Ubezpieczenie mieszkania od zalania – ile kosztuje, co obejmuje?

Materiał informacyjny Aviva.pl
Mieszkania są coraz droższe – towarzyszą temu rosnące raty kredytów hipotecznych, które wynikają z coraz wyższych stóp procentowych. Musimy również sobie radzić z coraz większymi opłatami za media czy czynsz. Tym bardziej powinniśmy chronić zakupione już nieruchomości przed potencjalnymi skutkami szkód. Jednym z takich zdarzeń jest zalanie. Ile kosztuje ochrona, która obejmuje taką szkodę? Jakie wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Zalanie mieszkania a ubezpieczenie

Jedną z najczęstszych szkód, do których dochodzi w nieruchomościach, jest zalanie. Problem ten szczególnie dotyczy lokali w domach wielorodzinnych. Przyczyny takiego zdarzenia mogą być różne. Najczęściej są nimi: nieszczelność rur od wody lub centralnego ogrzewania, nieszczelny dach, awaria pralki lub zmywarki, uchylone okno przy bardzo dużej ulewie.
Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo kosztowne. Jeśli woda z rur będzie lać się godzinami, to dojdzie do szkody nie tylko w mieszkaniu, w którym nastąpiła awaria – zalanie może objąć nawet lokale znajdujące się kilka pięter poniżej, co powoduje, że koszty likwidacji tych uszkodzeń będą bardzo wysokie. Może dość do sytuacji, gdy mieszkańcy stracą na pewien czas możliwość życia w tych lokalach. To ogromny problem. Oczywiście pewnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć, nawet jeśli kontrolujemy wszystko w naszych domach – to po prostu efekt sytuacji losowych. Natomiast mając ubezpieczenie mieszkania od zalania, możemy zabezpieczyć się przed kosztami, które się z tym wiążą. Jak wybrać taką ochronę?

Ubezpieczenie od zalania sąsiada – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na zawarcie danej polisy, powinniśmy sprawdzić jej zakres. Czy aby na pewno obejmuje ona zalanie lokalu? Warto dokładnie przyjrzeć się danej ofercie, sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a szczególnie zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności.
Na przykład – czy ubezpieczenie mieszkania w bloku obejmuje elementy stałe, mury, piwnice czy garaż podziemny i takie ryzyka, jak pożar, zalanie, powódź oraz inne zdarzenia losowe? Upewnijmy się, że szkoda spowodowana przez wspomniane zalanie może być pokryta z polisy i obejmuje wspomniane elementy. To jednak nie wszystko. Zalanie może przecież spowodować, że uszkodzone zostaną także meble, sprzęt RTV/AGD, dywany, ubrania, sprzęt komputerowy, które mamy w domu. To może wiązać się z jeszcze większymi kosztami, dlatego polisa powinna obowiązkowo obejmować również takie zdarzenia. To już wystarczająca ochrona, aby w razie szkody pokryć z ubezpieczenia wszystkie koszty, które temu towarzyszą.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Czy taka ochrona wiąże się z dużym wydatkiem? Wpływ na koszt polisy mieszkaniowej ma wiele czynników, natomiast najczęściej składka wynosi kilkaset złotych rocznie. Aby jednak wyliczyć, ile wyniesie, warto skorzystać z kalkulatora online, który znajduje się na stronie towarzystwa. Wystarczy udzielić odpowiedzi na pojawiające się pytania. Wpływ na cenę ma mają takie kwestie jak: piętro, powierzchnia lokalu, lokalizacja budynku, kiedy wzniesiono budynek i nie tylko.
Zdecydowanie warto postawić na szeroką ochronę ubezpieczeniową i zwrócić uwagę na jej zakres. Nie chodzi o to, aby obejmowała ona jak najwięcej ryzyk, ale przede wszystkim o takie, które nas dotyczą. Jeśli mieszkamy na 5. piętrze w bloku, to nie grozi nam lawina, ale zalanie już jak najbardziej tak. Ponadto pamiętajmy o zwróceniu uwagi na sumę ubezpieczenia. Czy ustalona kwota jest wystarczająca do tego, aby w razie szkody całkowitej środki wystarczyły do przywrócenia nieruchomości do poprzedniego stanu?
Wybierając odpowiednią polisę, nie kierujmy się najniższą ceną składki, a raczej zakresem ubezpieczenia i jego sumą. Starajmy się wybrać ofertę, która w razie wystąpienia szkody, będzie dla nas realną pomocą finansową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie