Szeflera jest piękna, elegancka i łatwa w uprawie. Poznaj jej niewielkie wymagania i zobacz, czemu gubi liście

Agata Kaźmierczak
Duże, dłoniaste liście, przypominające pokrojem oryginalne parasolki są największą ozdobą szefler – drzewkowatej i parasolowatej.
Duże, dłoniaste liście, przypominające pokrojem oryginalne parasolki są największą ozdobą szefler – drzewkowatej i parasolowatej. stux/Pixabay.com
Ozdobne, przypominające parasolki liście szeflery sprawiają, że jest to roślina niezwykle ozdobna, choć w pomieszczeniach – nie kwitnie. Zobacz, jakie warunki lubią popularne gatunki tej rośliny, czyli szeflera drzewkowata i szeflera parasolowata.

W Polsce szeflera uprawiana jest w doniczce, choć jej naturalnym środowiskiem są tereny tropikalne, gdzie osiąga nawet do 45 metrów wysokości. Choć szeflery obejmują ponad 700 gatunków, to do uprawy w doniczce nadają się tylko trzy rośliny:

  • szeflera parasolowata (ostrolistna, Schefflera actinophylla) – najwyższa z szefler doniczkowych, gdyż osiąga 2,5–3 m,
  • szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) – do 2–2,5 m wysokości,
  • szeflera najwytworniejsza (znana wcześniej jako dizygoteka, Schefflera elegantissima) – różniąca się od pozostałych szefler m.in. kształtem liści i większymi wymaganiami uprawowymi; osiąga 2–2,5 m wysokości.

Szeflera parasolowata i szeflera drzewkowata to rośliny mało wymagająca i na ich wymaganiach skupimy się w artykule. Z powodzeniem mogą być uprawiane w domach czy biurach, a nawet w ogrodach zimowych. Nie zaszkodzi im stanowisko cieniste ani krótkotrwały brak wody!

Jakie warunki lubi szeflera parasolowata i drzewkowata?

Przede wszystkim te dwa gatunki szeflery to rośliny dla osób zabieganych, które często zapominają o podlewaniu czy nawożeniu kwiatów domowych. Jednak, jak każda inna roślina, powinny rosnąć w odpowiednio dobranych warunkach. O te powinniśmy zadbać już na etapie wyboru ziemi pod roślinę. Należy pamiętać, że dodajemy do niej torf.

Najważniejsze jednak, by szeflera nie stała w pełnym słońcu i nie była obficie podlewana, tzn. lepiej ją przesuszyć niż za mocno nawodnić. Jeśli postawimy ją w miejscu zacienionym, będzie się rozwijała podobnie, jak na stanowisku słonecznym, a zatem wybór zależy tylko od nas.
 

Szeflera (Schefflera) ma błyszczące, palczaste liście, które układają się w kształt parasolek. Roślina może je gubić m.in. w wyniku nadmiernego podlewania,
Szeflera (Schefflera) ma błyszczące, palczaste liście, które układają się w kształt parasolek. Roślina może je gubić m.in. w wyniku nadmiernego podlewania, przeciągów i zbyt niskiej temperatury oraz z powodu suchego powietrza lub zbyt ciasnej doniczki. Kolejnym powodem gubienia liści przez szeflerę może być infekcja bakteryjna. Fot. Ritula (Pixabay.com) 

Jak podlewać szeflerę w doniczce?

Szeflera drzewkowata i parasolowata lubią, gdy podłoże jest stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre. Są jednak w stanie przetrwać też chwilową suszę. W okresie jesienno-zimowym rośliny średniej wysokości podlewamy jeden raz w tygodniu. Latem, w zależności od utrzymujących się w mieszkaniu temperatur, zwiększamy po prostu dawkę wody. Pamiętajmy, by w tym okresie wietrzyć mieszkanie. Ale rośliny nie stawiać bezpośrednio w przeciągu.

Szeflera dobrze toleruje wilgotne powietrze. Dobrze zniesie zwilżanie, choć zimą, należy wykonać ten zbieg ostrożnie i nie przesadzać z ilością wody. Kwiat przesadzamy do większej doniczki, kiedy tego naprawdę potrzebuje. Nie musimy tego robić co roku. Jeśli już zdecydujemy się na większy pojemnik, roślinę przemieszczamy wiosną. Kiedy roślina jest już średniej wielkości, należy pomyśleć o podporze dla niej, cienka łodyga nie zapewni jej stabilności.

Polecamy również:

Pamiętaj, że tylko w okresie wiosenno-letnim szeflerę nawozimy co ok. 14 dni nawozem wieloskładnikowym.

Szeflera drzewkowata i parasolowata latem wymagają wyższych temperatur (22-24°C), a zimą (ok. 16-18°C)

Uwaga! Kiedy szeflera jest wiotka może to oznaczać spory brak wody, jeśli jej liście żółkną oznaczać to może zbyt mały dopływ światła, a jeśli roślina zrzuca liście, może to być oznaką nagłego spadku temperatury w mieszkaniu, jak i przegrzania (szczególnie w sezonie grzewczym).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom