Zadbaj o czysty dach na wiosnę — jak przebiega czyszczenie dachów

Materiał informacyjny grupabiotop.pl

Wraz z nadejściem wiosny, wielu z nas zaczyna myśleć o porządkach na zewnątrz naszych domów. Koncentrujemy się wówczas na ogrodzie, przywracamy ład w najbliższym otoczeniu, nie zawsze patrząc wyżej, na dach. Tymczasem czyszczenie dachu to ważne zadanie, które może pomóc w utrzymaniu go w dobrej kondycji przez długie lata. W tym artykule omówimy, jak przebiega czyszczenie dachu, jakie są najlepsze metody i czy można to zrobić samemu.

Czym jest czyszczenie dachu?

Czyszczenie dachówki to proces usuwania brudu, pleśni, mchu i innych zanieczyszczeń z powierzchni dachu. Proces ten nie tylko podnosi estetykę domu, ale również ma wpływ na zwiększenie żywotności pokrycia dachowego. Zanieczyszczenia na dachu mogą bowiem prowadzić do zwiększonej wilgoci, a ta może prowadzić do uszkodzenia pokrycia i negatywnie wpłynąć na izolację termiczną domu. W świetle wysokich cen energii i paliw ryzyko to powinno być dodatkową motywacją do zadbania o dach.

Kiedy najlepiej przeprowadzić czyszczenie dachówki?

Czyszczenie dachu najlepiej przeprowadzić na wiosnę lub wczesną jesienią. Wówczas warunki pogodowe są bardziej stabilne, a temperatura umożliwia skuteczne czyszczenie. W lecie istnieje ryzyko uszkodzenia materiału pokrycia dachu, gdyż działanie słońca może powodować przegrzanie powierzchni.

Jakie narzędzia są potrzebne do czyszczenia dachu?

W zależności od stopnia zabrudzenia mycie dachów może być prostsze lub trudniejsze. Do czyszczenia dachu używa się:

 • drabinę, rusztowanie lub podnośnik koszowy,
 • myjkę ciśnieniową lub wąż ogrodowy z końcówką do mycia,
 • szczotka do dachu,
 • specjalistyczny środek czyszczący,
 • rękawice ochronne.

Czynności wykonywane podczas mycia dachu nie są skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, które sprzyjają bezpieczeństwu osoby wykonującej prace na wysokości i samej konstrukcji i powłoki dachowej.

Jak przebiega czyszczenie i malowanie dachu?

 • Czyszczenie może być samodzielnym procesem lub przygotowaniem do malowania dachu. Od firmy Biotop, która od lat zajmuje się czyszczeniem i malowaniem dachów, uzyskaliśmy kilka wskazówek, jak prawidłowo podejść do tematu.
 • Bezpieczeństwo — przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że wszystkie elementy dachu są stabilne i pozwalają na bezpieczną pracę, a także że wszyscy ludzie i zwierzęta znajdują się z dala od obszaru pracy.
 • W drugim kroku usuwa się największe zanieczyszczenia ręcznie lub z pomocą szczotki.
 • Po usunięciu dużych zanieczyszczeń można przystąpić do mycia dachu. W przypadku niskiego poziomu zanieczyszczeń można skorzystać z węża ogrodowego z końcówką dla mycia lub ręcznej szczotki. W przypadku silniejszych zabrudzeń należy skorzystać z myjki ciśnieniowej, myjąc z góry na dół. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne środki chemiczne.
 • Po umyciu dachu należy dokładnie usunąć wszelkie resztki z powierzchni, zwracając szczególną uwagę na rynny, i wypłukać dach wodą.
 • Po zakończeniu czyszczenia dachu warto zbadać jego stan. W razie potrzeby można dokonać napraw lub wymiany elementów.
 • Czysty dach można malować natryskowo lub przy użyciu pędzla.

Mycie i malowanie dachu są czynnościami ściśle powiązanymi, gdyż nie można malować brudnego dachu. Firmy zajmujące się tym wykonują mycie dachu w ramach usługi malowania. Cena jest zwykle ustalana indywidualnie.

Biotop — malowanie dachów

O ile czyszczenie dachów można wykonać samemu, to jego malowanie wymaga wprawy i odpowiedniego sprzętu. Dla własnego bezpieczeństwa i jakości wykonanych robót warto zatrudnić fachowców. Dobrze pomalowany dach wygląda ładniej i bardziej estetycznie, jest mocniejszy i mniej podatny np. na rdzę i jest zabezpieczony przed wilgocią. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule „Malowanie dachu – jakie niesie korzyści i jak robić to prawidłowo?”.

Jakie są najczęstsze problemy podczas czyszczenia i malowania dachu?

 • Pozornie prosta czynność może sprawić niespodziewane problemy. Najczęściej dotyczą one:
 • Bezpieczeństwa, gdyż czyszczenie dachu jest pracą na wysokości i wymaga zachowania ostrożności i sprzętu asekuracyjnego.
 • Zatykanie rynien, które mogą się zatykać, jeśli mycie dachu zostanie przeprowadzone w nieprawidłowy sposób.
 • Uszkodzenia dachu, które powstało w wyniku nieprawidłowego mycia lub braku świadomości osłabienia konstrukcji przed wejściem na dach.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń pracownicy Grupy Biotop, wyposażani są w odpowiedni sprzęt, który pozwala na ocenę bezpieczeństwa prac i w razie konieczności proponują wykonanie prac naprawczych lub prace na dachu bez wchodzenia na nie, np. z pomocą podnośnika koszowego lub z rusztowania.

Czyszczenie dachówki nie musi spoczywać na Twoich barkach

Czyszczenie dachów to ważne zadanie, które powinno być przeprowadzane regularnie, aby utrzymać dach w dobrej kondycji. Wiążą się z nim jednak pewne zagrożenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia dachu należy upewnić się, że posiada się odpowiednie narzędzia i środki czyszczące oraz zachować zasady BHP podczas pracy na wysokości. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, pozostaw to fachowcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom