Ubezpieczenie mieszkania w bloku – na co zwrócić uwagę?

Materiał informacyjny Aviva

Wydawać by się mogło, że w przypadku nieruchomości znajdujących się w blokach niewielkie jest ryzyko zniszczenia posiadanego lokalu. Nie dosięgnie nas powódź, lawina, raczej rzadko dochodzi w takich miejscach do pożarów. To jednak tylko wybrane ryzyka, które związane są z nieruchomościami, a ubezpieczenie mieszkania może nas uchronić przed wysokimi kosztami, które będą efektem przeróżnych zdarzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając taką ochronę?

Na co narażone jest mieszkanie w bloku?

Lokal w domu wielorodzinnym nie jest narażony na wiele szkód? To jedynie pozory – do momentu, kiedy sami lub ktoś z naszych bliskich nie miał do czynienia z takim zdarzeniem, wydaje się nam, że ono nam nie zagraża.

Najczęstszą szkodą w mieszkaniach w blokach są zalania, których przyczyną są przede wszystkim nieszczelne rury i kaloryfery, a także pękające wężyki w pralkach i zmywarkach. Kolejną często występującą szkodą są przepięcia, które dotyczą szczególnie starych nieruchomości, a które to mogą doprowadzić nawet do pożaru.

Kolejnym źródłem problemów są uderzenia pioruna. Czy jednak jest się czego obawiać, skoro budynki są wyposażone w piorunochrony? Powodem takich zdarzeń mogą być anteny satelitarne, którą są zainstalowane na balkonach, a nawet przymocowane do parapetów, bez odpowiedniej zgody.

Mieszkańcom bloków może się wydawać, że nie dotyczy ich problem kradzieży. Rzeczywiście w tym przypadku ryzyko jest mniejsze niż kiedy mowa o domach jednorodzinnych, ale nadal ono istnieje, a mimo otoczenia sąsiadów złodziej może ukraść nasze mienie niezauważony. To są przykładowe zdarzenia, które może uwzględniać ubezpieczenie mieszkania.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Zakres ochrony w ramach takiej polisy uzależniony jest od tego, z jakiej oferty skorzystamy. Ogólnie należy przyjąć zasadę, że im więcej ryzyk obejmuje polisa, tym lepiej. Dzięki temu mniej będzie takich przypadków, w których z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć koszty likwidacji szkód. Ubezpieczenie mieszkania w bloku powinno obejmować:

  • mury, elementy stałe, piwnice i garaż podziemny,
  • wyposażenie – meble, sprzęt RTV i AGD, dywany, ubrania, sprzęt komputerowy,
  • kradzież z włamaniem,
  • OC w życiu prywatnym – przydatna ochrona, z której możemy skorzystać np. wówczas, gdy nasze dziecko zbije szybę sąsiadowi,
  • dewastację – np. gdy ktoś zniszczy drzwi do naszego mieszkania,
  • pomoc specjalisty – kiedy potrzebna będzie pomoc np. hydraulika czy elektryka.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, jakie ryzyka obejmuje polisa. Czy są wśród nich wszystkie, które mogą wystąpić w naszym przypadku? Pożar, zalanie, przepięcie, wybuch?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ochrony ubezpieczeniowej uzależniony jest od wielu czynników. Aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, wystarczy skorzystać z kalkulatora online. Godna uwagi jest oferta ubezpieczeń mieszkania w Aviva. Aby ustalić, ile będzie kosztować ochrona, należy odpowiedzieć na pytania związane z nieruchomością, historią przebiegu jej ubezpieczenia, a także jej posiadaczem. Wpływ na cenę ma kilka parametrów, ale dzięki udzieleniu odpowiedzi na pytania uzyskamy ostateczną wysokość składki.

Pamiętajmy, że ogromne znaczenie ma suma ubezpieczenia. To od niej zależy cena ochrony, ale kluczowe, aby była ona wystarczająca do przywrócenia nieruchomości poprzedniego stanu w przypadku, gdy dojdzie do szkody całkowitej.

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

Skorzystanie z takiej ochrony nie wymaga nawet opuszczania domu. Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku? Wystarczy wejść na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, np. wspomnianej firmy Aviva, użyć kalkulatora, wyliczyć składkę i online zawrzeć umowę. Nie ma potrzeby wizyty w stacjonarnym oddziale ubezpieczyciela.

Ponadto kupując ochronę na stronie, można otrzymać atrakcyjne rabaty. Za płatność online po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva uzyskuje się 5 proc. zniżki. Natomiast decydując się od razu na umowę obowiązującą przez 2 lub 3 lata, otrzymujemy 10 proc. rabatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie