Domy z betonu. Nowe technologie w budownictwie (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Domy budowane z betonuJak zapewniają producenci elementów prefabrykowanych, w technologii prefabrykowanej można wykonać każdy projekt - zarówno gotowy, jak i indywidualny. Na zdjęciu pokazany jest parterowy dom z betonu pod Poznaniem. Kubistyczną bryłę wykonaną z surowego betonu ocieplają okładziny drewniane.
Domy budowane z betonuJak zapewniają producenci elementów prefabrykowanych, w technologii prefabrykowanej można wykonać każdy projekt - zarówno gotowy, jak i indywidualny. Na zdjęciu pokazany jest parterowy dom z betonu pod Poznaniem. Kubistyczną bryłę wykonaną z surowego betonu ocieplają okładziny drewniane. Baumat
Krótszy czas budowy, trwałość materiału, brak konieczności jego docieplenia czy malowania, co pozwala ograniczyć koszty - to niektóre zalety domów jednorodzinnych budowanych z betonu.

Domy z betonu budowane są z prefabrykatów. To gotowe elementy wykonywane w fabryce, a następnie ustawiane na placu budowy i tam montowane na wykonanych wcześniej fundamentach. Betonowe prefabrykaty w zależności od technologii ich produkcji są w pełni gotowe i montowane na fundamentach z użyciem dźwigu, a spajane specjalnymi łącznikami.

Kosztowny w tym przypadku może okazać się transport elementów betonowych, dlatego w tym przypadku liczy się odległość placu budowy od miejsca produkcji prefabrykatów. 

Na rynku są też firmy, które oferują prefabrykaty w postaci paneli złożonych ze styropianu i siatek stalowych, które montuje się na specjalne szpilki i wykańcza się podczas montażu na placu budowy, wykorzystując beton natryskowy. – Ich zaletą jest niska masa elementów przed wykończeniem. Panel może przenieść swobodnie jedna osoba, co z kolei przekłada się na ograniczenie liczby pracowników potrzebnych do realizacji inwestycji – zauważa Marek Korniak z firmy Aksbud z Ozimka. – Do postawienia domu w tej technologii nie potrzebny jest nawet dźwig. 

Warto przeczytać: Budowa domu ze styropianowych klocków 

Porównanie zalet budynków wzniesionych z trójwarstwowych prefabrykatów zrobionych z betonu oraz wzniesionych innych materiałów konstukcyjnych (w technologii jednowarstwowej z ceramiki poryzowanej, dwuwarstwowej z betonu komórkowego i izolacji termicznej oraz trójwarstwowej z pustaków ceramicznych, docieplenia i cegły klinkierowej) opracowane przez firmę Baumat z Torunia pokazuje m.in., że domy z betonu można montować nawet podczas mrozu, a zmontowanie jednej kondygnacji ścian o powierzchni 150 metrów kwadratowych zajmuje ok. 10 godzin. Tym czasem na wymurowanie tych samych ścian ale jedno-, dwu- czy trójwarstwowych potrzeba od 8 do 15 tygodni (przy założeniu 10-godzinnego czasu pracy każdego dnia).

Przewaga domu wzniesionego z elementów betonowych nad murowanym

Budowa domu z betonu nie wymaga też przerw technologicznych. A ze względu na krótki czas jej trwania, nie jest potrzebne zabezpieczanie poszczególnych etapów budowy domu.

Nowo postawiony budynek z betonu jest pozbawiony wilgotności technologicznej, podczas gdy w pozostałych przypadkach odsychanie może trwać od roku do 5 lat. 

Elewacja domu z betonu nie wymaga tynkowania, ale może być ona wcześniej zabarwiona albo wykończona, np. drewnem, metalem czy szkłem. 

W ścianach z prefabrykatów betonowych umieszczone są rurki i puszki do rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz wykonane są bruzdy pod poprowadzenie wszystkich instalacji. 

W zależności od grubości ściany możemy w tej technologii wybudować domy energooszczędne lub pasywne. Dowodem na to są m.in. zdjęcia z kamer termowizyjnych. Pokazują one, że złącza spajające ściany mają taką samą temperaturę, co cała ściana, zatem nie powstają mostki cieplne (inaczej mostki termiczne). 

Dowiedz się: Czym jest mieszkaniowe budownictwo prefabrykowane

Z życia inwestora mieszkającego w domu z betonu

Radosław Olczak, właściciel firmy Bruk Termm z Krasiejowa pod Opolem zdecydował się na zamieszkanie w domu betonowym, żeby na własnej skórze przekonać się o właściwościach tej technologii. Zdecydował się na "szybką budowę" z wykorzystaniem betonu, który jego zdaniem lepiej sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych od "szybkich" budów z wykorzystaniem drewna.

Wylicza on, że cała budowa "pod klucz" trwała 13 miesięcy, ale samo stawianie dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych z garażem – dziesięć dni. Obawiając się zbytniej hermetyczności budynku inwestor zastosował w nim rekuperację, którą bardzo sobie teraz chwali.

Żeby zminimalizować koszty, inwestorzy zdecydowali się na prosty dwuspadowy dach, który pokryli dachówką ceramiczną. Na betonowe domy można stosować każdy rodzaj pokrycia.

– Zastosowanie pewnych droższych rozwiązań, np. okien typu fix sprawiło, że cała budowa okazała się kosztowo zbliżona do tradycyjnej budowy, ale zaoszczędziliśmy sporo na dużych ilościach wody potrzebnej do stawiania ścian i nakładania mokrych tynków – wylicza Olszak. – Dużo niższy jest koszt eksploatacji budynku, a to jest przecież najistotniejsze. Jest on porównywalny z kosztami utrzymania wielokrotnie mniejszego mieszkania czynszowego. 

Oszczędności oprócz krótszego czasu trwania inwestycji dało zastosowanie ścian gipsowych zamiast tradycyjnych mokrych tynków, brak konieczności ocieplania i wykonywania elewacji. Mniejsze koszty daje także ograniczenie kosztów materiałów dodatkowych – nie ma potrzeby wykonania prac wykończeniowych związanych z instalacjami wewnętrznymi. Wygodny dla inwestora i generujący niższe koszty jest też kontakt z jedną firmą wykonawczą.

Zaletami budowy z prefabrykatów jest także ograniczenie liczby odpadów. Prefabrykaty pozwalają też zaoszczędzić nieco na grubości ścian przy uzyskaniu takich samym parametrów energoszczędności, dzięki czemu zyskujemy większą powierzchnię budynku.

Zobacz wideo: Wybudowali dom w cenie mieszkania 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom