Wierzba mandżurska jest ładna, nawet gdy nie ma liści. Jak uprawiać to drzewo o poskręcanych pędach? Pielęgnacja i cięcie wierzby

Katarzyna Józefowicz
Wierzba mandżurska nie jest wymagająca, a wygląda oryginalnie. Łatwo ją też samodzielnie rozmnożyć (na zdjęciu egzemplarz wyhodowany z gałązki, która była dekoracją w bukiecie).
Wierzba mandżurska nie jest wymagająca, a wygląda oryginalnie. Łatwo ją też samodzielnie rozmnożyć (na zdjęciu egzemplarz wyhodowany z gałązki, która była dekoracją w bukiecie). Katarzyna Laszczak
Wierzba mandżurska, zwana też wierzbą babilońską, ma niewielkie wymagania, a wygląda interesująco. A wszystko dzięki ozdobnym, poskręcanym pędom, które sprawiają, że drzewo wygląda atrakcyjnie nawet jesienią i zimą, kiedy nie ma liści. Podpowiadamy, jak uprawiać wierzbę mandżurską i kiedy ją przycinać.

Spis treści

Jak wygląda wierzba mandżurska?

Ozdobne drzewa zachwycają pięknymi kwiatami lub kolorowymi liśćmi, ale niektóre z nich posiadają też niezwykle oryginalne pędy. Należy do nich m.in. wierzba mandżurska, nazywana też wierzbą babilońską odmiany mandżurskiej (Salix babylonica var. Pekinensis), która w uprawie spotykana jest przede wszystkim w postaci odmiany „Tortuosa”.
Jest ona małym, czasem wielopniowym drzewkiem (ok. 4-5/8 m wys.). Jej charakterystyczną cechę są oliwkowo-żółte, powyginane i poskręcane pędy. W sezonie korona drzewka pokryta jest licznymi, zielonymi, smukłymi, długimi, lancetowatymi, lekko poskręcanymi liśćmi, ale roślina najatrakcyjniej prezentuje się w stanie bezlistnym, gdyż wtedy jej pokręcone pędy są szczególnie dobrze widoczne.

Gdzie posadzić wierzbę mandżurską?

Drzewko może stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu. Pięknie prezentuje się w pobliżu oczek i zbiorników wodnych lub na wilgotnych rabatach w towarzystwie innych, niezbyt wysokich drzew i krzewów ozdobnych. Może być też sadzone jako soliter na tle trawnika bądź ogrodzenia. Jego oryginalne, pogięte pędy są też cenionym dodatkiem florystycznym, gdyż wspaniale uzupełniają kompozycje z żywych i suszonych roślin.

W ogrodach uprawia się głównie odmianę „Tortuosa”, która ma poskręcane pędy i wygląda ładnie nawet bez liści.
W ogrodach uprawia się głównie odmianę „Tortuosa”, która ma poskręcane pędy i wygląda ładnie nawet bez liści. Michał Laszczak

Jak uprawiać wierzbę babilońską „Tortuosa”?

Wierzba „Tortuosa” rośnie szybko i nie jest szczególnie wymagająca, dlatego w ogrodzie nie powinna sprawiać większych kłopotów. Najlepiej czuje się na żyznym, próchniczym, świeżym, stale lekko wilgotnym podłożu, ale poradzi sobie też na każdej typowej glebie ogrodowej i zniesie krótkotrwałą suszę (podczas przedłużających się okresów bezdeszczowych warto ją nawadniać). Wymaga jednak w pełni słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska, gdyż jest światłożądna i ciepłolubna. Jest także umiarkowanie mrozoodporna (znosi temperatury do ok. -21/-23°C). W surowe zimy jej pędy mogą częściowo przemarzać i choć wiosną zwykle ładnie odrastają (roślina ma duże zdolności regeneracyjne), lepiej unikać uprawy drzewka w najchłodniejszych rejonach kraju.

Nawożenie i ściółkowanie wierzby mandżurskiej

Wierzba mandżurska rośnie szybko, dlatego zużywa sporo składników pokarmowych, ale nie oczekuje systematycznego dokarmiania nawozami mineralnymi. Zdecydowanie bardziej odpowiadają jej nawozy organiczne jak np. kompost, gnojówka roślinna (np. z pokrzywy) czy biohumus, które nie tylko dostarczą roślinie potrzebnych substancji pokarmowych, ale też wzbogacą podłoże w cenną materię organiczną. Glebę wokół wierzby warto też ściółkować, np. ściętą trawą, zrębkami lub trocinami, co pozwoli ograniczyć nadmierne parowanie wody i rozwój chwastów. Zimą ściółka będzie też stanowiła dodatkową ochronę korzeni przed chłodem.

Szkodniki i choroby wierzby

Uprawiana na odpowiednim stanowisku wierzba, zwykle nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki. Czasami jednak mogą się jej przytrafić takie choroby jak rdza, a w gorące, suche lata na jej liściach mogą pojawić się przędziorki. W razie zauważenia pierwszych oznak rozwoju choroby lub żerowania szkodników, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.

Wierzba mandżurska – cięcie

Wierzba mandżurska ma ładny, naturalny, lekko płaczący pokrój, więc młode egzemplarze nie muszą być przycinane (można natomiast przyginać ich pędy i formować koronę na kształt parasola). Roślina znosi jednak zabieg doskonale, dlatego w razie potrzeby można bez problemu skorygować jej pokrój, przycinając pędy wczesną wiosną, tuż po przekwitnięciu kwiatów, nazywanych baziami lub kotkami, ale jeszcze przed rozpoczęciem rozwojem liści i rozpoczęciem przez roślinę intensywnej wegetacji.
Starsze egzemplarze, które straciły już swój ładny pokrój, można bez obaw przycinać bardziej radykalnie. Pozwoli to odmłodzić drzewo i przywrócić mu efektowny wygląd oraz ładny, gęsty pokrój.

Rozmnażanie wierzby mandżurskiej

Wierzba mandżurska jest jednak drzewkiem nie tylko mało wymagającym i łatwym w uprawie, ale też dającym się bardzo łatwo rozmnażać. Wystarczy umieścić jej ścięte gałązki w wodzie lub w stale wilgotnym podłożu, a po niedługim czasie się ukorzenią, dając początek nowym roślinom (cecha charakterystyczna wielu gatunków wierzby). Bywa, że korzenie wypuszczają gałązki, użyte jako dekoracja bukietu. Łatwość ukorzeniania wierzby mandżurskiej można wykorzystać, tworząc z niej oryginalne szpalery lub luźne żywopłoty. Wystarczy powkładać w wilgotne podłoże pędy wierzby (mniej więcej co 1 m) i pozwolić im się rozrastać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom