Czy będzie zakaz ogrzewania gazem? Odpowiedź na to pytanie interesuje wielu Polaków

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Nowe przepisy dyrektywy o charakterystyce budynków (EPBDF) zakładają, że w najbliższych latach w całej Unii Europejskiej odejdzie się od ogrzewania budynków paliwami kopalnymi, czyli węglem i gazem. Nowa dyrektywa ma zostać zaakceptowana w lutym br. Stąd pojawia się pytanie ważne dla wielu Polaków – do kiedy będzie można ogrzewać dom gazem? Wyjaśniamy.

Spis treści

Co zakłada dyrektywa budynkowa? Szykują się kluczowe zmiany

Negocjacje pomiędzy Komisją, Radą i Parlamentem Europejskim w sprawie EPBD miały swój finał 7 grudnia 2023 r. Media szybko ogłosiły, że czeka nas koniec z ogrzewaniem domów gazem. Co rzeczywiście znalazło się w tekście, który już w lutym ma oficjalnie zatwierdzić Parlament Europejski? Sprawdźmy!

dziewczyna ogrzewająca ręce przy grzejniku
Czy Polsce grozi zakaz ogrzewania domów kotłami na paliwa kopalne? 123RF/liudmilachernetska

Podkreślmy raz jeszcze. Celem dyrektywy EPBD jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez budynki w całej UE. Jest to słuszne założenie, patrząc na dane Komisji Europejskiej: według szacunków budynki odpowiadają za 36 procent emisji gazów cieplarnianych i aż 40 proc. zużycia energii. Zmiany w dyrektywie mają poprawić jakoś życia mieszkańców oraz obniżyć ich rachunki za energię. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie kilku istotnych zmian. Najważniejsze to:

  1. Krajowe plany renowacji budynków, które na poziomie krajowym mają uruchomić falę renowacji i doprowadzić do modernizacji najstarszych budynków (16 proc. do 2030 r. i 26 proc. do 2033 r.) i zmniejszenia całkowitego zużycia energii w sektorze budynków (o 16 proc. do 2030 r. i o 20-22 proc. do 2035 r.).
  2. Upowszechnienie infrastruktury rowerowej oraz ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach.
  3. Określenie standardów dla budynków bezemisyjnych (ZEB), którymi muszą być wszystkie obiekty nowobudowane po 2030 r., a docelowo mają stanowić całość zasobów budowlanych w Unii Europejskiej.
  4. Obowiązek instalacji w budynkach urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, w przypadku, gdy jest to technicznie i ekonomicznie możliwe. W przypadku nowych budynków mieszkalnych obowiązek ten wszedłby w życie od 31 grudnia 2029 r.

Co z zakazem ogrzewania domów gazem?

Proces negocjacji w sprawie nowej dyrektywy EPBD pomiędzy poszczególnymi państwami UE wymagał wypracowania kompromisu. Na dzień dzisiejszy wygląda on następująco:

  • w budynkach nowych i modernizowanych po 2030 r. nie będzie można wykorzystywać kotłów zasilanych wyłącznie paliwami kopalnymi. Systemy grzewcze hybrydowe, czyli składające się z kotła i innych źródeł OZE będą mogły być montowane,
  • państwa członkowskie będą zmuszone wycofać od 2025 r. wsparcie finansowe dla wymiany źródeł ciepła na nowe wykorzystujące tylko paliwa kopalne. Postulat ten wiąże się z dużą zmianą w programie Czyste Powietrze – który od momentu wejścia w życie przepisu będzie mógł finansować tylko te kotły gazowe, które będą działać w połączeniu z innym odnawialnym, np. pompą ciepła lub fotowoltaiką,
  • od 1 stycznia 2030 r. wszystkie nowobudowane budynki muszą mieć status bezemisyjnych (ZEB)
  • dla potrzeb pokrywania zapotrzebowania na energię budynków zeroemisyjnych, energia ze spalania na miejscu paliw odnawialnych jest traktowana jako energia ze źródeł odnawialnych generowana lokalnie.
  • państwa członkowskie zapewnią, że roczne zapotrzebowanie budynków ZEB na energię będzie pokrywane przez: energię z OZE produkowaną lokalnie lub w pobliżu, energię z OZE wytwarzaną przez wspólnotę energetyczną, energię z efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnie z dyrektywą o efektywności energetycznej (EED), energię ze źródeł „niewęglowych”.

Ogrzewanie domu gazem – do kiedy spodziewane zakazy?

Z dostępnych informacji wynika zatem, że dla Polski ważne są dwie daty. Pierwsza to 2025 r., kiedy to właściciele domów nie będą mogli skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy, chyba że wraz z kotłem zostanie zainstalowana także pompa ciepła. I druga istotna data to 2030 r., kiedy to w budynkach nowopowstałych bądź zmodernizowanych zacznie obowiązywać zakaz stosowania samoistnych kotłów gazowych. W dalszym ciągu będą jednak mogły być montowane systemy hybrydowe, czyli jak już wcześniej wspomnieliśmy – łączące kocioł z innym źródłem OZE.

Zmiany obejmą także budynki bezemisyjne, w których będzie można montować kotły zasilane odnawialnymi paliwami, np. biopopranem. Będą one traktowane jako odnawialne źródła energii zainstalowane lokalnie.

Źródło: Polska Organizacja Gazu Płynnego

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom