W Polsce wciąż brakuje nawet 2 mln mieszkań. Czy będziemy żyć w ścisku? Na horyzoncie nie widać poprawy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Choć nowe mieszkania wciąż powstają, nadal jest ich za mało w stosunku do potrzeb.
Choć nowe mieszkania wciąż powstają, nadal jest ich za mało w stosunku do potrzeb. Wojciech Matusik / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
O głodzie mieszkań w Polsce mówi się od wielu lat. W naszym kraju wciąż brakuje 1,5-2 mln lokali mieszkalnych. Wydaje się prawdopodobne, że w kolejnych latach problem ich deficytu i życia w ścisku jeszcze się pogłębi. Deweloperzy budują znacznie mniej, a ludności w ostatnich miesiącach przybyło – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Spis treści

Polskie mieszkania wśród najbardziej przeludnionych

O tym, że Polsce wciąż brakuje 1,5-2 mln lokali mieszkalnych, informują ośrodki badawcze. Z danych Eurostatu wynika natomiast, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie – czytamy w artykule w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

Według „PB” warunki mieszkaniowe Polaków „wciąż są słabe, a na horyzoncie nie widać poprawy; deweloperzy mają związane ręce, a rządowa pomoc jest znikoma”. Jak wskazuje dziennik, w kolejnych latach problem deficytu i ścisku najprawdopodobniej będzie się pogłębiał, gdyż spada liczba mieszkań budowanych przez deweloperów. Co więcej, w związku z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy liczba ludności wzrosła. Jak szacują eksperci, decyzję o pozostaniu na stałe w naszym kraju podjąć może nawet milion uchodźców.

– Choć deweloperzy zapewniają, że chcieliby budować więcej, sytuacja rynkowa zmusza ich do wciśnięcia hamulca – pisze „PB”, wskazując, że zdaniem branży potrzebna jest ze strony państwa.

Prosty sposób na przechowywanie

Materiały promocyjne partnera

Za mało lokali da gorzej zarabiających

Jak wskazuje dziennik, Polska nie ma się też czym pochwalić, jeśli chodzi o budowę mieszkań dla osób o niższych dochodach, czyli lokali powstających dzięki państwowemu czy gminnemu finansowaniu. Według przywołanego w artykule Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, tylko co setne mieszkanie wybudowane w 2021 r. w Polsce powstało dzięki wsparciu z publicznych pieniędzy.

– Brakuje dobrej woli decydentów i odpowiednich funduszy na budownictwo komunalne czy społeczno-czynszowe – mówi Jędrzyński cytowany przez dziennik.

Resort rozwoju chwali się sukcesami, zapowiada kolejne działania

Jak się okazuje, zdaniem rządu luka mieszkaniowa (czy też głód mieszkań) stopniowo się zmniejsza. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że w celu rozwiązania problemu deficytu w tym segmencie podejmowanych jest „wiele działań, a ich skuteczność widać gołym okiem”.

– Od 2015 r. obserwowany jest dynamiczny wzrost efektów budownictwa mieszkaniowego w Polsce; w 2021 r. oddano do użytkowania prawie 235 tys. mieszkań – najwięcej po 1979 r. – podaje resort rozwoju cytowany przez „PB”.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że w ostatnim czasie przygotowało projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne (tzw. konwersja budynków). Przewiduje on „ułatwienia w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych budynków handlowych i biurowych, związanej ze zmianą sposobu ich użytkowania na mieszkalne”. Jak podał resort, w sierpniu br. projekt zmian rozpatrzyła Komisja Prawnicza w Rządowym Centrum Legislacyjnym. (PAP)

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom