To darmowy nawóz po majówce. Nie wyrzucaj popiołu z ogniska byle gdzie. Znajdzie zastosowanie w ogrodzie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Taki nawóz organiczny kryje w sobie przede wszystkim sporo wapnia, ale też dawkę fosforu i potasu. Różnie zależnie od gatunku spalonego drzewa. Swierk jest bogatym źródłem potasu, zaś sosna i dąb dostarczają roślinom wapń.
Taki nawóz organiczny kryje w sobie przede wszystkim sporo wapnia, ale też dawkę fosforu i potasu. Różnie zależnie od gatunku spalonego drzewa. Swierk jest bogatym źródłem potasu, zaś sosna i dąb dostarczają roślinom wapń. pixabay.com
Popiół po spalonym drewnie to prawdziwy skarb dla ogrodnika i działkowca. Z jednej strony może być pomocny w ochronie roślin przed ślimakami, z drugiej to cenny nawóz. Podpowiadamy, jak go stosować i do jakich roślin będzie odpowiedni, a przy których nie powinniśmy go używać.

Spis treści

Spotkanie przy ognisku ma swój wyjątkowy klimat. Kiedy płomień zgaśnie, żar wystygnie, pozostaje cenny nawóz – popiół, przez wielu niedoceniany, choć jego właściwości znane są od lat. Ważne, by pochodził jedynie z drewna.

Po ognisku masz darmowy nawóz. Wartość popiołu

Popiół powstały po ognisku lub ten z kominka to nawóz organiczny, który w glebie łatwo dostarcza roślinom składników mineralnych. Jak podaje w jednym ze swoich poradników Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, będzie to zawartość:

  • wapnia (średnio 35 proc.)
  • potasu (ok. 10 proc.)
  • fosforu (ok. 4 proc.)
  • magnezu (ok. 3 proc.)

Świętokrzyski ODR wskazuje, że najbardziej wartościowy pod względem nawozowym jest popiół ze spalania drzew liściastych, np. dębu, brzozy. Zawartość składników mineralnych w popiele zależy od gatunku drzew.

Do jakich roślin stosować popiół?

Stosując popiół, można pominąć wapnowanie, ponieważ ma odczyn pH od 10 do 12, zatem działanie odkwaszające glebę. Dlatego popiół w ogrodach jest wykorzystany:

  • do zwalczania mchu na trawnikach,
  • dodawany do kompostów.
  • w nawożeniu roślin potasolubnych: kapusty, kalafiorów, ogórków, pomidorów, derenia
  • Może być stosowany w uprawie krzewów i drzew owocowych,
  • wykorzystany w uprawie roślin na zielony nawóz i poplonów.

Nie może być stosowany w uprawie roślin kwasolubnych, np. borówki amerykańskiej czy ozdobnych, jak wrzosy. Popiół jako nawóz można stosować w zasadzie cały rok, najlepsza będzie do tego wiosna. Zalecana przez ekspertów dawka wynosi około 1 kg na 100 metrów kwadratowych. Zastosowany w nadmiernej ilości może prowadzić do zasolenie podłoża.

Popiół rozsypać wokół czy przekopać z ziemią?

Dobrze wpływa na poprawę jakości gleby i produkcję próchnicy. Można stosować go jako ściółkę, ale lepsze rezultaty uzyskuje się przez przekopanie z glebą (na głębokość 10-15 cm). Popiół rozsypany wokół roślin będzie zaporą dla ślimaków, które potrafią zniszczyć kwiaty ozdobne i owoce.

Najwyższym pH charakteryzuje się drewno topoli, buków i dębów. Co ciekawe, świeża kora czy trociny delikatnie zakwaszają podłoże, ale już popiół z iglaków podwyższa pH gleby.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.