Czyszczenie tapicerki meblowej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Meble tapiecerowane i dywan w salonieCzyszczenie mebli tapicerowanych i dywanów możemy wykonać samodzielnie lub zlecić firmie świadczącej takie usługi.
Meble tapiecerowane i dywan w salonieCzyszczenie mebli tapicerowanych i dywanów możemy wykonać samodzielnie lub zlecić firmie świadczącej takie usługi. kconnors
Nie musisz wyrzucać zabrudzonych, starych mebli tapicerowanych i kupować nowych. Podpowiadamy, jak odświeżyć i wyczyścić ich tapicerkę.

Jeżeli chcesz, aby dywan, wykładzina lub meble tapicerowane utrzymały się w dobrym stanie, odkurzaj je przynajmniej co dwa dni. Z reguły pamiętamy, żeby odkurzyć dywan. Niestety o odkurzaniu mebli tapicerowanych – już nie. W efekcie kurz osiada na kanapach czy krzesłach, a korzystając z mebli, wcieramy go mimowolnie w tapicerkę. Z czasem meble tracą swój naturalny kolor, a na nich pojawiają się plamy, które potem trudno usunąć. Radzimy, jak odświeżyć zabrudzoną tapicerkę meblową oraz dywan. 

Czysty dywan

Powinniśmy go prać minimum raz w roku. Dostępnych jest dużo preparatów. Zanim kupimy jeden z nich, upewnijmy się, z jakich włókien jest nasz dywan. Detergenty do czyszczenia dywanów mogą być w proszku, piance lub płynie. Rozprowadza się je na czyszczonej powierzchni, zostawia na określony czas i potem nadmiar delikatnie usuwa szczoteczką albo gąbką.

 Zobacz również poradnik: Usuwamy plamy z dywanów i wykładzin podłogowych

Do czyszczenia dywanów niektórzy polecają stary sposób – płyn do mycia naczyń. Do wiaderka trzeba nalać letniej wody, do której dodajemy tyle płynu, aby powstała piana. Wynajdujemy stare, niepotrzebne już firanki, które trzeba pociąć na kawałki (jak szmatki do kurzu). Tymi kawałkami firanek zmoczonymi płynem z wodą szorujemy dywan. 

Jak czyścić krzesła tapicerowane

Metalowe albo drewniane stelaże w miejscach, w których gromadzi się kurz, czyścimy miękkim pędzelkiem. Jeśli są drewniane, warto je zakonserwować, przecierając olejkiem lnianym albo innym środkiem służącym do pielęgnacji drewna.

Jeśli na krzesłach są powłoczki, zdejmujemy je i pierzemy w pralce. Musimy jednak dostosować temperaturę ich prania do rodzaju materiału – sprawdź zalecenia producenta na metce powłoczki. W przeciwnym razie może okazać się, że po praniu nie pasują już na siedziska naszych krzeseł.

 Polecamy poradnik: Jak myć okna

Elementy tapicerowane, których nie da się wyprać w pralce, można potraktować specjalnym proszkiem lub pianką do czyszczenia tapicerki. Po nałożeniu środka na tapicerkę usuwamy go odkurzaczem po czasie podanym przez producenta na opakowaniu.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej

Bawełniana tapicerka będzie, jak nowa, gdy odkurzymy ją odkurzaczem, a następnie nałożymy na nią środek – piankę lub proszek. Po około godzinie pozostałość zbieramy za pomocą białej ściereczki. Tapicerkę powinniśmy czyścić do momentu, gdy ściereczka przestanie się brudzić. Powinniśmy uważać, żeby nie zamoczyć wypełnienia mebla, np. gąbki w krześle. Jeśli już do tego dopuścimy, możemy wysuszyć miękką część mebla suszarką do włosów. Uważajmy jednak, żeby zbyt wysoka temperatura nie zniszczyła tapicerki.

Czyszczenie aksamitu

Czyścimy go zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Zanieczyszczenia usuwa roztwór: litr zimnej wody i 2 łyżki amoniaku. Tak sporządzony środek należy wcierać delikatnie w aksamit i zostawić na mniej więcej godzinę. Potem wyczesujemy szczoteczką włosie, a sklejone włoski suszymy suszarką do włosów.

Welurowa tapicerka

Do tapicerki z weluru nadaje się np. Prestone Stain Remover. Najpierw należy oczyścić tapicerkę odkurzaczem, a później nałożyć preparat (wg zaleceń producenta środka) i poczekać, aż wsiąknie w materiał. Czas oczekiwania (przeważnie 3–5 godzin) jest również zależny od tego, jak mocne i jak stare są plamy.

W trosce o meble skórzane

Najpierw musimy pozbyć się zgromadzonego tłuszczu. Byle nie mydłem! Ponieważ jest ono wysoce alkaliczne, a to nie wpływa korzystnie na stan skóry. Do czyszczenia tapicerki skórzanej można użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych albo naturalnych).

 Przeczytaj również: Domowe porządki z wykorzystaniem octu

Tapicerkę należy czyścić partiami. Zacznijmy np. od siedziska fotela, potem przód oparcia i na końcu jego tył. Trzeba nanieść niewielką ilość preparatu na ściereczką. Powinna ona być jedynie wilgotna, a nie mokra. Powinniśmy ściskać ją do momentu, aż wytworzy się piana. Skórę pocieramy okrężnymi ruchami.

W zgięcia i inne trudno dostępne miejsca możemy dotrzeć za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem (twarda mogłaby porysować skórę). Skórę wycieramy starym ręcznikiem, najlepiej frotte lub innym miękkim materiałem.

Czyszczenie tapicerki przez firmę usługową

Można też skorzystać z oferty firm specjalizujących się m.in. w czyszczeniu tapicerki. Usługi czyszcząco-piorące oparte są zazwyczaj na metodzie ekstrakcji. Ta polega na wypłukaniu i usunięciu brudu pod ciśnieniem z równoczesnym odciągnięciem wody z materiału np. specjalnym odkurzaczem. Niektóre firmy stosują również metodę czyszczenia parową.

Jaka jest procedura? Każde pranie czy czyszczenie tapicerki jest poprzedzane testem na fragmencie materiału. Z niego wynika m.in., jaka jest wytrzymałość i odporność tapicerki na odbarwienia. Wówczas firma dobiera odpowiednią metodę czyszczenia.

Tyle, że takie usługi na zamówienie nie kosztują mało. Np. czyszczenie pojedynczego krzesła to około 8–15 złotych (cena obejmuje już dojazd), kanapy – nawet ponad 100, a dywanu – średnio 50 albo w przeliczeniu za metr kwadratowy, np. 5 złotych/mkw. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom