Żyworódka (kalanchoe pinnata) – właściwości lecznicze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Żyworódka PinnataAby rozmnożyć kalanchoe pinnata, zerwany liść należy położyć na wilgotnej glebie i lekko do niej docisnąć. Brzegi blaszki liściowej muszą mieć kontakt z ziemią. Nowe roślinki pojawią się po kilku tygodniach (lub kilkunastu w przypadku sezonu jesienno-zimowego).
Żyworódka PinnataAby rozmnożyć kalanchoe pinnata, zerwany liść należy położyć na wilgotnej glebie i lekko do niej docisnąć. Brzegi blaszki liściowej muszą mieć kontakt z ziemią. Nowe roślinki pojawią się po kilku tygodniach (lub kilkunastu w przypadku sezonu jesienno-zimowego). CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66246
Kalanchoe pinnata, kwitnąca niekiedy zimą, to coraz popularniejsza u nas tropikalna roślina pokojowa. Jej właściwości lecznicze są niekiedy zadziwiające. Przedstawiamy je.

Kalanchoe pinnata to roślina pokojowa, która ma grube, mięsiste liście i biało-zielone kwiaty przypominające kielichy. Żyworódka ta kwitnie zimą nawet przez kilka miesięcy. Kalanchoe, chociaż to roślina doniczkowa, pokojowa, mierzy czasem ponad 1,5 metra wysokości. Rośnie w prawie każdej ziemi (może być zwykła doniczkowa), a zabiegi pielęgnacyjne wystarczy ograniczyć do podlewania. Ważne jednak, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, ponieważ może ona powodować gnicie korzeni, co spowoduje zniszczenie całej rośliny. Dobrze byłoby postawić kalanchoe w słonecznym miejscu.

 Warto przeczytaćZamioculcas zamiolistny – jak go podlewać, rozmnażać i przesadzać 

Kalanchoe Pinnata a Kalanchoe Daigremontiana

Kalanchoe pinnata jest żyworódką, ale niektórzy nazywają ją żyworódką pierzastą. Kalanchoe pierzaste to bowiem Kalanchoe pinnata." Pinnatus" po łacinie oznacza właśnie skrzydlaty lub pierzasty. Tymczasem Kalanchoe daigremontiana po polsku określa się jako Kalanchoe daigremonta, od nazwiska odkrywcy gatunku.

 Przeczytaj również: Właściwości zdrowotne tarczycy bajkalskiej (bajkaliny) 

Obie rośliny mają właściwości lecznicze (żadna nie jest trująca – jak podają niektóre źródła), ale Kalanchoe pinnata ma ich więcej. To dlatego, że jej skład chemiczny jest bogatszy. Ma 2 razy więcej cynku oraz boru i aż 10-krotnie więcej manganu. 

Kalanchoe pinnata ma w składzie cynk, mangan, miedź, selen, krzem, potas, wapń i żelazo – nie tylko one znajdują się w Kalanchoe pinnata. Ma też sporo witaminy C.

Właściwości lecznicze Kalanchoe pinnata, czyli żyworódki

Roślina od dziesiątek lat jest używana w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Ma właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Preparaty z jej wyciągiem stosuje się m.in. do przemywania i odkażania ran. Łagodzą one też trądzik i inne wykwity skórne, trudno gojące się rany, a nawet pomagają zwalczać łuszczycę. Zmniejszają zaczerwienienie i swędzenie po ukąszeniu owadów. W przeziębieniu i grypie, gdy gorączka jest wysoka, też zaleca się środki z Kalanchoe pinnata w składzie, ponieważ wykazuje ona właściwości antywirusowe.

Pomaga również zmniejszyć bóle reumatyczne i zapalenia stawów, leczyć wątrobę i nerki. Korzystnie wpływa na pracę jelit. Reguluje poziom cukru i tzw. złego cholesterolu we krwi. Sok z tej rośliny znany jest też dentystom: pasty oraz płukanki do zębów z wyciągiem z żyworódki pomagają zahamować choroby dziąseł (paradontozę czy krwawienie dziąseł). Krople z Kalanchoe pinnata można stosować do oczu (na zapalenie spojówek) i nosa (katar) oraz na ból ucha. Udowodniono, że działanie rośliny wpływa na lepszą koncentrację i pamięć. Nawet w leczeniu schizofrenii jest spotykana ta roślina, ponieważ oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Zadziwiające działanie Kalanchoe pinnata

Niektórym medykom nawet nie śniło się, że ta niepozorna roślina może być skuteczniejsza niż najnowsza, najbardziej zaawansowana terapia. Znany jest jednak przypadek starszego mężczyzny, u którego zdiagnozowano raka skóry. Żadne środki farmakologiczne i terapie nie pomagały do czasu, aż ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić okłady właśnie z Kalanchoe pinnata. Zadziwiające, że rany zaczęły się goić, a bóle chorego stały się o wiele mniejsze.

 Polecamy poradnik: Żyworódka jest jak domowa apteczka 

Ciekawostki o żyworódce

Roślina pochodzi z Madagaskaru. Jej właściwości lecznicze doceniali m.in. lekarze wojskowi podczas wojny w Wietnamie. Stosowali Kalanchoe pinnata do okładów u żołnierzy mających trudno gojące się rany. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom