Basen ogrodowy: jak dbać o czystość wody? Czy witamina C nadaje się do czyszczenia wody w basenie?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Czyszczenie wody w basenieW ostatnim czasie na forach internetowych pojawiły się informacje na temat niewiarygodnego zastosowania witaminy C do czyszczenia wody w basenie. Ile w tym prawdy?
Czyszczenie wody w basenieW ostatnim czasie na forach internetowych pojawiły się informacje na temat niewiarygodnego zastosowania witaminy C do czyszczenia wody w basenie. Ile w tym prawdy? 123rf.com
Basen ogrodowy to ostatnio coraz bardziej popularny obiekt rekreacyjny dla dzieci i dorosłych użytkowany przez większość lata. Jak dbać o czystość wody w basenie, aby zabawa w nim była bezpieczna i przyjemna? Czy witamina C nadaje się do czyszczenia wody w basenie? Sprawdzamy.

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego, dmuchanego basenu dla dzieci, kwestie związane z zanieczyszczeniami w wodzie w zasadzie nas nie dotyczą. Wystarczy bowiem wymienić wodę na nową. Co jednak, gdy mamy większy basen o pojemności kilkunastu tysięcy litrów? Częsta wymiana wody nie wchodzi w grę, musimy więc skorzystać z innych metod czyszczenia. Do wyboru mamy pompy z filtrem, chemię basenową oraz różnego rodzaju akcesoria do czyszczenia. Aby zwiększyć skuteczność oczyszczania wody, najlepiej jest korzystać z kilku metod jednocześnie.

Urządzenia do ręcznego czyszczenia basenu

Jeśli chcemy, aby woda w naszym basenie była czysta, musimy włożyć w to nieco wysiłku i regularnie usuwać z niej wszelkie pływające zanieczyszczenia, jak i te, które osadziły się na dnie. W tym celu mamy do dyspozycji szereg urządzeń do ręcznego czyszczenia basenu. Większe zanieczyszczenia pływające po powierzchni wody usuniemy za pomocą kija teleskopowego z drobną siatką. Z kolei do czyszczenia dna basenu i ścian służą specjalne odkurzacze basenowe podłączane do pompy wodnej oraz szczotki do czyszczenia ścian. Akcesoria do czyszczenia warto jest zakupić w zestawie razem z basenem.

Pompy filtrujące wodę – podstawowe wyposażenie basenu ogrodowego

Filtry oczyszczające wodę z pompą to podstawowe wyposażenie średnich i dużych basenów ogrodowych. Na rynku dostępne są trzy rodzaje filtrów:

  • papierowe (do częstej wymiany),
  • piaskowe (najpopularniejsze i najtrwalsze),
  • kartuszowe (polecane do mniejszych basenów).

W basenach ogrodowych z reguły wykorzystywane są tzw. skimmery, które pływają na powierzchni i zasysają wodę do układu. W skimmerze znajduje się pierwszy filtr wyłapujący większe zanieczyszczenia, następnie woda przepływa przez pompę i jest oczyszczana przez drugi filtr. Należy pamiętać, żeby podczas użytkowania basenu odłączyć sprzęt. Zaleca się, żeby pompę włączać 2-3 razy dziennie lub zostawiać na całą noc. W praktyce jednak, z powodu wysokich kosztów, filtry załączane są rzadziej. Dzięki filtrom woda jest pozbawiona większych cząstek brudu, lecz nie jest uzdatniona.

Odkurzacz basenowy oczyści dno z niewielkich zanieczyszczeń, takich jak np. drobinki piasku.
Odkurzacz basenowy oczyści dno z niewielkich zanieczyszczeń, takich jak np. drobinki piasku. 123rf.com

Uzdatnianie wody w basenie za pomocą chloru

Za nieprzyjemny zapach i mętny kolor wody odpowiadają pierwiastki takie jak magnez, miedź oraz żelazo. Chlor ma właściwości niwelujące ich działanie, jest tani, a do tego zwalcza niebezpieczne dla zdrowia bakterie, jest więc jednym z najczęściej wykorzystywanych środków do uzdatniania wody. Niestety środek ten ma swoje wady i są one dość uciążliwe dla większości ludzi, największą z nich jest charakterystyczny, ostry zapach. Jeśli jednak chcemy cieszyć się przejrzystą i czystą wodą, musimy pogodzić się z ta niedogodnością. Do przydomowych basenów najczęściej stosuje się chlor w tabletkach, które umieszczane są w specjalnych dozownikach. Powolne rozpuszczanie tabletki blokuje rozwój bakterii i glonów. Dozownik należy wyjąć z basenu na czas kąpieli.

Przeczytaj: Dmuchany i rozstawiany basen ogrodowy – który warto wybrać (ZDJĘCIA) 

Uzdatnianie wody w basenie za pomocą aktywnego tlenu

Alternatywą dla agresywnego chloru jest uzdatnianie wody za pomocą aktywnego tlenu. Metoda ta jest mniej inwazyjna i szybsza, jednak mniej skuteczna, nie usuwa bowiem alg. Najlepiej więc równolegle z aktywnym tlenem zastosować algicydy. Metoda tlenowa to rozwiązanie polecane szczególnie osobom uczulonym na chlor lub wrażliwym na jego uciążliwa woń. Aktywny tlen prawdzi się także jako środek do wanien z hydromasażem oraz małych basenów.

Inne działania prewencyjne

Zamiast usuwać skutki zanieczyszczenia wody, lepiej jest im zapobiegać. Jak możemy to zrobić? Istnieją dwa skuteczne sposoby. Po pierwsze należy pamiętać o tym, żeby przykrywać basen specjalną matą ochronną zawsze wtedy, gdy nie korzystamy z basenu. Materiał ochronny z reguły dołączany jest do zestawu, ale możemy go tez kupić oddzielnie. Pomimo tego, że czynność ta jest dość uciążliwa i czasochłonna, warto to robić, aby ułatwić sobie późniejsze oczyszczanie wody. Po drugie producenci zalecają, aby każdego tygodnia wymieniać 5% wody w basenie na świeżą. Dlaczego? W ten sposób rozcieńczamy sole wytworzone w procesie chlorowania i oksydacji. Wylaną wodę możemy wykorzystań do płukania filtrów lub podlewania ogrodu.

Witamina C do czyszczenia wody w basenie – mit czy skuteczny sposób?

W ostatnim czasie na forach internetowych pojawiły się informacje na temat niewiarygodnego zastosowania witaminy C do czyszczenia wody w basenie. Ten popularny środek ma rzekomo sprawić, że woda stanie się całkowicie przezroczysta i uzdatniona, a to wszystko w zaledwie 15 minut. Ile w tym prawdy? Czy rzeczywiście można stosować witaminę C do czyszczenia basenu?
Najpierw zastanówmy się, czy ten specyfik rzeczywiście może wpłynąć na przejrzystość i kolor wody. Prawdą jest, że witamina C wykazuje silne działanie antyoksydacyjne w stosunku do żelaza rozpuszczonego w wodzie, która w rezultacie faktycznie zyska biały odcień lub stanie się przezroczysta. Utlenianie żelaza jest jednak procesem chwilowym, co gorsze – możemy przez to pogorszyć sytuację! Kwas askorbinowy silnie obniża i destabilizuje pH wody, a to wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń organicznych. Po pewnym czasie woda znów stanie się więc zielona lub nawet brązowa! Witamina C nie wykazuje również żadnych właściwości dezynfekujących ani nie likwiduje glonów. Wykorzystywanie kwasu askorbinowego do czyszczenia wody w basenie jest zatem nieskuteczne i nieuzasadnione, nie dajmy się więc nabrać na chwilowy efekt wizualny i nie wierzmy tym, którzy rozpowszechniają ten mit. 

To może Cię zainteresować: Woda w ogrodzie to zagrożenie dla dzieci. Zadbaj o bezpieczeństwo 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom