodnych czasach mało kto ma czas magazynować drewno, rozpalać ogień i pilnować go przez kilka godzin. Czy istnieje zatem szansa na połączenie oryginalnego designu drewnianej balii i komfortowego użytkowania?

Nowoczesne balie z Finlandii, czyli tzn. drewniane jacuzzi

W Polsce ciężko znaleźć producenta, który podoła takiemu zadaniu. Sama produkcja beczki odpornej na działania atmosferyczne nie jest ława, co dopiero wyposażenie balii w nowoczesne technologie. Wymaga to zastosowania zaawansowanej techniki i przeprowadzenia wieloletnich testów.

Prekursorami w produkcji drewnianych balii są Finowie. W Skandynawii balie są bardzo modne. Tam w co drugi ogrodzie stoi balia lub sauna, miejsce grzania i zimowego relaksu. W dalekiej Finlandii sztuka przetwórstwa drewna i budowy balii, wanien i saun jest na bardzo wysokim poziomie. Balie tam produkowane mogą być ogrzewane na drewno, ale częściej wybierane są bardziej komfortowe opcje jak piece elektryczne lub gazowe, które są praktycznie bezobsługowe. Na wyposażeniu balii znajdziemy nowoczesne akcesoria jak hydro i areomasaż, filtr wody i oświetlenie LED. Jakość produkcji balii potwierdza Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9001:2015. Zaawansowana technologia sprawia, że wyprodukowane balie są pod kątem wyposażenia i prostej obsługi dorównują nowoczesnym jacuzzi, zachowując oryginalny kształt i charakter. Drewniane jacuzzi z dostawą prosto z Finlandii do Twojego ogrodu możesz zamówić za pośrednictwem polskiego dealera ScandiSpa.

Wysoka trwałości drewnianych jacuzzi, dzięki zastosowaniu Thermwood

Drewno to piękny i szlachetny materiach, który dobrze izoluje ciepło. Jednak przy długim kontakcie z wodą drewno „pracuje" tzn. pęcznieje, zgina się, może pleśnieć, a w złych warunkach nawet gnić. W ogrodowym jacuzzi kontakt z wodą i czynnikami atmosferycznymi jest nie unikniony. Aby wydłużyć żywotności drewnianego jacuzzi Finowie do budowy balii wykorzystują tylko i wyłącznie drewno termiczne (Thermwood). To drewno poddane ponad 100 godzinnej obróbce cieplnej. Podczas skomplikowanego procesu z drewna usuwana jest wilgoć i żywica. Materiał staje się bardziej trwały, odporny i lepiej izoluje ciepło. To doskonały budulec ogrodowego jacuzzi. Przedłuża żywotność urządzenia nawet do 20 lat!

Całoroczne zastosowanie jacuzzi w ogrodzie

By jakiekolwiek jacuzzi mogło pracować przez cały rok, a szczególnie zimą musi posiadać bardzo dobrą izolację ciepła. W drewnianych jacuzzi pierwszą warstwą izolacji jest drewno termiczne. Thermwood zapewnia o około 25% mniejsze straty ciepła w porównaniu do zwykłego drewna. Ale to nie wszystko. Drewniane jacuzzi dostosowane do ekstremalnych temperatur dochodzących do -30 st. Celsjusza poza drewnianą obudową posiadają dodatkową warstwę izolacyjną styrodur, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Poza odpowiednią izolacją dookoła i od dołu beczki, szalenie ważna jest góra. Gdy balia nie jest użytkowana, pomiędzy kąpielami, w czasie nagrzewania, bardzo ważne by przykryć ją grubą pokrywą winylową. Zabezpieczy ona spore straty ciepła i oszczędzi energię.

Hydromasaż, aeromasaż, LEDY, filtry - to wszystko znajdziesz w drewnianym jacuzzi

Gorąca, cicha, spokojna kąpiel pod gwiazdami to dla jednych szczyt marzeń, ale dla innych może być zbyt cicho i nudno. Dlatego drewniane jacuzzi nie są pozbawione bajerów uatrakcyjniających kąpiele. Hydromasaże i aeromasaże to systemy bąbelkowe, które dodatkowo masują ciało podczas kąpieli. A kolorowe oświetlenie LED sprawi dodatkową frajdę podczas nocnych i wieczornych kąpieli. Szczególnie przydatne w zimie, gdy tak szybko zapada zmrok. Poza akcesoriami uprzyjemniającymi kąpiele, ważna i bardzo praktyczna jest obecność filtra. To on odpowiada za czystość wody, wyłapuje zanieczyszczenia mechaniczne jak np. liście, kawałki skóry itp. By woda w jacuzzi była czysta i świeża niezbędne będzie także użycie chemii przeciw rozwojowi glonów i bakterii.

Drewniane jacuzzi do całorocznego użytku w ogrodzie

Fińskie jacuzzi z drewnianą obudową przeznaczone do całorocznego użytkowania w ogrodzie posiadają komfortowe elektryczne piece i bardzo dobrą izolację ciepła. Pod kątem designu wyróżniamy dwie kategorie: jacuzzi w całości z drewna i z wkładem wewnętrznym. Te pierwsze robią niesamowite wrażenie, posiadają aż dwie warstwy Thermwood, a pomiędzy nimi znajduje się izolujący styrodur. Jacuzzi z wkładem z tworzywa sztucznego, posiada pojedynczą obudowę z Thermwood i warstwę styrodur. Wkłady wewnętrzne z polietylenu lub akrylu są bardziej praktyczne w utrzymaniu czystości od drewnianych wnętrz. Ponadto modele z wkładem cieszą się także atrakcyjną ceną. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom