Zawilec grecki kwitnie wczesną wiosną. Poznaj tajniki jego uprawy. Jak wygląda zawilec powabny, kiedy go sadzić i jakie warunki mu zapewnić?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zawilce greckie to wiosenna ozdoba rabat i skalniaków.
Zawilce greckie to wiosenna ozdoba rabat i skalniaków. Katarzyna Laszczak
Anemon grecki to wdzięczny kwiat, który dobrze się czuje w polskim klimacie. Warto go mieć w ogrodzie, bo zakwita już wczesną wiosną. Nie jest bardzo wymagający, ale trzeba zadbać o jego podstawowe potrzeby. Radzimy, jak uprawiać anemon grecki, czyli powabny.

Spis treści

Zawilec grecki nie jest dużą i okazałą rośliną, ale za to bardzo wdzięczną. Jego wielką zaletą jest to, że zakwita wczesną wiosną. W dobrych warunkach ładnie rozrasta się i tworzy kępy.

Zawilec grecki, czyli powabny

Zawilec grecki (Anemone blanda) znany jest również jako: zawilec powabny i zawilec wdzięczny (właśnie takie znacznie ma jego botaniczna nazwa), a także zawilec bałkański. W przeszłości był też nazywany zawilcem pięknym. Rzeczywiście pochodzi z południowej Europy, w tym w Grecji, gdzie można go spotkać w widnych górskich lasach, dziko rośnie też na Bliskim Wschodzie. Pomimo że pochodzi z cieplejszych regionów, to w polskich ogrodach dobrze sobie radzi.

Zawilec grecki jak niebieska lub różowa stokrotka

Zawilce greckie, jak wiele wiosennych kwiatów, nie są gigantami, bo dorastają do około 15-20 cm. Ich liście są ciemnozielone i mają mocno powycinane blaszki, które mogą się kojarzyć z natką pietruszki. Na ulistnionych łodyżkach pojawiają się kwiaty, zbudowane podobnie jak stokrotka, ale znacznie od nich większe. Mają wydłużone, wąskie płatki o błyszczącej powierzchni, które otaczają żółty środek z dekoracyjnym wianuszkiem pylników.

Kiedy kwitnie zawilec grecki?

Zawilec powabny kwitnie w marcu lub kwietniu, a jego kwiaty długo utrzymują się.

Kolory i odmiany zawilców greckich

Zawilce greckie mają kwiaty w odcieniach niebieskiego, rzadziej różowego, czasem wpadają w fiolet. Bywają też białe. Mają kilka odmian różniących się właśnie kolorami, czyli:

  • zawilec grecki Blue Shades – kwitnący na niebiesko,
  • zawilec grecki Charmer – o kwiatach różowofioletowych z białą otoczką u nasady płatków,
  • zawilec grecki Pink Star – ma intensywnie różowe kwiaty, również z białą otoczką w centralnej części.

Często bywają sprzedawane bez podania odmiany lub jako „zawilec grecki miks kolorów”. Jeśli nie tworzymy rabaty z określonego koloru, nie musimy szukać konkretnej odmiany, bo wszystkie wyglądają ładnie.

Te zawilce mogą kwitnąć na niebiesko, biało, różowo i fioletowo. Podczas gorszej pogody i na noc ich kwiaty zamykają się, co chroni je przed zimnem.
Te zawilce mogą kwitnąć na niebiesko, biało, różowo i fioletowo. Podczas gorszej pogody i na noc ich kwiaty zamykają się, co chroni je przed zimnem. Rozwijają się w słońcu, a ich płatki pięknie błyszczą. pixabay.com

Zawilec grecki – uprawa i wymagania

Zawilce greckie najlepiej się czują w lekko ocienionych miejscach, albo takich, które wychodzą na wschód lub zachód (potrzebują światła, ale palące słońce im nie służy). Dobrym pomysłem jest sadzenie ich pod drzewami i krzewami, które zrzucają na zimę liście. Dzięki temu wiosną mają dużo światła, a latem – przyjemny cień.
Ponadto muszą mieć bardzo próchniczą ziemię o dobrej przepuszczalności. Wynika to z faktu, że latem ich bulwki źle znoszą podmokłą ziemię, nadmierna wilgoć szkodzi im także zimą. Dobrze sprawdza się przygotowanie stanowiska pod nie z udziałem kompostu i ziemi liściowej.

Uwaga: zawilce znikną latem, ale pojawią się wiosną

Zawilce greckie praktycznie nie wymagają pielęgnacji, ale trzeba wiedzieć o jednej rzeczy – latem ich naziemna część zanika aż do kolejnej wiosny. Trzeba więc uważać, by nie uszkodzić ich podziemnych bulwek podczas różnych prac pielęgnacyjnych przy innych roślinach.

Czy zawilce greckie są odporne na mróz?

Te rośliny całkiem dobrze znoszą mróz, ale na zimę okryjmy je ściółką, np. z liści. Jeśli posadziliśmy je pod drzewami, po prostu pozostawmy opadłe z nich liście na miejscu. Przy okazji ziemia na rabacie wzbogaci się w próchnicę i zasili zawilce greckie.

Z czym sadzić zawilce greckie?

Zawilce greckie możemy posadzić w towarzystwie innych wiosennych kwiatów, najlepiej jednak tych drobniejszych, by ich nie przytłoczyły. To wyboru mamy cebulowe: śnieżniki, cebulice, puszkinie, czy tulipany botaniczne, a ponadto pierwiosnki, przylaszczki czy swojskie zawilce gajowe. Te rośliny kwitną w zbliżonym terminie i lubią takie same warunki. Jednak i one zanikną latem. Żeby nie pozostało puste miejsce, możemy w ich pobliżu posadzić funkie (hosty), których liście stosunkowo późno wychodzą, więc nie zasłonią wiosennych kwiatów. Dobrze się też czują na ocienionych skalniakach.

Kiedy i jak sadzić zawilce greckie?

Najlepszy termin sadzenia tych kwiatów to jesień – wrzesień i początek października. Wtedy też najłatwiej kupić ich bulwki. Uwaga: ważne jest, by przed sadzeniem namoczyć je w letniej wodzie przez ok. 12 godzin. Sadzi się je na głębokości ok. 6 cm. Raz posadzone zawilce powabne czasem rozsiewają się same, rozrastają się też przez bulwki (ale nie są uciążliwe).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom