Dom-kostka po metamorfozie

Edyta Hanszke
dom-kostkaZewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu
dom-kostkaZewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu archiwum 81.WAW.PL
Architekci zabrali się za zmodernizowanie popularnego w PRL-u domu o kształcie kostki. Zobaczcie, co z tego wyszło.

Domy budowane w ten sposób coraz częściej są rewitalizowane i dostosowywane do dzisiejszych standardów. Po przemianie mogą być funkcjonalne, estetyczne i wygodne.

Dominującym w naszym krajobrazie typem domów jest, chętnie budowany w czasach PRL, dom-kostka. Podobnie jak bloki z wielkiej płyty zdominowały one krajobraz wielu podmiejskich osiedli.

Zobacz: Nowe ścianki działowe bez generalnego remontu

Charakterystyczna dla tego typu domów była prosta bryła i regularna forma zakończona płaskim dachem. Estetyka i funkcjonalność tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Stąd coraz częściej właściciele takich domów chcą je rewitalizować. – Dzięki uniwersalnej bryle niewielkim nakładem finansowym można podnieść zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe tego typu obiektów – zapewniają projektanci.

Przekład rewitalizacji domu-kostki

Zadanie polegające na zmodernizowaniu „kostki" mazowieckiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie powierzono architektom z pracowni 81.WAW.PL. Celem modernizacji było przekształcenie typowego domu jednorodzinnego w mały dom mieszkalny, w którym mogłoby zamieszkać kilka rodzin.

– Dom jednorodzinny w wielorodzinny udało się nam zamienić m.in. poprzez dodanie jednego piętra – mówi Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. – Dzięki temu, że kostki mają płaskie dachy, taki zabieg nie przysporzył większych problemów - dodaje.

Warto zobaczyć: Meble przypominające kamienie

W wyniku dobudowania jednego piętra dom ma teraz 3 niezależne mieszkania o powierzchni użytkowej ok. 100 mkw. każde. Do poszczególnych mieszkań można się dostać przez klatkę schodową, która powstała w miejsce istniejącego wcześniej tarasu i balkonu.

Mieszkania na niższych kondygnacjach nie mają balkonów. Jedynie mieszkanie zlokalizowane na ostatnim piętrze ma wyjścia na taras znajdujący się na dachu.

Zewnętrzna elewacja budynku została obłożona płytami betonowymi, dzięki czemu dom nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Surowość i szczerość betonu dodatkowo podkreślają prostotę otrzymanej bryły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom