Walutowe kredyty hipoteczne nie dla Polaków

redakcja.regiodom, ska/ je/ gma/
Kredyty hipoteczna w euroCoraz rzadziej Polacy składają wnioski o kredyty hipoteczne w obcej walucie, ponieważ nie są w stanie spełnić wygórowanych wymagań stawianych przez banki.
Kredyty hipoteczna w euroCoraz rzadziej Polacy składają wnioski o kredyty hipoteczne w obcej walucie, ponieważ nie są w stanie spełnić wygórowanych wymagań stawianych przez banki. ferguweb
Udostępnij:
Kredyty w walutach obcych mają mniejsze oprocentowanie i niższą ratę. Niestety Polakom coraz trudniej je dostać. Tylko jeden bank udziela kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, a dziesięć - w euro, ale trudno sprostać wymogom, jakie stawiają banki.

Kredyt we franku szwajcarskim ma szansę zaciągnąć osoba z zarobkami na poziomie 15 tys. zł netto. W przypadku kredytu w walucie europejskiej banki pobierają wysokie marże, wymagając także wysokich zarobków lub wysokiego wkładu własnego.

Niższe oprocentowanie i rata kredytu kosztem większego ryzyka

Marcin Krasoń z firmy doradczej Open Finance przypomina, że z pożyczania we franku szwajcarskim banki zaczęły się masowo wycofywać już latem 2011 roku, w ostatnich miesiącach to samo dotyczy finansowania zakupu nieruchomości w euro. Dodał, że kredyty walutowe kuszą niższym oprocentowaniem i niższą ratą, ale nie wolno zapominać o ryzyku kursowym. Wahania kursowe mogą doprowadzić do skokowego wzrostu raty miesięcznej, co znacznie obciąży budżet domowy klienta.

Misja Komisji Nadzoru Finansowego

– Przed takimi konsekwencjami chce klientów uchronić Komisja Nadzoru Finansowego poprzez zniechęcenie banków do kredytowania w walutach – dodał Krasoń. Przypomniał, że od tego roku obowiązuje tzw. rekomendacja S, która z jednej strony ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych klientów, a z drugiej skłoniła banki, aby nie udzielały kredytów w walutach innych niż złoty.

Po wdrożeniu w życie rekomendacji S, banki mają liczyć zdolność kredytową tak, jakby klient zadłużał się na maksymalnie 25 lat (dotyczy to wszystkich kredytów, także tych w złotych), nawet jeśli rzeczywiście kredyt udzielany jest na dłużej. Klienci, którzy wskutek obowiązywania rekomendacji nie otrzymają oczekiwanego kredytu, będą musieli zaciągnąć niższy lub posiłkować się dochodami kogoś z rodziny.

Coraz mniej Polaków stara się o kredyty walutowe

Dodatkowo łączna suma rat kredytów klienta nie może przekroczyć 42 proc. zarobków netto. Rok temu ok. 20 proc. wniosków kredytowych złożonych przez klientów Open Finance dotyczyło kredytów walutowych. W styczniu 2012 r. odsetek ten spadł poniżej 9 procent.

Raty w już zaciągniętych kredytach spadają

Według danych firmy doradczej Expander, początek 2012 r. przyniósł bardzo dobre informacje dla osób spłacających kredyty walutowe, gdyż za sprawą umocnienia się złotego, zarówno wobec franka, jak euro, lutowe raty były znacznie niższe niż w poprzednich miesiącach. Według Expandera marże kredytów w euro wyniosły od 2,15 do 4,65 proc., a oprocentowanie od 3,41 do 6,25 proc.

Walutowe kredyty hipoteczne nie dla Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie