Wynajem pokoi i fiskus. O czym powinniśmy pamiętać

GDP
Wynajem pokoi i fiskus. O czym powinniśmy pamiętaćWynajem pokoi i fiskus. O czym powinniśmy pamiętać
Wynajem pokoi i fiskus. O czym powinniśmy pamiętaćWynajem pokoi i fiskus. O czym powinniśmy pamiętać Sebastian Wołosz
Dzięki finałowi regat The Tall Ships’ Races, na który przyjechało wielu turystów z całej Polski i zagranicy, zarobiły nie tylko hotele, ale i niektórzy mieszkańcy regionu. Wynajem pokoju, mieszkania czy domu turystom w sezonie wakacyjnym staje się coraz popularniejszy.

Warto wiedzieć, że uzyskane w ten sposób dochody mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (czyli PIT), o ile spełnione są pewne warunki.

– Z tej możliwości skorzystać mogą np. osoby wynajmujące pokoje gościnne w budynkach położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, o ile nie dysponują więcej niż pięcioma pokojami – wyjaśnia Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie. Jeżeli te warunki są spełnione, wtedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeżeli w ramach tych usług podatnicy zapewniają również wyżywienie dla wypoczywających turystów, dochody z tego tytuły także mogą być zwolnione z podatku. A co z mieszkańcami miast, którzy zdecydowali się wynająć turystom mieszkanie?

Osoba taka ma dwie możliwości. Pierwsza to „zwykły" najem prywatny. Może wtedy wybrać sposób rozliczania się z fiskusem. Może zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wówczas zapłaci 8,5 proc. podatek od należności za wynajmowane pokoje.

– Trzeba przy tym rozwiązaniu pamiętać, że podatnik nie rozliczy żadnych kosztów, poniesionych na wyremontowanie pokoi, przez co nie zmniejszy sobie podstawy opodatkowania – wyjaśnia Małgorzata Brzoza. – Natomiast koszty związane z remontem można odliczyć, jeśli podatnik wybierze opodatkowanie według skali podatkowej, czyli stawki 18 proc. do przychodów w wysokości 85 tys. zł, i 32 proc. powyżej tej kwoty. Pamiętać wówczas trzeba, że ten próg dochodowy dotyczy wszystkich dochodów podatnika, zarówno z pracy na etacie, jak też z najmu. Druga forma wynajmu to działalność gospodarcza.

Również w tym przypadku przedsiębiorca ma możliwość wyboru spośród dwóch opcji rozliczenia z fiskusem, z tym, że w tym przypadku wybiera między skalą podatkową (18 proc. i 32 proc.) a podatkiem liniowym (stawka 19 proc.).

– Wybór opodatkowania podatkiem liniowym również daje możliwość rozliczenia kosztów, aczkolwiek ogranicza możliwość skorzystania z różnych innych rozwiązań preferencyjnych, jak np. możliwość rozliczania się w zeznaniu rocznym wspólnie z małżonkiem – dodaje Małgorzata Brzoza.

Sezonowy wynajem pokoi może być opodatkowany również w postaci karty podatkowej, jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12. Podatnicy są tu zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

MAREK RUDNICKI 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom