Blackout może spotkać i ciebie. Jak przygotować się na możliwe wyłączenia prądu? To musisz mieć

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Blackout, czyli wyłączenie prądu może nastąpić z wielu przyczyn.
Blackout, czyli wyłączenie prądu może nastąpić z wielu przyczyn. Jakub Steinborn/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Blackout to określenie na długotrwały brak prądu, zwłaszcza na większym obszarze. Choć rząd zapewnia, że blackouty nam nie grożą, w obliczu kryzysu energetycznego wiele osób woli dmuchać na zimne i przygotować się na możliwe wyłączenia prądu. Podpowiadamy, co warto mieć pod ręką, gdy nagle zgasną światła.

Spis treści

Blackout, czyli przerwa w dostawie prądu. Czy grozi nam tej zimy?

Ceny energii w Europie szaleją, m.in. w związku z wojną w Ukrainie oraz inflacją. Prąd, gaz i węgiel są w wielu krajach tak drogie, że mówi się wręcz o kryzysie energetycznym. Istnieje ryzyko, że zimą, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe, mogą się pojawić problemy z jej niedoborami. Warto przypomnieć, że 23 września 2022 r. po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły zagrożenie na rynku mocy, czyli niedobór energii. Rząd uspokaja jednak, że nie ma powodów do obaw.

– Jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni jeżeli chodzi o funkcjonowanie systemu energetycznego – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa cytowana przez polskieradio24.pl. – Większość państw europejskich wprowadza ograniczenia, u nas nie ma konieczności ograniczeń (...).

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Blackout w praktyce. Jak się przygotować na wyłączenia prądu?

Na możliwe przerwy w dostawie prądu – czy to długotrwałe, czy chwilowe – warto być przygotowanym. Zawsze może się bowiem zdarzyć np. zerwanie linii energetycznych przez zwalone drzewo czy inna awaria sieci. Wystarczy odrobina przezorności i przygotowany zawczasu plecak lub torba z przydatnymi przedmiotami.

Sprawdź: Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Wystarczy zmienić codzienne nawyki

Jak przygotować się na blackout? Warto trzymać w domu kilkudniowy zapas niepsującej się żywności oraz wody (np. butelkowanej), a także artykułów higienicznych (papier toaletowy, podpaski, tampony itp.). Dobrym pomysłem jest też trzymanie w łatwo dostępnym miejscu plecaka lub torby, w którym znajdą się:

  • latarki wraz z zapasem baterii,
  • świece plus zapałki lub zapalniczki,
  • apteczka zawierająca wszystko, co niezbędne (czyli m.in. opatrunki, leki przeciwbólowe, lateksowe rękawiczki),
  • zapas regularnie przyjmowanych leków,
  • gotówka (podczas blackoutu mogą nie działać bankomaty),
  • papier i przybory do pisania,
  • naładowane powerbanki wraz z kablami,
  • przenośne radio na baterie,
  • scyzoryk,
  • papierowa mapa okolicy,
  • gwizdek,
  • zapas przekąsek o długiej dacie przydatności do spożycia, np. batoników.

Dobrze jest też przygotować w jednym miejscu ciepłe ubrania (w tym także rękawiczki, szaliki, czapki itp.) oraz koce. Najważniejsze jest, żeby wszystkie zapasy znajdowały się w łatwo dostępnym i znanym domownikom miejscu, żeby w razie nagłego zgaśnięcia żarówek można było spokojnie po nie sięgnąć zamiast szukać ich w panice.

Tak sobie radzą w innych krajach

Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku (w związku z ówczesną trudną sytuacją na rynku energii, spowodowaną m.in. pandemią) wiele krajów Europy przygotowało poradniki dla obywateli na wypadek blackoutu.

– Podczas dłuższych przerw w dostawie prądu polecamy nie korzystać z samochodu. Sygnalizacja świetlna nie będzie działać, a drogi mogą być zablokowane przez pojazdy, którym zabrakło paliwa – radził w ubiegłym roku obywatelom austriacki rząd.

Podobnie było w Niemczech, gdzie władze zachęcały do gromadzenia żywności i wody na kilka dni oraz przygotowania zawczasu m.in. ciepłych ubrań oraz koców.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom