Dekoracja okien – jakie zasłony wybrać? Najmodniejsze zasłony do salonu. Sprawdź, jak najlepiej udekorować okna?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Gładkie zasłony są uniwersalnym wyborem do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. W nowoczesnych wnętrzach doskonale się sprawdząja tkaniny lejące, w neutralnych barwach, które ich nie przytłaczają.
Gładkie zasłony są uniwersalnym wyborem do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. W nowoczesnych wnętrzach doskonale się sprawdząja tkaniny lejące, w neutralnych barwach, które ich nie przytłaczają. Pixabay.com
Zasłony w salonie ocieplają wnętrze i tworzą jego wyjątkowy klimat. Do wyboru mamy mnóstwo wzorów, faktur i kolorów. Dzięki umiejętnie dobranym tkaninom pomieszczenie zyskuje indywidualny charakter i przytulność. Podpowiadamy, jak dzięki zasłonom podkreślić styl salonu oraz sprawić, by stały się jego subtelną ozdobą i zapewniły nam chociaż odrobinę intymności.

Zasłony w salonie – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Posiadanie zasłon w salonie niewątpliwie ma wiele zalet. Odpowiednio dobrane zasłony, w połączeniu ze współgrającymi z nimi dodatkami, pozwalają stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Dekoracyjne zasłony są nie tylko bardzo istotnym, ale również mobilnym elementem aranżacji. Jeśli mamy ochotę na lifting wnętrza, wystarczy wymienić zasłony na nowe oraz dopasować kilka modnych dodatków i detali – ozdobne poduszki, lampę, bibeloty. Dzięki takiemu zabiegowi bez remontu, bałaganu i niewielkim kosztem możemy zrobić błyskawiczną metamorfozę salonu.

Zasłony w oknach poprawiają również akustykę pomieszczenia. Oczywiście im grubsza tkanina, tym bardziej będzie tłumić dźwięki, a co za tym idzie – zmniejszać pogłos w salonie. Jeśli ktoś z domowników jest zapalonym audiofilem, wykorzystanie zasłon w salonie ma szczególne znaczenie.

Zasłony chronią nas również przed słońcem i często pomagają schować się przed sąsiadami. Przydają się zwłaszcza w mieszkaniach na nowych osiedlach, gdzie maksymalnie wykorzystywana jest powierzchnia działki i często bloki buduje się bardzo blisko siebie. Kupując lokum z „widokiem na sąsiada”, warto więc pomyśleć o swojej prywatności.

Niezwykłe wzory, faktury, kolory – na co się zdecydować?

W XX wieku w oknach polskich domów królowały bogato zdobione firany w parze z zasłonami. Obecnie, zwłaszcza w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, odchodzi się od mocno dekoracyjnej aranżacji okien na rzecz naturalności i prostoty.

Coraz częściej zaciera się też różnica między firankami a zasłonami. W aranżacji okna decydujemy się na półprzejrzyste zasłony, które zapewnią nam intymność, ale jednocześnie nie zabierają zbyt wiele naturalnego światła, a przy tym zupełnie rezygnujemy z firanek.

Wybieramy też minimalistyczne zasłony w delikatnych kolorach i z naturalnych tkanin, tylko dyskretnie drapowane. W nowoczesnych i niewielkich salonach doskonale prezentują się tkaniny lejące, w neutralnych barwach, które nie przytłaczają wnętrza.

W salonach aranżowanych z większym rozmachem i przepychem (w stylu glamour, pałacowym, rustykalnym i klasycznym) bardziej sprawdząją drapowane i spektakularne wzory tkanin, ze srebrnymi i złotymi detalami oraz połyskiem.

Zasłony wzorzyste to świetny wybór dla osób gustujących w zdecydowanych akcentach we wnętrzach. Motywy roślinne (kwiaty i liście) doskonale wkomponowują się w salony w stylu angielskim, prowansalskim i rustykalnym, natomiast wzory geometryczne świetnie odnajdują się w przestrzeniach klasycznych i industrialnych.

Hitem wśród projektantów wnętrz są w tym roku eleganckie zasłony z lejących tkanin, wykończone na dole dekoracyjną lamówką w kolorze zbliżonym do koloru zasłony lub kontrastującym. Taki nowy pomysł na zasłony sprawdza się zarówno w stylizowanych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Kluczowe kwestie przy wyborze zasłon to zwłaszcza:

  • wymiary – jeśli chcemy, aby nasze zasłony były marszczone, ich szerokość powinna być 1,5-2 razy większa niż okna. Tkania najlepiej się będzie prezentowała, jeśli zasłony będą zaczynały się tuż przy suficie, a ich dół będzie sięgał podłogi lub lekko na nią opadał;
  • materiał – jeśli zasłona ma być nie tylko ozdobą, ale również pełnić dodatkowe funkcje (ochrona przed światłem i zapewnienie prywatności), wybierzmy tkaniny o większej gramaturze. Warto kupować materiały wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia i działanie promieni słonecznych oraz łatwe w pielęgnacji, m.in. z żakardu, lnu i bawełny, weluru, aksamitu, poliestru;
  • kolor – zasłony o mocnych barwach doskonale wkomponują się w neutralne wnętrze, stanowiąc jego mocny akcent; w salonach wielobarwnych, np. w stylu boho i vintage, zdecydujmy się na delikatne kolory zasłon, które będą stanowiły tło dla reszty aranżacji i jej nie zdominują;
  • sposób montażu – na karniszu sufitowym, czyli szynie ( za pomocą żabek i innych systemów) lub na drążku osadzonym na wsporniku, na którym już jest nawleczona zasłona. Możemy też montować zasłony na klasycznym karniszu ściennym mocowanym kołkami na nadprożu okna (na szelkach, marszczonej taśmie, przeszyciu tunelowym lub metalowych kółkach).

.
Dekoracja okna powinna zarówno podkreślać styl salonu, jak i być jego ozdobą. Zastanówmy się więc, jakie zasłony najbardziej będą pasowały do aranżowanego wnętrza i najlepiej spełnią nasze oczekiwania. Gdy postawimy na wyraziste wzory, starajmy się, żeby dobierane dodatki dekoracyjne były stonowane i tworzyły spójną całość.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom