Wprowadzić więcej światła i zatrzymać ciepło. Przeszklenia a termoizolacja budynku

Materiał informacyjny Aluprof

Okna i drzwi są najbardziej newralgicznym punktem, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną budynku, a dodatkowo sprzyjają również powstawaniu mostków cieplnych. Decydując się na duże przeszklenia, warto więc postawić na produkty spełniające wyśrubowane normy techniczne i wykonane z najlepszych materiałów.

Do bardzo ważnych cech mających wpływ na funkcjonowanie naszych domów i miejsc pracy należą parametry techniczne okien i drzwi. Jest to o tyle istotne, że zgodnie z tzw. Warunkami Technicznymi obowiązującymi od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki powinny cechować się odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania.

Szczególną rolę w spełnieniu wyśrubowanych norm odgrywa więc stolarka okienna i drzwiowa, która powinna wyróżniać się wysoką izolacyjnością termiczną, czyli zdolnością do jak najdłuższego utrzymywania ciepła w budynku.

Im lepsza izolacyjność termiczna, tym mniej energii potrzeba do ogrzania domu, zwłaszcza podczas niskich temperatur.

Istotnie wpływa na nią jakość materiałów wykorzystanych do budowy, w tym okien i drzwi, a także sposób ich montażu. Na co więc zwracać uwagę, jeśli marzymy o imponujących przeszkleniach w domu, a jednocześnie zależy nam na dobrej termoizolacji i trwałości konstrukcji?

Za wysokiej jakości produktem, który będzie nam służył długie lata, zwykle idzie nieco wyższa cena. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w wytrzymałą stolarkę okienną i drzwiową o doskonałych parametrach izolacyjnych zwraca się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań energooszczędnych, w tym również takie, które z powodzeniem spełniają nawet surowe wymagania budownictwa pasywnego.

Przykładem jest system firmy Aluprof: MB-104 Passive, którego najwyższa izolacyjność termiczna została potwierdzona prestiżowymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt. Okna i drzwi aluminiowe z przegrodą termiczną w systemie MB-104 Passive cechuje również bardzo dobra izolacyjność akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość konstrukcji. Parametry stolarki wykonanej na bazie tego systemu przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm.

Panoramiczny widok otoczenia domu w połączeniu z wysoką izolacyjnością termiczną możemy także uzyskać, decydując się na nowoczesne, wielkogabarytowe drzwi przesuwne z ukrytą ramą MB-Skyline Type R firmy Aluprof. To rozwiązanie oparte na wąskich profilach. Kształtowniki skrzydła drzwi są ukryte w ościeżnicy, a jedynym elementem widocznym po zamknięciu drzwi jest wąski, 25-milimetrowy słupek. Skrzydła aluminiowych drzwi są wykonywane z nowoczesnych, przyjaznych środowisku materiałów zapewniających najwyższe parametry izolacyjności termicznej, które dodatkowo zwiększa zastosowanie pakietów 3-szybowych o grubości od 52 do 60 mm.

Na komfort przebywania w domu istotnie wpływa wiele czynników, w tym jego wygląd, widok z okna oraz ilość światła docierającego do wnętrza. Nie bez znaczenia jest również komfort termiczny, który dodatkowo przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Jak pokazują powyższe przykłady, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminiowych okien i drzwi jesteśmy w stanie zachować izolacyjność termiczną, nie rezygnując przy tym z imponujących przeszkleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie