Uprawa grzybów w domu. Pieczarki, boczniaki i grzyby shitake możesz uprawiać, nawet gdy nie masz ogrodu! Domowa uprawa krok po kroku

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Domowa uprawa grzybów jest prosta i tania. Nie trzeba być posiadaczem ogromnej pieczarkarni, by samemu zająć się uprawą pieczarek czy boczniaków na własne potrzeby.
Domowa uprawa grzybów jest prosta i tania. Nie trzeba być posiadaczem ogromnej pieczarkarni, by samemu zająć się uprawą pieczarek czy boczniaków na własne potrzeby. Auttawit Jindaloung/GettyImages
Grzyby można uprawiać niewielkim nakładem sił i środków. Nie jest do tego potrzebny nawet ogród, a z domowej uprawy można uzyskać kilka kilogramów grzybów. Do samodzielnej hodowli w szczególności nadają się pieczarki, ale także boczniaki oraz bardziej egzotyczne grzyby shitake. Podpowiadamy, jak uprawiać smaczne i zdrowe grzyby.

W sytuacji, gdy kilogram boczniaków czy pieczarek potrafi kosztować kilkanaście złotych, na atrakcyjności zyskuje domowa uprawa tych grzybów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie trzeba wielkiej, przemysłowej pieczarkarni, by uzyskać świetne jakościowo grzyby. Co więcej, nie trzeba do tego specjalnych umiejętności. A z domowej czy ogrodowej uprawy zebrać można kilka kilogramów smacznego, aromatycznego, pozbawionego chemii surowca, który można wykorzystać do przygotowywania domowych specjałów.

Spis treści

Domowa uprawa grzybów – jak się za nią zabrać?

Na rynku dostępne są gotowe zestawy do uprawy grzybów w domu. Dzięki nim można mieć własne pieczarki (w tym uznawanej za najbardziej aromatyczną pieczarki brązowej), popularne w Polsce boczniaki czy niezwykle zdrowe, a ciągle mało u nas znane grzybki shitake (twardziak jadalny). Zestaw taki zakupić można jako „gotowca” – to po prostu balot podłoża przerośniętego już grzybnią. Na kupującym ciążyć będzie już tylko obowiązek dopilnowania, by grzyby rosły w odpowiednich warunkach.

A to właśnie warunki, w których może dojrzewać do zbiorów grzyb sprawiają, że jest to propozycja niemal dla wszystkich. Grzyby bowiem mogą wzrastać w bardzo niskich temperaturach. Dla boczniaka to zaledwie pięć stopni Celsjusza, dla pieczarki o pięć stopni więcej. Balot czy karton z ziemią może więc stać jesienią na balkonie, w garażu, spiżarni a nawet w piwnicy (w przypadku pieczarki, która do wzrostu nie potrzebuje światła dziennego).

Domowa uprawa pieczarek

Najłatwiej uprawiać pieczarkę, bowiem ta jest najmniej wymagająca. Nie potrzebuje światła, można ją uprawiać w niskiej temperaturze, a grzybnia dostarczana jest w kartonie wraz z podłożem. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją by po około 2-3 tygodniach cieszyć oko i podniebienie świeżymi zbiorami. Z jednego balotu zebrać można w zależności od warunków uprawy od 4 do 5 kilogramów grzybów. Patrząc na to, że gotowa grzybnia kosztuje około 30 złotych wydaje się to czystym zyskiem, nie mówiąc o satysfakcji z własnych zbiorów.

Wiele roślin wytwarza owoce o apetycznym wyglądzie. Niestety niektóre z nich są trujące – mogą spowodować zatrucie, a nawet śmierć. Zobacz, na co uważać.

Te owoce są trujące! Nie zbieraj ich lesie, uważaj też w ogr...

Jak uprawiać boczniaki w domu

Boczniak z kolei wymaga nieco więcej miejsca (gotowe baloty z którymi dostarczana jest grzybnia mają wysokość około 60 centymetrów i ważą kilkanaście kilogramów). Grzyby te uprawiać można nawet w niskiej, sięgającej 5 stopni Celsjusza temperaturze. Przewidywane zbiory to od 5 do nawet 7 kilogramów grzybów.

Boczniak to gatunek grzyba raczej lekceważony, stawiany dużo niżej niż grzyby leśne. Tymczasem dojrzałe boczniaki to bogate źródło kwasu foliowego, soli mineralnych, witamin z grupy B i aminokwasów. Przypisuje mu się również właściwości obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi. Warto je nie tylko na stałe włączyć do diety, ale również spróbować wyhodować samemu na własne potrzeby – „nadwyżkę” plonów łatwo zakonserwować i wykorzystać przy następnej okazji.

Grzyby shitake uprawiane w domu, czyli chińska medycyna na talerzu

Zbiory grzybów shitake (shiitake, twardnik japoński, twardziak jadalny) są nieco niższe niż pieczarki czy boczniaka. Z jednego balotu uzyskać można około 3 kilogramów grzybów. Grzyby te potrzebują sporej wilgotności do wzrostu, a także dostępu światła. Znacznie lepiej uprawiać je więc w domu czy spiżarni z dostępem do naturalnego światła. Można wykorzystać do tego na przykład stare akwarium, w którym łatwo po przykryciu utrzymać wysoką wilgotność.

Shitake cenione są nie tylko za specyficzny smak, ale przede wszystkim za walory zdrowotne, doceniane od wieków w medycynie chińskiej. Uważa się bowiem, że grzyby te pobudzają układ immunologiczny do walki z najcięższymi nawet chorobami nowotworowymi, powodują również wzrost witalności organizmu i walczą ze skutkami stresu. Grzyby shitake można zjadać świeże, a także suszyć je i marynować – z zabezpieczeniem zbiorów nie ma żadnego problemu.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom