Sztuczne jądra. Nowa era w badaniu i leczeniu męskiej niepłodności

OPRAC.: Redakcja Strony Zdrowia
Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności
Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności Getty Images
Naukowcy z Izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilan osiągnęli przełom, hodując po raz pierwszy organoid, czyli sztuczny model jądra. Ta innowacyjna metoda otwiera nowe drzwi dla badań na niepłodnością i zaburzeniami rozwoju płciowego.

Spis treści

Co to jest organoid i jak przyczynia się do badań nad niepłodnością?

Specjaliści z izraelskiego Bar-Ilan University wyhodowali „sztuczne jądra”. Chodzi o tzw. organoid, czyli żywy, zbudowany z komórek, niewielki model danego narządu. Dotąd otrzymano już m.in. organoidy nerek, mózgu czy jelit.

Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności. Szacuje się, że niepłodność dotyka aż jednego na dwunastu mężczyzn na całym świecie.

Sprawdź: Start programu in vitro. Szczegóły dofinansowania w 2024 r.

„Sztuczne jądra to obiecujący model, który pomoże w badaniach podstawowych rozwoju i działania jąder. Zdobyta wiedza może znaleźć przełożenie na nowe terapie zaburzeń rozwoju płciowego czy niepłodności” – mówi dr Nitzan Gonen, autor publikacji na ten temat, która ukazała się w magazynie „International Journal of Biological Sciences”.

Do tej pory stworzono już organoidy różnych organów, takich jak nerki, mózg czy jelita. Obecne organoidy jąder stworzone zostały z komórek myszy, ale naukowcy planują wykorzystać komórki ludzkie w dalszych badaniach.

Czytaj też: NFZ zwiększył finasowanie jednego z kluczowych badań niepłodności

Przyszłość badań nad płodnością

Jednym z możliwych zastosowań sztucznych jąder jest produkcja plemników, które mogłyby zostać użyte do zapłodnienia. Jeśli ta praktyka zyskałaby aprobatę, miałaby ogromne znaczenie dla dzieci leczonych z powodu raka jądra, które nie mogą mrozić swoich plemników.
Produkujące plemniki organoidy powstawałyby wtedy z komórek pobranych od tych dzieci.
Ta metoda potencjalnie zmieniłaby sposób, w jaki badamy i leczymy niepłodność u mężczyzn, oferując nową nadzieję na rodzicielstwo dla wielu niepłodnych par na całym świecie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia