Czy warto i kiedy można pić wodę z kranu?

redakcja.regiodom
Woda z kranu nadaje się do piciaWoda dostarczana do naszych domów przez wodociągi jest pod ścisłym nadzorem sanepidu. Jej jakość jest regulowana przepisami – obowiązują dokładnie te same normy, które nałożone są na producentów wody butelkowanej. Częstotliwość kontroli wody wodociągowej jest powiązana z wielkością przesyłu i długością sieci wodociągowej. Mimo to większość Polaków ciągle nie docenia ekologicznych, ekonomicznych i zdrowotnych korzyści, jakie płyną z zastąpienia „kranówką” słodkich napojów oraz wody z butelki. Zdaniem ekspertów uzasadnione jest butelkowanie wód wysoko-zmineralizowanych i leczniczych - głównie ze względu na ich specyficzne właściwości. Jednak butelki z tego typu wodami zwykle nie są najlepiej eksponowane na sklepowych półkach.
Woda z kranu nadaje się do piciaWoda dostarczana do naszych domów przez wodociągi jest pod ścisłym nadzorem sanepidu. Jej jakość jest regulowana przepisami – obowiązują dokładnie te same normy, które nałożone są na producentów wody butelkowanej. Częstotliwość kontroli wody wodociągowej jest powiązana z wielkością przesyłu i długością sieci wodociągowej. Mimo to większość Polaków ciągle nie docenia ekologicznych, ekonomicznych i zdrowotnych korzyści, jakie płyną z zastąpienia „kranówką” słodkich napojów oraz wody z butelki. Zdaniem ekspertów uzasadnione jest butelkowanie wód wysoko-zmineralizowanych i leczniczych - głównie ze względu na ich specyficzne właściwości. Jednak butelki z tego typu wodami zwykle nie są najlepiej eksponowane na sklepowych półkach. missyredboots (morguefile.com)
Każdego dnia powinniśmy wypijać dwa litry wody. Z moczem, wydychanym powietrzem i zawartością jelit pozbywamy się przeciętnie ok. 2,5 litra wody, a 20 proc. tego przyjmujemy z pożywieniem, pozostałą ilość wody musimy dostarczyć organizmowi w postaci płynów.

Korzystniejsza dla naszego zdrowia od soków czy słodkich napojów jest czysta woda. Część z nas zaopatruje się w butelkowaną wodę mineralną. Jest też dużo tańszy i wygodniejszy sposób na pozyskanie wody do picia – to czysta "kranówka". Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto pić wodę z kranu.

Kranówka tańsza od mineralnej

Pieniądze wydawane na wodę butelkowaną, możemy zaoszczędzić, pijąc tę, która płynie z naszego kranu. Woda dostarczana przez wodociągi jest zdatna do picia, spełnia wszystkie polskie normy.

Warto uświadomić sobie, że wyższa cena sklepowej wody w butelkach od tej z kranu nie świadczy o jej przewadze jakościowej. Na cenę najpopularniejszych wód butelkowanych składają się koszty ponoszone na dystrybucję, opakowanie i promocję. 

Dowiedz się: Jak samemu przebadać jakość wody z kranu

Co jednak możemy zrobić, gdy jakość kranówki nas nie zadowala? Woda płynąca z kranu może być zanieczyszczona mechanicznie, zbyt twarda lub nadmiernie chlorowana, co skutecznie psuje jej smak. Rozwiązaniem w takim przypadku może być stosunkowo niedrogi zestaw filtrów podzlewozmywakowych (ceny od ok. 130 złotych) lub filtr nakranowy (ceny od kilkudziesięciu złotych), które oczyszczą naszą wodę z psujących jej jakość substancji.

– Jeśli czerpiemy wodę z własnego ujęcia, może się zdarzyć, że nie będzie ona spełniała norm. Wtedy mamy wręcz obowiązek zastosować technologie, które sprawią, że będzie można bezpiecznie ją użytkować – wyjaśnia Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M.

Lepiej dla środowiska

Kupując wodę w butelkach z tworzywa sztucznego, przyczyniamy się do produkcji szkodliwych dla środowiska plastikowych odpadów. Wodę z własnego kranu możemy mieć również przy sobie w każdym miejscu, np. w ładnym bidonie wielokrotnego użytku.

Woda dla zdrowia

Picie wody jest niezbędne dla naszego zdrowia, ponieważ wypłukuje ona z organizmu zgromadzone w nim toksyny. Jeśli nie wypijemy wystarczającej ilości w ciągu dnia, będziemy czuli się znużeni, osłabieni, może także rozboleć nas głowa. O stałym nawadnianiu się powinny szczególnie pamiętać osoby, które prowadzą sportowy tryb życia oraz pracujące fizycznie. Tracą w ciągu dnia więcej wody od ludzi mało aktywnych. W wodzie zawarte są minerały bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu. Większość z nas sądzi, że minerały występują tylko w wodzie mineralnej. Jednak ich optymalną ilość znajdziemy także w zwykłej „kranówce".

Warto przeczytać: Do niektórych polskich szkół i przedszkoli trafiły dystrybutory z kranówką

Ważne! Uważajmy na tzw. wody smakowe – truskawkowe, malinowe, cytrynowe itd. Nie ulegajmy chwytom marketingowców, które zapewniają, że to woda. Są one bezbarwne, jednak są to napoje zawierające cukier, aromaty i konserwanty. 

"Kranówka" zawsze pod ręką

Po wodę z kranu nie musimy wybierać się do sklepu. Możemy nią ugasić pragnienie w każdej chwili, bez wychodzenia z domu. Natomiast wybierając się na wycieczkę czy na spacer, możemy zabrać ją ze sobą w butelce lub w bidonie. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać sklepu czy restauracji, kiedy zachce nam się pić.

Z wodą dietetycznie

Woda to również sposób na proste ograniczenie ilości kalorii w codziennym jadłospisie. Wystarczy słodkie soki i napoje zamienić na wodę czerpaną prosto z kranu. Przy założeniu, że wypijane przez nas płyny są słodzone ok. 2 łyżeczkami cukru (40 kcal) na jedną szklankę, a dziennie wypijamy 5 szklanek – jeśli zamienimy je na wodę, to spożyjemy o 200 kcal mniej. To pomoże utracić kilogram masy w miesiąc.

Kranówka dobra w smaku

Woda z kranu może być doskonała w smaku. Czasem jednak trzeba ją uzdatnić. – Jeśli woda z naszego kranu ma niezadowalający smak, przeważnie przyczyną tego stanu rzeczy jest chlor, używany czasem przez dostawców wody do jej uzdatniania. Jeśli chcemy wyeliminować ten problem, powinniśmy użyć filtra z wkładem z węgla aktywowanego. Smak wody może też psuć jej nadmierna twardość. Tutaj zalecany jest filtr z wkładem z żywicy jonowymiennej. Z „pływającymi" w wodzie zanieczyszczeniami mechanicznymi, takimi jak drobinki piasku czy rdzy uporamy się za pomocą wkładów sedymentacyjnych – radzi ekspert. 

Różnice w smaku wody wodociągowej występować mogą nawet w obrębie jednego miasta, jeżeli stacji zaopatrujących mieszkańców w wodę jest kilka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom