Wilki powodują coraz więcej strat w rolnictwie. Jedni chcą zmian w zarządzaniu populacją, inni dalszej ochrony

OPRAC.: Redakcja Strefa Agro
Zdarza się, że wilki podchodzą do gospodarstw i na pastwiska.
Zdarza się, że wilki podchodzą do gospodarstw i na pastwiska. unsplash.com/Mario Losereit
Sejmowa komisja rolnictwa wyraziła niezadowolenie z odpowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska dotyczącej zarządzania populacją wilków w Polsce, wskazując na rosnące szkody w rolnictwie spowodowane przez te zwierzęta. Dochodzi do zagryzień zwierząt gospodarskich i psów.

Spis treści

Odpowiedź na dezyderat komisji rolnictwa ws. populacji wilków

Podczas czwartkowego posiedzenia, sejmowa komisja rolnictwa zajęła się odpowiedzią Ministra Klimatu i Środowiska na wcześniejszy dezyderat dotyczący zmian w zarządzaniu populacją wilków w Polsce. Brak obecności przedstawicieli ministerstwa na posiedzeniu został uznany przez przewodniczącego komisji, Mirosława Maliszewskiego, za lekceważenie i wywołał jego ubolewanie.

W marcu 2024 roku, komisja, po analizie informacji o szkodach w rolnictwie spowodowanych przez wilki, postulowała

  • przeprowadzenie ogólnopolskiej inwentaryzacji wilków,
  • opracowanie strategii zarządzania ich populacją
  • oraz obniżenie statusu ochronnego tych zwierząt z ochrony ścisłej do częściowej.

Podczas ówczesnego posiedzenia padło stwierdzenie, że w ostatnich latach populacja wilka znacząco wzrosła i nie jest on już gatunkiem zagrożonym w Polsce.

Dlatego też skuteczna ochrona tego gatunku "nie powinna być oparta o dogmat ochrony ścisłej, nieakceptowanej i nieprzestrzeganej przez kluczowe grupy społeczne (mieszkańcy obszarów wiejskich, rolnicy, myśliwi), tylko o działania, których nadrzędnym celem będzie zapewnienie racjonalnego gospodarowania populacją".

Ile zwierząt rocznie zagryzły wilki?

Stwierdzone przypadki zagryzień przez wilki zostały ujęte w Roczniku statystycznym leśnictwa 2023 wydanym przez Główny Urząd Statystyczny. W łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 były to razów zwierzęta domowe, jak i łowne:

  • 255 szt. bydła
  • 1052 owiec
  • 137 kóz
  • 1321 psów
  • 198 łosi
  • 3713 jeleni
  • 7813 saren
  • 2190 dzików
  • 1529 szt. pozostałych zwierząt łownych

Ochrona wilków w Polsce odpowiednim kompromisem

Ministerstwo klimatu w swojej odpowiedzi podkreśliło, że populacja wilków jest chroniona od 1998 roku i rośnie, co prowadzi do częstszych interakcji z ludźmi. Zaznaczyło również, że obecny system zarządzania populacją, oparty na zezwoleniach i możliwości uzyskania odszkodowań za szkody, jest elastyczny i nie wymaga zmian.

Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, problem szkód w rolnictwie często wynika z niewłaściwego zabezpieczenia zwierząt przez rolników. Resort uważa, że obecny system ochrony wilków jest odpowiednim kompromisem między ochroną przyrody a potrzebami rolnictwa.

Komisja rolnictwa niezadowolona, chce zmian w podejściu do wilków

Wiceszef komisji rolnictwa, Kazimierz Plocke, skrytykował odpowiedź ministerstwa, wskazując na brak chęci do wprowadzenia zmian sugerowanych przez komisję. Przewodniczący komisji zaapelował do MKiŚ o zmianę retoryki, wskazując na rosnący spór między środowiskiem rolniczym a ministerstwem.

W wyniku głosowania, komisja postanowiła zwrócić odpowiedź ministerstwa jako niezadowalającą i oczekuje na ponowne rozpatrzenie dezyderatu. Planowane jest również wspólne posiedzenie komisji rolnictwa i środowiska w tej sprawie.

Ostatecznie, wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, zadeklarował przekazanie uwag rolnictwa do ministerstwa, podkreślając zgodność z opiniami większości uczestników posiedzenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.