Czym są telewizory smart: wady, zalety i różnice w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami

Sławomir Bobbe
Smart TVNie ma wątpliwości, że telewizory – jeśli ponownie, jak przed laty – stanowić mają centrum domowej rozrywki, muszą być wyposażone w funkcję Smart TV. Ci, którzy dostępu do sieci nie mają i mieć nie zamierzają, a wystarczy im oglądanie tego, co proponują stacje telewizyjne, mogą wybierać nadal tradycyjne odbiorniki.
Smart TVNie ma wątpliwości, że telewizory – jeśli ponownie, jak przed laty – stanowić mają centrum domowej rozrywki, muszą być wyposażone w funkcję Smart TV. Ci, którzy dostępu do sieci nie mają i mieć nie zamierzają, a wystarczy im oglądanie tego, co proponują stacje telewizyjne, mogą wybierać nadal tradycyjne odbiorniki. scanrail (123RF)
Smart TV to nic innego jak telewizor podpięty do sieci internet i potrafiący korzystać w pełni z jej zasobów. Dowiedz się więcej o telewizorach smart.

Obecnie – zwłaszcza w młodszym pokoleniu – nie ma już chyba osób, które aktywnie nie poruszają się w mediach społecznościowych, słuchają muzyki z setek serwisów internetowych, oglądają filmy i seriale w sieci czy wymieniają się zdjęciami, plikami, a także rozmawiają ze znajomymi z całego świata przy pomocy kamer internetowych. Ten ogromny rynek – wraz z popularnością internetu – zaczął wymykać się z rąk producentom telewizorów.

Zobacz wideo: Ile prądu zużywają urządzenia AGD i RTV w twoim domu

Szybko zauważono, że czas spędzany przed komputerami, konsolami czy smartfonami bezpośrednio przekłada się na czas poświęcany telewizji. W skrócie – im więcej czasu ludzie surfują po sieci – tym mniej oglądają programów telewizyjnych. Branża telewizyjna musiała przeciwdziałać tym tendencjom i tak powstał Smart TV – tradycyjny telewizor, ale z całym zapleczem, które umożliwia pełne korzystanie z zasobów internetu.

Zalety „sprytnych" telewizorów

Różnice w cenie odbiorników z funkcją Smart TV i bez niej nie są wielkie. Przy decyzji o zakupie w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę, oprócz ceny, jakość oferowanego przez telewizor obrazu, rozmiar matrycy, jakość dźwięku, elementy związane z funkcjami „smart" pozostawiając sobie „na deser". Jak się wydaje wszystko zmierza do tego, by niedługo niemal wszystkie odbiorniki telewizyjne były „inteligentne", podobnie jak wiele innych sprzętów domowego użytku.

Przeczytaj poradnik: Na co zwrócić uwagę przy wyborze Smart TV do domu 

Skoro telewizor kupuje się raz na wiele lat, warto być na to przygotowanym i nie zamykać sobie drogi do domowej rozrywki zakupem sprzętu, który niedługo stanie się po prostu przestarzały, a jego funkcje staną się nieadekwatne do współczesności. 

Czym różni się zwykły telewizor od odbiornika z funkcjami „smart"?

  • Niezależność od oferty programowej telewizji – masz ochotę obejrzeć konkretny film, albo przypomnieć sobie odcinek starego serialu? Nie musisz czekać, aż pojawi się w programie jednej ze stacji telewizyjnych. Wystarczy jedna z aplikacji służących do oglądania seriali i filmów z ich przebogatą biblioteką, by wyszukać coś dla siebie. Youtube, Netflix, HBO GO, Showmax, Ipla, Player i wiele innych mają tak potężne zasoby, że nie wystarczy życia, by obejrzeć wszystko.
  • Wiele telewizorów umożliwia zainstalowanie aplikacji, które dają dostęp do setek gier – płatnych i darmowych. Smart TV może być więc namiastką komputera czy konsoli do gier (choć nie ma złudzeń, że z najnowszymi produkcjami, które wymagają potężnych kart graficznych Smart TV sobie nie poradzi). 
  • Przeglądanie postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i w wielu innych serwisach staje się dziecinnie proste i przyjemne. Zupełnie inaczej wyglądają zdjęcia i filmy wyświetlane na 50-calowym telewizorze niż na kilkucalowym ekraniku smartfona

Wady Smart TV

Wad Smart TV nie ma wiele. Jeśli są, wynikają raczej z zastosowanych przez producentów rozwiązań technologicznych.

Warunkiem koniecznym do działania Smart TV jest posiadanie internetu. Warto zdać sobie sprawę, że materiały video w najlepszej jakości stawiają spore wyzwania przed łączami i do sprawnego i satysfakcjonującego działania Smart TV potrzebna jest odpowiednia ich przepustowość. Im lepszy, „mocniejszy" internet, tym zadowolenie większe. Dla materiałów w jakości Full HD minimum to 20 Mbps, choć lepiej rozważyć 50 Mbps. Na szczęście dla wielu dostawców tego typu prędkości nie są niczym nadzwyczajnym.

Połączenie telewizora z internetem generuje również pewne zagrożenia ze strony użytkowników, podobnie jak praca z komputerem. Warto zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza że niektóre aplikacje w Smart TV pozwalają obsługiwać bankowość elektroniczną. Problem wycieku danych i narażenia się na ataki hakerskie w przypadku Smart TV jest podobnie aktualny jak w przypadku innych urządzeń podpiętych do internetu.

Dla niektórych, zwłaszcza osób, które pierwszy raz mają styczność ze Smart TV skomplikowane może być obsługiwanie menu za pomocą pilota. Na szczęście z każdym rokiem producenci proponują coraz funkcjonalniejsze rozwiązania, a w wielu wypadkach tym co dzieje się w menu sterować można już za pomocą głosu, można też podłączyć myszkę lub klawiaturę. Telewizor – wszak to „smart" - uczy się z czasem preferencji użytkownika, najpierw proponując mu treści i programy podobne do tych, z których korzystał już wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom