Jak zrobić nalewkę z czereśni na zimę? Babciny przepis na czereśniówkę, konfiturę i kompot. Najlepsze receptury na przetwory z czereśni

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Domowa nalewka z czereśni i inne pyszne przetwory z czereśni to świetny sposób na zachowanie smaków lata na dłużej.
Domowa nalewka z czereśni i inne pyszne przetwory z czereśni to świetny sposób na zachowanie smaków lata na dłużej. chamillewhite/123RF.com
Pyszne czereśnie to nie tylko owoce sezonowe o niepowtarzalnym smaku, ale też cenne źródło wielu składników odżywczych. Są bogate m.in. w witaminę C, przeciwutleniacze, jod i błonnik. Warto więc zachować ich smak na dłużej. Podpowiadamy, jak przygotować smakowitą czereśniówkę, kompot i konfiturę z czereśni. Sprawdź najlepsze babcine przepisy na domowe przetwory i ciesz się smakiem czereśni w długie zimowe wieczory.

Spis treści

Jak wybierać czereśnie na przetwory i jak sprawdzić, czy nie są robaczywe?

Czereśni na przetwory najlepiej kupić ze sprawdzonego źródła. Warto wybrać się m.in. na lokalną giełdę spożywczą, gdzie pojawiają się stoiska z ekologicznymi owocami. Można też zapytać sąsiada, czy znajomych, czy nie znają sprawdzonych źródeł, gdzie można kupić dobrej jakości owoce bez szkodliwej dla zdrowia chemii. Unikajmy nabywania czereśni w hipermarketach i przydrożnych straganach, bo nie znamy źródła ich pochodzenia.

Wybierając czereśnie do przetworów, najpierw ich spróbujmy. Owoce powinny być jędrne, świeże i dojrzałe. Warto też dokładnie przyjrzeć się ich skórce. Małe, ciemne plamki mogą świadczyć o obecności w środku nieproszonych gości. Robaczywe czereśnie nie nadają się do jedzenia.

Przepis na czereśniówkę: sprawdzony i łatwy sposób na domową nalewkę z czereśni

Nalewka z czereśni świetnie się sprawdzi jako aperitif dla gości w jesienno-zimowe wieczory. Podsuwamy prosty przepis na ten aromatyczny i rozgrzewający domowy trunek.

Składniki:

  • 1,5 kg czereśni z pestkami,
  • 700 ml spirytusu,
  • 700 ml wódki
  • 1 kg cukru.

Musimy też przygotować kilka szklanych butelek z korkiem o poj. 500 ml, bibułkę do filtrowania nalewki i dwa duże szklane słoje z zakrętkami.

Przygotowanie babcinej nalewki z czereśni krok po kroku:

  1. Umyte, pozbawione ogonków i niewydrylowane czereśnie zalewamy spirytusem wymieszanym z wódką, dokładnie zamykamy naczynie i pozostawiamy na ok. 5-6 tygodni w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu.
  2. Co parę dni trzeba poruszać słojem, żeby owoce dobrze wymieszały się z alkoholem.
  3. W kolejnym kroku przecedzamy i wyławiamy czereśnie, a alkohol dokładnie zamykamy w słoju.
  4. Lekko rozgniatamy w drugim słoju nasączone alkoholem czereśnie, tak aby nie naruszyć pestek, zasypujemy je cukrem i całość solidnie mieszamy. Co kilka dni musimy wstrząsnąć słojem.
  5. Po ok. 20 dniach, gdy cukier się rozpuści do końca, przefiltrujmy i zlejmy uzyskany syrop, a następnie wymieszajmy go z alkoholem.
  6. Pozbądźmy się owoców, a uzyskaną nalewkę kilka razy przefiltrujmy przez bibułę i szczelnie zakorkujmy w butelkach.
  7. Nalewkę z czereśni przechowujmy w suchym i ciemnym miejscu. Po ok. 3 miesiącach napój można podawać pełnoletnim gościom.

Jak przygotować czereśnie na nalewkę, konfiturę i kompot czereśniowy?

Koniecznie w domu ponownie przetestuj smak czereśni, żeby mieć pewność, że nadają się na zimowe przetwory. Owoce umyj bezpośrednio przed wykorzystaniem ich do przetworów. Nie usuwaj ogonków przed myciem, bo blokują one wypływanie soku z owoców podczas ich płukania.

Najlepiej umieścić czereśnie w dużej misce z zimną wodą wymieszaną z łyżeczką sody oczyszczonej. Po umyciu czereśni w takim roztworze należy dokładnie je przepłukać pod bieżącą wodą. Nie można trzymać ich długo pod wodą, żeby nią nie nasiąkły.

W kolejnym kroku pozbądź się listków oraz ogonków oraz usuń pestki. Możesz to zrobić przy pomocy drylownicy lub słomki do napojów. Wystarczy umieścić ją od strony, gdzie owoc miał ogonek i mocno nacisnąć. Bez trudu powinniśmy wypchnąć pestkę ze środka. Pestki można też łatwo usunąć nacinając każdy owoc ostrym nożykiem.

Najlepszy przepis na pyszny kompot z czereśni na zimę

Podsuwamy prosty i szybki przepis na czereśniowy kompot, którego przygotowanie zajmie mniej niż godzinę. Najlepiej zrobić go z wydrylowanych owoców. Jeśli wykorzystamy czereśnie z pestkami, to po pewnym czasie kompot może zyskać gorzkawy smak.

Gotowy kompot umieszczamy w szklanych słoikach. Naczynia na przetwory powinny być dokładnie umyte i wyparzone. Warto też sprawdzić, czy pokrywki nie są pokryte rdzą, dobrze się zamykają, a szkło w słoiku nie jest wyszczerbione. Wystarczy przygotować ok. 10 słoików typu twist o pojemności 700 ml, litra lub więcej mniejszych naczyń. Kompot najlepiej pasteryzować w wekach oraz w tradycyjnych słoikach z zakrętką. Musimy też mieć pod ręką duży garnek i bawełnianą ścierkę kuchenną.

Składniki:

  • 3 kg czereśni,
  • 0,8 kg drobnego cukru trzcinowego,
  • 4 litry wody,
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Kompot z czereśni krok po kroku:

  1. Umyte, pozbawione liści i ogonków czereśnie umieśćmy w przygotowanych wcześniej słoikach. Tak, żeby od góry pozostało ok. ¼ wolnej przestrzeni.
  2. W kolejnym kroku do każdego z naczyń wsypmy po 3 płaskie łyżki cukru.
  3. Następnie dodajmy do każdego słoja po 2 łyżki soku z cytryny.
  4. Teraz zalejmy owoce przegotowaną, ciepłą i przefiltrowaną wodą, zostawiając na górze ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni i mocno zakręćmy każde naczynie.
  5. Dno szerokiego garnka wyściełajmy ścierką i na niej stawiamy słoiki w niewielkiej odległości od siebie. Naczynia nie powinny się stykać. Do garnka wlejmy wodę do ok. 3/4 wysokości słoików.
  6. Ustawmy palnik na średnią moc i doprowadźmy wodę do wrzenia.
  7. W kolejnym kroku zmniejszmy moc płyty grzewczej i pasteryzujmy słoiki z kompotem przez ok. 20-25 minut.
  8. Następnie ostrożnie wyjmujmy słoiki z garnka, obróćmy każdy z nich do góry dnem i zostawmy na kuchennym blacie do ostygnięcia.

Zakrętki wszystkich słoików powinny być wklęsłe, jeśli po kilkunastu minutach nadal są wypukłe to najlepiej od razu zużyć takie egzemplarze napoju. Kompot po ostygnięciu należy przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu nawet przez 12 miesięcy. Pełnię smaku osiąga już po dwóch dniach pod przygotowania. Przez kilka dni od przygotowania warto lekko potrząsną każdym ze słoików, żeby cukier zgromadzony na dnie do końca się rozpuścił.

Prosty przepis na pyszną konfiturę z czereśni. Tą recepturę warto znać!

Do przygotowania smakowitej konfitury z czereśni potrzebny nam będzie m.in. średni rondel i niewielkie słoiki o pojemności ok. 200-300 ml.

Składniki:

  • 3 kg czereśni,
  • 1,5 kg cukru,
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Przygotowanie: umyte, pozbawione ogonków i wydrylowane czereśnie umieszczamy w garnku i włączamy płytę grzewczą. Do środka dodajemy sok z cytryny, lekko posypujemy owoce cukrem i delikatnie mieszamy. W momencie, gdy owoce zaczną puszczać sok, musimy go odlać. Do ok. 300 ml soku z czereśni dodajemy cukier i rozpuszczamy go, podgrzewając naczynie na palniku. Następnie dodajemy podgotowane czereśnie i podgrzewamy je jeszcze przez ok. 35-40 minut, cały czas mieszając składniki. Po tym czasie gorąca konfiturę przekładamy do czystych oraz wyparzonych słoików i mocno je zakręcamy. W kolejnym kroku pasteryzujemy je w garnku przez ok. 15 minut, w taki sam sposób, jak kompot z czereśni. Na pasteryzacji denka powinny być wklęśnięte. Słoiki ustawiamy zakrętkami do dołu na stole czy kuchennym blacie. Po ostygnięciu umieszczamy gotową konfiturę w suchym i zacienionym miejscu. Smacznego!

Dodaj firmę Autopromocja

Ręczniki i ściereczki kuchenne w stylu skandynawskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom