Żarówka z czujnikiem ruchu i zmierzchu – jak działa i jak podłączyć?

Materiał informacyjny Bricoman
Jeszcze do niedawna chcąc załączać oświetlenie za pomocą detekcji ruchu albo wykrycia zmniejszenia natężenia światła dziennego, należało zastosować specjalne lampy posiadające wbudowane czujniki ruchu lub zmierzchu lub współpracujące z detektorami zewnętrznymi. Dziś dostępne są na rynku żarówki umożliwiające wykrycie ruchu oraz zmierzchu, a w konsekwencji włączenie tylko tej lampy, w której dana żarówka została zainstalowana.

Jak działa żarówka z czujnikiem ruchu?

Technicznie rzecz biorąc źródła światła wyposażone w czujniki ruchu to nie żarówki, lecz diody elektroluminescencyjne (LED) współpracujące z czujnikiem i elektroniką, która odcina dopływ prądu lub tworzy połączenie dla przepływu energii elektrycznej. Oczywiście w języku potocznym takie źródło światła nazywane jest powszechnie żarówką i dla potrzeb tego artykułu pozostaniemy przy nomenklaturze zrozumiałej dla wszystkich czytelników.

Warto podkreślić, że na umieszczenie całego mechanizmu, do niedawna sporej wielkości, w jednej małej żarówce, pozwala postępująca miniaturyzacja elementów elektronicznych w połączeniu z rozwojem technologii LED. Ledowa żarówka z czujnikiem ruchu działa w ten sposób, że przez większość czasu pozostaje wyłączona, odcinając dopływ prądu z instalacji elektrycznej do źródła światła. Ruch, który wystąpi w jej pobliżu, powoduje stworzenie połączenia dla przepływu prądu, a w efekcie zaświecenie żarówki, a po określonym czasie jej zgaszenie.

Jak działa żarówka z detektorem zmierzchu?

Najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach detektory i alarmy związane są oczywiście z zapewnieniem domownikom bezpieczeństwa i komfortu. Jednym z praktycznych, dostępnych od niedawna rozwiązań jest żarówka LED z detekcją zmierzchu.

Sam mechanizm działania żarówki z czujnikiem zmierzchu przypomina schemat pracy żarówki z detektorem ruchu, z tą tylko różnicą, że czujnik wykrywa nie ruch, lecz zmniejszenie natężenia światła dziennego, czyli po prostu nadchodzący zmierzch. Jeśli natężenie oświetlenia zmniejsza się poniżej założonego poziomu – sygnał z czujnika podawany jest do modułu elektronicznego żarówki, a następnie wskutek jego zadziałania następuje przepływ prądu i żarówka zaczyna świecić. Z kolei zwiększenie natężenia oświetlenia powoduje odcięcie dopływu prądu i wygaśnięcie źródła światła.

Żarówki z detekcją zmierzchu stanowią doskonałe rozwiązanie przy oświetleniu zewnętrznym, ale sprawdzą się również w domach i mieszkaniach, a także budynkach biurowych czy innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie np. w ciągach komunikacyjnych po zmroku zawsze pozostawia się włączone oświetlenie.

Zobacz także: https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/wideodomofony-dzwonki-alarmy/alarmy-i-detektory

Rodzaje żarówek z detekcją ruchu

Choć na rynku dostępne są różne żarówki z detekcją ruchu (np. świetlówki, lampy halogenowe), to jednak z uwagi na niskie zużycie energii elektrycznej największą popularnością cieszą się obecnie diody LED.

Niezależnie jednak od rodzaju źródła światła, wybierając żarówkę z detekcją ruchu, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, dzięki którym możliwe jest jak najbardziej optymalne dopasowanie rozwiązania do konkretnych potrzeb. Kupując żarówkę, należy przyjrzeć się następującym danym technicznym:

 • barwie światła,
 • mocy elektrycznej,
 • odległości od żarówki, w jakiej ruch jest wykrywany,
 • czas wyłączenia po wykryciu ruchu.

BARWA ŚWIATŁA
Barwa światła białego obejmuje odcienie od zimnych, niebieskawych, poprzez naturalne aż po coraz cieplejsze, kończąc na barwie żółtej. Barwę światła określają stopnie Kelvina (K), przy czym:

 • 10 000 K to światło niebieskawe;
 • 6000 K – białe;
 • 4000 K – uniwersalne, najbardziej zbliżone do dziennego;
 • 2700-3000 K – światło przypominające barwą tradycyjną żarówkę wolframową;
 • 2200 K i mniej – światło zdecydowanie ciepłe, przypominające płomień świeczki czy lampy naftowej.

MOC ELEKTRYCZNA
Z kolei moc elektryczna źródła światła określa siłę świecenia i mierzona jest w Watach (W). W przypadku żarówek LED nie jest nam łatwo określić, jak mocno będzie świecić żarówka o mocy 3 czy 5 W. Dlatego stosuje się przeliczniki na moc tradycyjnych żarówek. Każdy z nas z doświadczenia wie, że żarówka wolframowa, o mocy 20 W jest słaba, a o mocy 60 W dość mocna. Dlatego warto zapamiętać, że:

 • 25 W żarówka wolframowa odpowiada 5 W żarówce LED;
 • 60 W żarówka wolframowa odpowiada 7 W żarówce LED;
 • 100 W żarówka wolframowa odpowiada 15 W żarówce LED.

OBSZAR DETEKCJI
Każda żarówka z detekcją ruchu powinna na opakowaniu zawierać informację o odległości, z jakiej ruch jest wykrywany, a także o kącie detekcji. Na rynku można nabyć żarówki LED wykrywające ruch z odległości 3-5, 3-8, 8-10 m i innych. Kąt detekcji wynosi przeciętnie 180 stopni, ale dostępne są także żarówki o kącie detekcji 360 stopni. Oczywiście takie czujniki wykryją ruch tylko wówczas, jeśli dostęp wokół lampy będzie nieograniczony przegrodami (np. pod wiatą garażową czy dachem wolnostojącej altany pozbawionej ścianek bocznych).

CZAS DZIAŁANIA
Żarówki LED z czujnikiem ruchu oczywiście pozostają załączone przez określony czas po wykryciu ruchu. Zwykle jest to kilkadziesiąt sekund. Warto jednak dokładnie sprawdzić ten parametr i dopasować żarówkę do własnych potrzeb również pod tym względem. Jeśli za pomocą żarówki chcemy oświetlić kilkanaście metrów ścieżki ogrodowej, potrzebujemy dłuższego czasu niż na oświetlenie korytarza w mieszkaniu o długości 2 m.

Zobacz ofertę żarówek i świetlówek w sklepach Bricoman.

Gdzie podłączyć taką żarówkę z czujnikiem?

Żarówki z czujnikiem ruchu zainstalowane na zewnątrz mogą pełnić funkcję odstraszającą, albo służyć ułatwieniu przemieszczania się po posesji po zmroku. Wobec możliwości oszczędności energii, jaką daje technologia LED, oświetlenie zewnętrzne coraz częściej pozostawia się załączone na stałe i wówczas na zewnątrz większe znaczenie ma współpraca żarówek z czujnikami zmierzchu.

Na znaczeniu zyskują za to żarówki z wbudowanymi detektorami ruchu wewnątrz budynków. Ze względu na łatwość podłączenia mechanizmu (wystarczy po prostu w zwykłej lampie wymienić żarówkę energooszczędną lub ledową na LED z czujnikiem), takie rozwiązania stosowane są coraz częściej nie tylko w biurach, szpitalach czy hotelach, lecz nawet w prywatnych domach i mieszkaniach, w szczególności na korytarzach, w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych czy w garażach.

Jak podłączyć czujniki ruchu i zmierzchu w lampie?

Choć podłączenie zewnętrznego czujnika ruchu lub zmierzchu do lampy nie jest skomplikowane, to wobec ogromnego wyboru gotowych rozwiązań powstaje pytanie o sens stosowania odrębnego czujnika i dobierania do niego odpowiedniej lampy.

W typowych zastosowaniach lepiej zdecydować się na zakup lampy z wbudowanym czujnikiem albo na nabycie żarówki LED zintegrowanej z detektorem. Jeśli jednak z jakichś powodów użytkownik zdecyduje się na podłączenie czujnika do lampy, należy jedynie pamiętać o tym, że czujnik należy włączyć w obwód elektryczny pomiędzy źródłem zasilania, a oprawą, której działanie ma wyzwalać ten czujnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie