Zielone Świątki 2024. Tego dnia sięgnij po zielone gałązki. Co to za święto kościelne i kiedy wypada?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego wypada w okresie, kiedy jest szczególnie zielono, stąd potoczna nazwa.
Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego wypada w okresie, kiedy jest szczególnie zielono, stąd potoczna nazwa. pixabay.com/gosiak1980
Tego dnia zwyczaj nakazuje „umaić” dom i kościół. Wyjaśniamy, co to za święto i kiedy dokładnie obchodzimy Zielone Świątki w 2024 roku. Wykorzystuje się w tym celu młode gałązki drzew. Zielone Świątki to święto ruchome i jego data jest zależna od tego, kiedy przypada Wielkanoc.

Spis treści

W jedną z niedziel maja (czasem na początku czerwca) przypadają Zielone Świątki. Tak popularnie określa się święto, jakim jest Zesłania Ducha Świętego. To chrześcijańskie święto obchodzone w 50. dniu po Wielkanocy. Stąd też pojawiająca się niekiedy nazwa „Pięćdziesiątnica”. Zielone Świątki nawiązują do przyrody, w której właśnie zieleń dominuje w tym czasie. Kościoły, domy i obejścia przybierane są w tym czasie „majem”, czyli najczęściej młodymi brzózkami albo dębiną.

Zielone Świątki 2024. Kiedy przypadają i co to za święto?

W 2024 roku Zielone Świątki przypadają 19 maja.

Święto, jak jego pełna nazwa wskazuje (Zesłania Ducha Świętego), upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów, opisane w Nowym Testamencie. Według Biblii, zdarzenie to miało miejsce w Jerozolimie podczas żydowskiego święta Szawuot, czyli obchodzonego na pamiątkę otrzymania przez Izraelitów Tory na górze Synaj.

Zielone Świątki są uważane za uroczystość kończącą okres Wielkanocy. Jest to również święto ważne dla chrześcijan, ponieważ symbolizuje narodziny Kościoła, który jest duchową wspólnotą ludzi wierzących w Chrystusa.

Tradycje związane z Zielonymi Świątkami

W Polsce Zielone Świątki mają swoje tradycje, z których najważniejsza to procesja dookoła kościoła z zielonymi gałązkami. Gałązki symbolizują owoce Ducha Świętego, takie, jak miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, łagodność, wierność i powściągliwość.

W tradycji ludowej Zielone Świątki są również kojarzone z obchodami wiosennymi i związanymi z nimi obrzędami, czyli strojeniem domów zielonymi gałązkami i organizowaniem pikników w plenerze.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny wskazuje, że najważniejszym atrybutem tych świąt dawniej, jak i obecnie, są świeże zielone gałęzie, którzy przy zmieniających się porach roku symbolizują odrodzenie życia, plenność i dobry urodzaj.

Zielone gałęzie chronią również od czarów, zarazy oraz wszelkiego zła. Stąd wynika ich powszechna obecność w obrzędach i zwyczajach praktykowanych tego dnia - majeniu domów, obejść, zwierząt. Na Kaszubach mai się nimi domy i obejścia, zatykając gałązki brzozy, lipy, klonu lub grabu za odrzwia, płoty i furty, a w domu za święte obrazy, które również niekiedy przystraja się niezapominajkami lub innymi polnymi kwiatami.

Kaszubski Park Etnograficzny wspomina także o dawnym zwyczaju pokrywania podłóg sieni izb chałup oraz podwórza zielonym, pachnącym tatarakiem. Przywołuje także zwyczaj praktykowany na Kaszubach do lat 40. XX w. Przystrajano bydło i zwierząt udające się na pastwiska w grube wieńce uwite z liści klonu, dębiny, brzozy i polnych kwiatów, głównie pospolitego mlecza i stokrotek. Jak piszą pracownicy muzeum, takie wieńce zakładano bydłu głównie na rogi i wypędzano z zagród wśród donośnego trzaskania batami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.