W Sarbinowie cuda za miliony

GDP
SarbinowoTak mają wyglądać przebudowane obiekty w Sarbinowie, położone w pobliżu morza.
SarbinowoTak mają wyglądać przebudowane obiekty w Sarbinowie, położone w pobliżu morza. Starostwo powiatowe w Koszalinie.
Koszalińskie starostwo chce budować za 7 milionów złotych ośrodek edukacji ekologicznej nad morzem, w Sarbinowie.

Po co komu ośrodek edukacji ekologicznej w Sarbinowie? – Bo turyści przyjeżdżają do nas, niszczą przyrodę, a nikt ich nie edukuje – padł argument ze strony pomysłodawców. Do tego ośrodek ma być też atrakcją turystyczną. Urzędnicy powiatowi liczą, że będzie działał niemal cały rok. Starostwo ma do dyspozycji m.in. dwa budynki w Sarbinowie i to te mają być zagospodarowane. 5 mln zł mają kosztować prace budowlane (w tym 1,8 mln zł ma kosztować postawienie nowego obiektu noclegowego na 30 miejsc). Pozostałe pieniądze będą wykorzystane na wyposażenie. Budynki – jak podkreśla starosta Roman Szewczyk – od dłuższego czasu stoją i niszczeją. Powiat mógłby je sprzedać, ale nie chce na tym interesie stracić. To majątek skarbu państwa, a więc powiat dostałby ze sprzedaży od wojewody zaledwie 25% z całości; szacuje się, że byłoby to ok. 200 tys. złotych.

– Musimy wybierać: albo zaryzykujemy i damy szansę staroście, by zbudował ten ośrodek albo oddamy je wojewodzie i dostaniemy z tego niewiele. A pamiętajmy, że oba budynki stoją i straszą w Sarbinowie przyjezdnych – mówił radny Witold Kopera. – Pytanie, czy stać nas na ekologię – zastanawiał się przewodniczący rady Dariusz Kalinowski. – Razem ze spłatą pożyczki będzie nas to kosztowało 3,3 miliona. Bo wyjaśnijmy, że ponad połowa z szacowanych kosztów ma pochodzić z dofinansowania z funduszy ochrony środowiska, ale też z pożyczki, którą starostwo będzie potem spłacać.

– Ten obiekt zarobi na siebie, poza tym nasz powiat nie jest w złej kondycji – przekonuje starosta Roman Szewczyk. Pytany przez nas, czy starostwo stać na taką inwestycję, odpowiada zdecydowanie, że tak. – Pamiętajmy, że może się okazać po przetargach, że nasz wkład będzie o wiele mniejszy, że nie będziemy musieli korzystać, a potem spłacać pożyczki. A skoro są pieniądze do wzięcia, to warto z tego korzystać – mówi starosta. Ośrodek ma być podzielony na kilka obiektów – przy ul. Leśnej i Nadmorskiej w

Sarbinowie. Przy Nadomorskiej ma być baza noclegowa. Tu w istniejącym już budynku, po remoncie, będzie 20 miejsc noclegowych. Obok w nowym obiekcie wspomniane już 30. Z kolei przy Leśnej ma powstać nowoczesna baza edukacyjna. A tu m.in. pokój hałasu wielkomiejskiego, gdzie turysta będzie mógł przez chwilę poczuć się, jak w wielkim mieście; będzie pokój z lasem w gablocie, i taki, gdzie będzie czekała na dzieciaki podłoga interaktywna z grami i zabawami.

W kolejnych dwóch gabinetach ma być pokazane jak wytwarzana jest energia przy pomocy solarów. Ma być też przygotowany pokój z globusami i komputerami, i też taki, gdzie każde dziecko dowie się, jak chronimy nasz glob dzięki stosowaniu żarówek energooszczędnych, czy jeździe na rowerach w miejsce aut. Do tego biblioteka, czytelnia, miejsce na wykłady, prezentacje multimedialne (pod przeszkloną kopułą).

Wszystko ma działać także w języku niemieckim i być może angielskim. Za wstęp trzeba będzie płacić. – Dwa, może trzy złote – mówi starosta. To z biletów, ale też z noclegów, konsumpcji i sprzedaży pamiątek, mają być głównie wpływy, które mają pozwolić utrzymać obiekty.

Autor: Marzena Sutryk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom