Uprawa rzodkiewki w ogrodzie. Jakie właściwości ma rzodkiewka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Rzodkiewka w ogrodzieZ warzyw w przydomowych ogródkach najchętniej uprawiamy rzodkiewkę – doskonałą na kanapek, do sałatek i pogryzania między posiłkami.
Rzodkiewka w ogrodzieZ warzyw w przydomowych ogródkach najchętniej uprawiamy rzodkiewkę – doskonałą na kanapek, do sałatek i pogryzania między posiłkami. KeraMik (Pixabay.com)
Rzodkiewka to jedna z pierwszych nowalijek. Już w połowie maja pojawia się w naszych ogródkach. Jeżeli teraz ją zasiejemy, też po paru tygodniach będziemy cieszyć się rzodkiewką z własnego ogrodu.

Rzodkiewka to jedno z najpopularniejszych warzyw. Popularna, bo zdrowa. Nawet bardzo zdrowa. Kto mówi, że to bomba witaminowa, ten ma rację.

Zdrowa jak rzodkiewka

Warzywo zawiera mnóstwo witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego) i C (odpowiedzialnej za odporność). Wapń (mocne kości i zdrowe zęby) oraz żelazo, fosfor i cynk, niezbędne dla zdrowia organizmu, też się znajdują w rzodkiewce. Warzywo jest bogate w błonnik, który powinien znaleźć się m.in. w diecie osób mających problemy z układem trawiennym. Rzodkiewki polecane są także osobom cierpiącym na choroby jelit. Ponadto warzywo ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Warto przeczytaćBluszczyk kurdybanek zwany leczniczą bombą – co to za roślina? 

Rzodkiewka jest często składnikiem sałatek i surówek. Ze względu na ładny kolor owoców rzodkiewki, wykorzystuje się je również do dekorowania potraw. Rzodkiewki lubią – nie tylko ze względu na smak – osoby odchudzające się. To dlatego, że 100 gramów rzodkiewki dostarcza jedynie 16 kcal. 

Świeża rzodkiewka ma jędrną i gładką oraz lekko połyskującą skórkę. Aby owoce rzodkiewki były dłużej świeże, należy oderwać od nich zieloną nać.
Świeża rzodkiewka ma jędrną i gładką oraz lekko połyskującą skórkę. Aby owoce rzodkiewki były dłużej świeże, należy oderwać od nich zieloną nać. Fot. PublicDomainPictures (Pixabay.com)

 

Polecamy poradnik: Jak uprawiać warzywa w skrzynkach

Jakim warzywem jest rzodkiewka?

Amatorzy widzą czerwoną, okrągłą rzodkiewkę z zielonymi liśćmi. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą natomiast, że czerwona część to zgrubiały korzeń, pokryty czerwoną skórką z wystającym białym rdzeniem. Rzodkiewka należy do rodziny kapustnych. Warzywo to występuje na wszystkich kontynentach i dostępne jest przez cały rok.

Odmiany rzodkiewki

Do najpopularniejszych odmian rzodkiewki należy Cherry Belle. Ma ona kulisty kształt i czerwone, prawie, że purpurowe kolory. Lucynka również jest kulista, ale różowo-czerwona. Malaga ma podobny kształt, ale przybiera fioletowy kolor. Rowa natomiast jest jaskrawoczerwona. W odróżnieniu od tych wyżej wymienionych (które można uprawiać wiosną i jesienią) rzodkiewką odmiany Rowa można zajadać się nawet przez okrągły rok. Jutrzenka o różowym kolorze i wydłużonym kształcie też jest dostępna praktycznie przez cały rok.

Uprawa rzodkiewki

W ogrodach rzodkiewkę można spotkać od wiosny do jesieni. Zdarza się jednak, że w warunkach domowych lub w szklarni uprawia się ją nawet zimą. – To, podobnie, jak sałata, jedna z pierwszych nowalijek – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Nasiona rzodkiewki można wysiać już w marcu, a zbioru doczekamy się w połowie maja.

Przeczytaj też: Sałatowe ABC 

Warunki dobre dla rzodkiewki

Jakie warunki sprzyjają rzodkiewce? – Żyzna gleba, która może być potraktowana obornikiem albo gnojówką z pokrzywy – odpowiada ekspert. – Lubi słońce i zaciszne miejsca. Rośnie dobrze w sąsiedztwie innych warzyw, choćby sałaty, pomidora czy cebuli.

Działkowcy nie zalecają nawozów azotowych, zwłaszcza tzw. saletrzanowych. To z tego względu, że rzodkiewka często gromadzi azotany pod ziemią.

Trzeba jednak uważać z podlewaniem. – W myśl zasady: co za dużo to niezdrowo – podkreśla Mikietyński. – Gdy rzodkiewka dostaje zbyt dużo wody, szybko rośnie. To powoduje, że w środku staje się pusta, a przez to nie tak smaczna i nie tak soczysta.

Szkodniki rzodkiewki

Warzywo nie jest podatne na szkodniki, ale zdarza się, że i rzodkiewka z nimi przegrywa. Choćby ze śmietką kapuścianą, podobną do muszki. Powoduje gnicie rzodkiewki. Im wcześniejszy wysiew nasion (np. w marcu), tym większe szanse, że szkodnik nie zaatakuje, bo nie zdąży się wylęgnąć. Aby uchronić warzywo, działkowcy polecają pokrycie miejsca uprawy specjalną agrowłókniną lub siateczką o oczkach 1 mm x 1 mm. To jednak metoda pomocna tylko wtedy, gdy śmietka jeszcze się nie pojawiła. Środki chemiczne też są skuteczne.

Polecamy poradnik: Skuteczne sposoby na zwalczanie mszyc

Pchełki też bywają utrapieniem ogrodowej rzodkiewki. Nazwa ich jest myląca. Nie są to bowiem pchły, tylko skaczące minichrabąszcze. Najliczniej występują w upalne dni. Oprysk wtedy jest potrzebny. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom