Woda z domowego filtra

Jerzy Szych
Jerzy Szych
czysta wodaW wodzie zawartych jest wiele związków chemicznych. Niektóre z nich można usunąć za pomocą domowych filtrów.
czysta wodaW wodzie zawartych jest wiele związków chemicznych. Niektóre z nich można usunąć za pomocą domowych filtrów. Jerzy Szych
Każdy z nas powinien wypijać średnio 2 litry wody dziennie. Ale warunek jest jeden: wody czystej, nadającej się do picia. Z tym jednak bywa różnie. Czasami z kranów płynie „zupa”… Z pomocą spieszą wówczas domowe filtry do wody

Gdy woda płynie do naszego kranu starymi rurami wodociągowymi, zbiera po drodze pochodzące z instalacji wodnych zanieczyszczenia mechaniczne i chemiczne. Wówczas jej jakość nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Często okazuje się, że jest niesmaczna, nieklarowna, ma nieprzyjemny smak chloru i nie wiadomo co jeszcze w sobie zawiera. Wtedy jedynym wyjściem jest zastosowanie domowego kuchennego filtra do wody. Problem z wodą może dotyczyć nie tylko jej spożywania, ale i negatywnego oddziaływania na sprzęt AGD - pralkę, zmywarkę.

Koniecznie przeczytaj: Woda z kranu bez kamienia i zanieczyszczeń 

Filtry do wody – do wyboru do koloru

Rozróżniamy przynajmniej kilkanaście typów filtrów.

Filtry kuchenne:

  • mechaniczne (oczyszczają wodę z zanieczyszczeń takich jak piasek, zalegające w rurach zawiesiny, utlenione żelazo);
  • zmiękczające twardość wody;
  • węglowe (poprawiają smak i zapach wody);
  • odwróconej osmozy (specjalna membrana usuwa około 95% zanieczyszczeń wody;
  • węglowe (usuwające chlor, jego pochodne, metale ciężkie, poprawiają odczyn, smak i zapach wody);
  • lampy UV (usuwające zanieczyszczenia mikrobiologiczne promieniami ultrafioletowymi);

Filtry łazienkowe:

  • pralkowe (usuwające jony powodujące twardość wody, chroniące grzałkę pralki przed osadzaniem się kamienia, zwiększają efektywność środków piorących i przedłużają żywotność pralki);
  • prysznicowe (poprawiają odczyn wody podczas kąpieli); 
  • odżelaziacze, odmanganiacze (to duże kolumny filtrujące, które usuwają związki żelaza lub manganu);

Filtr do wody – potrzebny czy nie?

Ale kiedy warto, a kiedy wręcz musimy zastosować jeden z filtrów do wody w naszej instalacji? Nie wystarczy tylko obserwacja „pod światło" szklanki napełnionej wodą z kranu. Musimy znać stężenie związków chemicznych w niej zawartych. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie są zanieczyszczeniami.

Czy woda w naszym kranie spełnia normy? Określa to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W dokumencie tym bardzo precyzyjnie określono dopuszczalną zawartość w wodzie poszczególnych substancji chemicznych i biologicznych.

Analizę wody najlepiej zlecić wyspecjalizowanemu laboratorium (np. akredytowanym laboratoriom ośrodków badań i ochrony środowiska). Zwykle wykonywane są dwa rodzaje analizy wody: fizykochemiczna i mikrobiologiczna.

Analizy pozwalają ocenić, które ze wskaźników przekraczają dopuszczalne normy. To z kolei ułatwi podjęcie decyzji czy uzdatniać całą wodę w domu, czy tylko tę przeznaczoną do picia. Ostatnią decyzją jest wybór odpowiedniego rodzaju filtra. W tym względzie warto skonsultować się z przynajmniej kilkoma fachowcami, którzy na podstawie wcześniejszej analizy określą m.in. rodzaj filtra i jego wydajność.

 Na pewno błędem będzie uleganie namowom krążących od drzwi do drzwi sprzedawców oferujących „rewelacyjne i najtańsze" systemy filtracyjne.

A może tylko filtr w dzbanku?

Ostatnio hitem stają się dzbankowe filtry do wody. Typowa pojemność dzbanków to od 1 do 3,5 litra. Dzbanek nie jest specjalnie drogi, ceny wahają się od 30 złotych do ponad stu złotych, ale główny wydatek to konieczność ciągłego kupowania nowych wkładów filtrowych – i to jest główne źródło zarobku dla producentów. Średnia cena jednego filtra do dzbanka to ponad 20 złotych, czyli niewiele mniej niż najtańszy dzbanek, a filtr zużywa się przeważnie po przefiltrowaniu 100–150 litrów. 

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom